В същото това време е изпратено запитване и в Министерството на отбраната за това дали подземните съоръжения – известни като бункерите, се водят в активите им и ако не-кога са били отписани.
Протестиращите от квартала ще настояват прокуратурата да се заеме с причините за заличаването и отписването на иначе съществуващи съоръжения, които всички могат да видят и към днешна дата. Трябва да бъдат наказани и тези, които позволиха там да бъдат изсечени 64 здрави стари дървета.
Протестите на хората от Кършияка набират скорост. В онлайн петиция продължават да се подписват хора и от чужбина. Подписката в парка също набъбва – в нея вече са се подписали над 4000 души. Подкрепа се получава и от други квартали на Пловдив, където също съществуват подобни казуси.
Хората от Кършияка няма да отстъпят и планират ефективни протести, ако не получат желаните резултати след срещите си с държавните институции.
„Тези протести имат и емоционално съдържание“, твърдят възрастни жители на квартала. Много от тях са потомци на войници и офицери от славния 9-ти пехотен пловдивски полк, чиито първи казарми са били именно на това място. На един от протестите бе направено дори предложение там да бъде издигнат мемориал на полка, а не жилищни комплекси. Подозренията на хората са, че арабски инвеститор има апетити да застроява терена. „Нашите дядовци са давали живота си за родината, нямат пленено знаме, а ние сега с лекота затриваме и последното късче земя, свързано с тяхната войнска слава“, каза 83-годишният дядо Коце, който живее точно срещу парка.
Протестиращите от квартала категорично се разграничават от всякакви политически партии, сдружения и организации и няма да допуснат да бъдат употребени с такава цел. Хората си искат парка.
Цветана ТОНЧЕВА