София. Правителството предложи държавната субсидия за партиите да бъде намалена от 11 лв. на 1 лв. за действителен глас. Новината обяви премиерът Бойко Борисов в Народното събрание след среща с членовете на ПГ на ГЕРБ в парламента. „Много се наслушахме на популизъм. Ще стане накрая като в Чехия и в много страни милиардерите да са и премиери - няма да мине много време и партиите ще станат собственост на бизнесмените. Но нали знаете, в една лудост, който се обяви срещу лудите, сам го обявяват него за луд“, мотивира той решението. Борисов заяви, че са му ясни игричките на останалите, които искат да се изкарат „хубавите“, но няма да търпи повече върху ГЕРБ да се упражнява, който и да било. „Затова вчера взехме решение на Министерския съвет, издадохме постановление, входирахме го снощи в парламента, събрахме се сутринта с групата, за да го защитят и вкарваме закон за 1 лев партийна субсидия. Да видим тогава как ще се оправят партиите на следващите избори, как ще плащат, как ще плащат на социолози и политолози“, коментира той. По думите на Борисов със спестените пари ще се строят детски градини и ясли. Във връзка с надвзетите от партиите пари от субсидии премиерът посочи, че когато се приеме окончателно законът за промяна на субсидиите, всички партии ще върнат всичко надвзето в бюджета.
„Щом БСП са решили да печелят позитиви с темата за субсидиите – нека да видим как може да се прави политически модел с 1 лв.“, заяви от своя страна финансовият министър Владислав Горанов. „Винаги сме защитавали тезата, че партиите трябва да имат разумен и предвидим начин на финансиране, за да не изпадат в зависимости. Очевидно обаче политическата система е незряла и много лесно с популистки ходове можеш да обърнеш обществените настроения срещу модела“, добави той. Горанов посочи, че след като системните партии в парламента са започнали да играят несистемно, ГЕРБ ще покаже, че и тя може. По думите му след намаляването на субсидиите на партиите на 1 лв. от 1 юли, икономията в бюджета за 2019 г. ще бъде между 16 и 18 млн. лв. Той посочи, че ако вземем резултатите от последните избори - сега годишно са планирани около 38 млн. лв. от бюджета за партийни субсидии, докато след промяната годишно партиите ще получават около 3 млн. лв.
Внесените от Министерски съвет промени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г. бяха разгледани на първо четене в парламентарната комисия по бюджет и финанси. Измененията предвиждат размерът на държавната субсидия от 1 януари до 30 юни 2019 г. да бъде както досега – 11 лв. на получен действителен глас, а от 1 юли до 31 декември 2019 г. да стане 1 лв. на глас. Сред мотивите на вносителите от Министерски съвет се посочва, че с намаляването на партийните субсидии ще се отговори на обществените очаквания за по-малко разходи от държавния бюджет за финансиране на дейността на политическите партии и коалиции. Предлаганата промяна на Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г. в средата на годината, при общественото внимание към въпроса, е показателна за желанието на правителството да отговори на обществените очаквания. Фиксирането на субсидиите в размер 1 лв. за глас в годишен размер считано от 1 юли 2019 г. ще намали разходите по държавния бюджет и редуцираният разход на бюджета за второто полугодие ще бъде 1 460 402 лв.
Предложението за намаляване на субсидиите предизвика множество коментари. Народният представител от ГЕРБ и председател на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова подчерта, че намаляването на субсидията на 1 лв. не е инспирирано от външни фактори, а е дошло от народа. „Този дебат сме го водили почти всяка година, когато сме гледали Закона за бюджета. И ние от ГЕРБ сме изразявали позиция, че субсидирането на политическите партии от държавата е гаранция за това, тези партии да съществуват и да се борят за идеите си. И ние нямаме друго разбиране. За съжаление обаче, дивият популизъм, който обхвана някои партии, изключително нагнети общественото напрежение през последните дни. И се почувствахме задължени да се опитаме да отговорим на тези обществени мнения“, каза още Стоянова и посочи, че опитите да се бранят субсидиите, довеждат до негативно отношение към партиите.
От своя страна лидерът на НФСБ Валери Симеонов посочи, че партията ще подкрепи измененията, но ще настоява да има текстове, които да дават възможност за официално финансиране на партиите. „С ограничението на 1 лв. възможността за издръжка на една по-голяма партия се намалява изключително много и фактически е невъзможно. Най-голямата опасност е, че тогава партиите ще паднат в ръцете на големи, скрити и задкулисни икономически играчи. Т.е. както се казва – олигархията“, посочи Симеонов.
Народният представител от „Воля“ Пламен Христов обясни, че парламентарната група ще подкрепи промените. На въпрос дали се опасява, че партиите могат да станат зависими от финансиране от бизнес кръговете, Христов заяви, че в България всичко е възможно.
Заместник-председателят на ВМРО Искрен Веселинов коментира, че сегашният размер на партийните субсидии е прекалено голям и трябва да има таван на получаваната субсидия. „Предложението обаче за намаляване на държавната субсидия трябва да бъде обвързано с възможните допустими източници на финансиране на партиите“, обясни той.
Според зам.-председателя на ПГ на ДПС Йордан Цонев намаляването на субсидията на 1 лв. е популизъм с много тежка цена за българската демокрация. „Политическите партии или се финансират от бюджета, или от олигарсите. Трети вариант няма – третият вариант е лъжи пред обществото“, заяви Цонев. Той посочи, че всякакви спекулации на тази тема са популизъм. Цонев подчерта, че иначе партията приветства, че се предвижда парите да отидат за изграждане на ясли и детски градини, тъй като това е и една от инициативите на ДПС.
Цветилена СИМЕОНОВА