София. Теодор Тирон е християнски светец-воин, почитан като великомъченик. Православната църква почита паметта на светеца на 17 февруари по юлианския календар, а Католическата църква – на 9 ноември. Главният празник за него се извършва в първата събота от Великия пост (Тодоровден), за възпоминание на чудото, станало няколко десетилетия след неговата смърт.
Според житието на светеца, Теодор бил римски войник в императорския полк в гр. Амасий (Понт, Мала Азия). По време на провежданата по заповед на император Юлиан Отстъпник кампания на принуждаване на християните да извършват езически жертвоприношения, Теодор отказва да се подчини на заповедта на военачалника си да принесе жертва. Дават му няколко дни за размисъл. Вместо това той подпалва езически храм, посветен на Кибела и е отведен на съд пред градоначалника. Заявява, че е християнин и затова е хвърлен в тъмница и обречен на гладна смърт. След известно време, забелязвайки, че Теодор все още е жив, градоначалникът отново му предлага да извърши жертвоприношение и да спаси живота си. След отказа си, Теодор е подложен на жестоки мъчения, но остава верен на християнската вяра. Тогава градоначалникът го осъжда на смърт чрез изгаряне. Теодор се прекръства, сам се качва на кладата и умира като християнски мъченик.
Петдесет години след кончината на св. Теодор император Юлиян Отстъпник от ненавист към християните, знаейки, че през Първата седмица на светата Четиридесетница те пазят строг пост, и искайки да се подиграе с тях, заповядал на Константинополския управител да поръси с идоложертвена кръв всички хранителни продукти на градския пазар. Повелението на императора било изпълнено, но това лукаво дело не се увенчало с успех. За да не допусне светия пост да бъде осквернен, Господ пратил знамение: св. Теодор Тирон се явил на сън на Константинополския патриарх Евдоксий и му наредил рано сутринта на първия ден от Великия пост да забрани на вярващите да купуват осквернена с идолска кръв храна от пазара, а който нямал хранителни запаси, да си свари коливо (варена пшеница с мед). След това цяла седмица християните се хранели с коливо и така се опазили от оскверняване.
И до днес Църквата възпоменава това славно събитие. В петъка на Първата неделя на Великия пост в края на Преждеосвещената литургия (след заамвонната молитва), е положено да се извършва молебен канон на св. Теодор, когато се благославя и коливото в негова чест.
Имен ден празнуват: Тодор, Теодор, Роман и техните производни.