До петък на обяд Министерството на здравеопазването трябва да изготви предложение с конкретни решения на проблемите в общинското здравеопазване, което да представи на министър-председателя. „Договорихме да представим утре до обяд на премиера конкретни мерки, с които да окажем помощ на общинските болници в затруднено финансово състояние. В момента вече работи екип по този въпрос“, посочи министър Ананиев.
От Сдружението на общинските болници заявиха, че също ще представят анализ на състоянието на лечебните заведения. Ден по-рано от Сдружението излязоха с декларация, в която изразиха притесненията си от недофинансирането на общинските болници и подкрепиха започналите от началото на годината протести на медици в различни места в страната.
В четвъртък медици от Карловската болница заявиха своето недоволство от липсата на достатъчно средства в бюджета на лечебното заведение. Пред журналисти здравният министър беше категоричен, че няма намаления на лимитите за хемодиализа и раждания. Лечебното заведение има общ размер на разходи, определен на месечна база, в който да извършва своята дейност. „Няма такова нещо с отказани раждания заради липса на осигурен ресурс. Същото се отнася и за хемодиализата“, обясни още здравният министър.
Агенция „Фокус“ припомня: От началото на годината на протест излязоха работниците в общинските болници в Козлодуй и Пловдив. В началото на седмицата министърът на здравеопазването се срещна с медиците в общинската болница в Козлодуй. Тогава той заяви, че лечебното заведение ще получи допълнителни средства по Методиката за субсидиране на лечебните заведения по параметрите - ТЕЛК, спешност и труднодостъпност. Отделно от това по прогноза за 2019 г. приходът на болницата ще бъде и с 16% по-висок по НЗОК. „Отчитаме и ценим мястото и ролята на общинското здравеопазването“, коментира министърът. Ананиев обясни, че на общинските болници е предложен изготвения от Министерството на здравеопазването механизъм за финансово управление и контрол в лечебните заведения, като уточни, че към момента в областните болници, където той е приложен, се наблюдава намаляване на просрочените задължения със средно 30%.