София. Комисията по правни въпроси в Народното събрание гласува между първо и второ четене промени в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Зам.-председателят на комисия и депутат от ДПС Хамид Хамид оттегли предложението да се удължат сроковете за проверките на незаконно придобитото имущество. Според действащия закон проверката за незаконно придобито имущество може да продължи до една година. С предложението се предвиждаше този срок да се удължи с шест месеца, а в случаите при предоставяне на информация от друга държава – с до 18 месеца.
Правната комисия прие признаването на невинност да не пречи за предявяване на иск за отнемане на незаконно придобитото имущество в полза на държавата. Според предложените промени прекратяването на наказателното производство или влизането в сила на присъда, с която подсъдимият е признат за невинен за престъпления, не съставляват законова пречка за съществуването и надлежното упражняване правото на иск за отнемане на незаконно придобитото имущество в полза на държавата.
Парламентарната правна комисия прие и предложението неприключилите проверки на КПКОНПИ след влизане в сила на новия закон да се извършват по досегашния ред. С предложените промени неприключилите до влизането в сила на новия закон проверки и производства пред съда във връзка с отменения Закон за отнемане в полза на държавата на имущество придобито от престъпна дейност, както и производства по установяване на конфликт на интереси и налагане на административни наказания, се довършват по досегашния ред от Комисията.
Председателят на Комисията по правни въпроси в Народното събрание и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов оттегли предложението си промените в антикорупционния закон да влязат в сила от 23 януари 2018 г.
Председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев коментира, че решенията на правната комисия представляват действителната воля на законодателя. „И реално така беше отслабена КПКОНПИ, защото наказателното производство беше обвързано отново с гражданското производство. Всички права на граждани да докажат откъде имат имущество са защитени пред съда и КПКОНПИ не може да направи нито едно действие по репресия на нито едно лице“, каза още Георгиев и посочи, че Комисията е най-слабо репресивният орган. „Ако волята е да имаме наистина независима гражданска конфискация, необвързана с наказателното производство, и да отнемаме от онези, които наистина са забогатели нечестно, трябваше да бъде прието това, което се прие днес“, обясни той.
Попитан дали е проблем отпадането на датата 23 януари за влизане в сила на закона, Георгиев отговори, че това не е проблем. „Това просто ще бъде бонус за лицата, на които ще им се препотвърдят прекратяванията до влизане в сила на закона. Те ще са извадили късмет“, заяви той.
По отношение на сроковете за проверките, Георгиев обясни, че според него предложението е оттеглено, за да се види какво е тълкувателното решение на ВКС. „Практиката показва, че срокът за проверка на незаконно придобито имущество трябва да бъде интуитивен“, заяви той.
Цветилена СИМЕОНОВА