София. На редовното правителствено заседание в сряда Министерският съвет прие Националната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018 - 2024 г. Тя предлага мерки, насочени към основните сектори, които причиняват замърсяване с фини прахови частици - битово отопление и транспорт. Очаква се програмата да подпомогне общините в прилагането на политики и мерки на национално ниво за решение на проблема. Документът ще въвежда изисквания за качеството на въглищата и брикетите, дървесината и отоплителните уреди на твърдо гориво, които се използват за битово отопление. Задължително ще се извеждат отоплителни уреди, които не отговарят на регламентите за екодизайна и ще се заменят с други средства за отопление. В програмата е предвидено и одобряване качеството на периодичните технически прегледи на моторните превозни средства.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов обяви, че ще бъдат осигурени 390 млн. лв. за 11 български общини за електрификация на градския транспорт - електробуси, тролейбуси, трамваи. За следващите 3 години ще се отделят още 100 млн. лева за подпомагане на общините в сферата на битовото отопление. Средствата ще бъдат добавени към изплатените вече 111 млн. лв. по ОП „Околна среда“. Към края на тази година се очаква да има отпуснати още 80 млн. лв., които да бъдат разпределени за общините, които са нямали възможност да кандидатстват при първото отравяне на програмата за битово отопление и подпомагане на домакинствата.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов отчете, че от последните две години, ресурсът на ведомството е завишен с близо 7 пъти. По думите му тези средства през следващите 4 години ще подпомогнат изключително много българските общини със замърсяването на атмосферния въздух. Според него мерките, които предприема министерството показват, че са ефективни. Министър Димов поясни, че 9 от общините, които са били в наказателна отговорност заради завишени норми на замърсяване, вече изпълняват изискванията на закона. Той уточни, че общини като Бургас и София устойчиво намаляват своето замърсяване в последните 7 години. Североизточният регион също излиза от наказателна отговорност относно показателите си. Това са градовете Варна, Добрич, Девня.
С най-замърсен въздух са градовете Видин и Горна Оряховица. „Надявам се със средствата, които сме осигурили, там също да има подобрение на качеството на атмосферния въздух“, допълни Димов.