Казанлък. В розовите градини край Казанлък бе пресъздаден ритуалът „Розобер”, който заедно с ритуала „Розоварене” е една от туристическите атракции, които традиционно се представят пред българските и чуждестранни туристи – посетители на Празника на розата. Ритуалът бе пресъздаден от групи за автентичен фолклор и читалищни колективи в община Казанлък. Сред официалните гости на събитието бяха председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, заместник-министърът на земеделието храните и горите Чавдар Маринов, областният управител на Стара Загора Гергана Микова, народни представители, представители на чуждестранни делегации от побратимените на Казанлък градове.
След като в 12.00 часа сирените възвестиха с едноминутно мълчание да бъде почетена паметта на Ботев и загиналите за свободата на България, бе дадено началото на традиционното празнично шествие под надслов „ Началото...”. В шествието взеха участие състави и читалищни формации от община Казанлък и гостуващи формации от страната и чужбина.
„Тази година празниците са уникални, защото представят най-уникалния продукт, който се получава от красивата роза Дамасцена - българското розово масло, което съдържа 283 компонента, които го правят най-качественото розово масло в света“, каза в приветствието си кметът Галина Стоянова пред присъстващите на площад „ Севтополис” казанлъчани и гости на града. „То получава златни медали и награди на изложенията в Лондон, Париж, Милано, в целия свят, защото българското розово масло е най-качествено и най-търсено от всички порфюмерийни индустрии по света”, каза още тя. Кметът подчерта, че 116-те празници на розата са възхвала и поклон пред труда на всички розопроизводители и розопреработватели, които създават течното злато на света и пазят традицията такава, каквато е от векове. Стоянова изрази почитта си към трудолюбието и гостоприемството на казанлъчани и изказа благодарност към домакините за това, че и днес посрещат гости от цял свят. „Казанлъчани, дръжте здраво корена си тук, в Долината, за да я правим по-красива и да я предадем през вековете”, каза още кметът Галина Стоянова.
Сред официалните гости на събитието бе и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, която заедно със заместник-министъра на земеделието Чавдар Маринов бяха в Казанлък за заключителните прояви от 116-я Празник на розата. „ Щастлива съм, че съм тук за поредна година в тази благодатна Долина – на тракийските царе, на цариците на розата, на местните традиции и на динамичното бъдеще, на усиления труд, но и на прекрасните фестивали”, заяви Караянчева. Тя изрази благодарност към кмета Галина Стоянова и нейния екип за това, че години наред пазят тази традиция, която ще се предава на поколенията. „За да се върнат тук младите хора и да останат им трябва работа, възможности, образование, култура и любов към родния край“, каза още председателят на Народното събрание. Караянчева подчерта още, че за нея Казанлък е град на красотата, но и на индустрията и че в града има разкрит филиал на Техническия университет, който ще подпомага с кадри местната индустрия.
Пред журналисти в Казанлък Цвета Караянчева коментира Закона за розата, като уточни, че в понеделник изтича срокът за подаване на предложения между първо и второ четене. Тя поясни, че има работна група и се вземат предвид и мненията на розопроизводителите, включително и на малките розопроизводители, които изразяват също своите забележки. „Възможно най-скоро законът ще бъде вкаран в зала, но нека оставим време да се изчистят всички проблемни моменти, за да можем да направим един текст, който да е в полза ва всички розопроизводители. Ние никога не задържаме закони“, обясни тя.
116-ят Празник на розата беше закрит с празничен концерт на Военен духов оркестър при 61 Стрямска механизирана бригада - Карлово.
Славяна ГАЙДАРОВА