София. Министерството на здравеопазването разработва пакет от мерки в подкрепа на общинските болници. Правителството търси възможност за финансова подкрепа на общинските болници, на които не достигат средства. Това стана ясно след проведена среща между премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, здравният министър Кирил Ананиев, управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев и представители на Сдружението на общинските болници проведоха среща, на която беше обсъдено състоянието на общинските лечебни заведения. Министър-председателят Борисов разпореди на Министерството на здравеопазването да започне анализи на финансовото състояние на всяка една от общинските болници в страната. „Правителството ще търси финансови възможности да дотира общинските болници, на които средствата не достигат“, подчерта премиерът. „Болници в мое управление няма да закрия, парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение. Не приемам сестри и лекари с години трудов стаж, които всеки ден ни лекуват и помагат, да се чувстват без подкрепа, изоставени и забравени“, каза още министър-председателят Бойко Борисов.
До петък на обяд Министерството на здравеопазването трябва да изготви предложение с конкретни решения на проблемите в общинското здравеопазване, което да представи на министър-председателя. „Договорихме да представим утре до обяд на премиера конкретни мерки, с които да окажем помощ на общинските болници в затруднено финансово състояние. В момента вече работи екип по този въпрос“, посочи министър Ананиев.
От Сдружението на общинските болници заявиха, че също ще представят анализ на състоянието на лечебните заведения. Ден по-рано от Сдружението излязоха с декларация, в която изразиха притесненията си от недофинансирането на общинските болници и подкрепиха започналите от началото на годината протести на медици в различни места в страната.
В четвъртък медици от Карловската болница заявиха своето недоволство от липсата на достатъчно средства в бюджета на лечебното заведение. Пред журналисти здравният министър беше категоричен, че няма намаления на лимитите за хемодиализа и раждания. Лечебното заведение има общ размер на разходи, определен на месечна база, в който да извършва своята дейност. „Няма такова нещо с отказани раждания заради липса на осигурен ресурс. Същото се отнася и за хемодиализата“, обясни още здравният министър.
Агенция „Фокус“ припомня: От началото на годината на протест излязоха работниците в общинските болници в Козлодуй и Пловдив. В началото на седмицата министърът на здравеопазването се срещна с медиците в общинската болница в Козлодуй. Тогава той заяви, че лечебното заведение ще получи допълнителни средства по Методиката за субсидиране на лечебните заведения по параметрите - ТЕЛК, спешност и труднодостъпност. Отделно от това по прогноза за 2019 г. приходът на болницата ще бъде и с 16% по-висок по НЗОК. „Отчитаме и ценим мястото и ролята на общинското здравеопазването“, коментира министърът. Ананиев обясни, че на общинските болници е предложен изготвения от Министерството на здравеопазването механизъм за финансово управление и контрол в лечебните заведения, като уточни, че към момента в областните болници, където той е приложен, се наблюдава намаляване на просрочените задължения със средно 30%.