В своето изказване посланик Мсауил изтъкна добрите връзки, които са съществували в близкото минало между двете страни, включително обучение на иракски студенти в България, участие на български фирми в изграждане на инфраструктурата и енергийната система в Ирак, селското стопанство и леката промишленост. Изтъкнато беше, че след промените, които настъпиха в нашата страна след 1989 година, както и ембаргото, наложено върху Ирак, тези връзки значително се влошиха. Като основен проблем за обмен на студенти беше посочено бавното и тромаво издаване на визи за България на студенти, приети да учат в наши учебни заведения. За сравнение – от Русия и Беларус визите на приети студенти се издават за седмица, без съществени формалности.
По време на срещата Румен Петков говори за възможностите на Българи я и на АБВ в частност, да съдейства за възстановяване на културните и икономически връзки. Отправена беше покана към Н. Пр. Жасим Мсауил да посети предприятия на леката и хранителната промишленост в различни региони на страната, която той прие с благодарност. Обсъден беше въпросът за откриване на изнесени консулски услуги, които да облекчат максимално получаване на визи от страна на приетите за обучение иракски студенти в България.
Н. Пр. Жасим Мсауил изяви желание за участие в срещите с ръководствата на висшите учебни заведения за представяне на възможностите за обучение на чуждестранни студенти в нашите висши учебни заведения, като първата такава среща вече се е състояла с ръководството на УНСС.
Поет беше ангажимент от двете страни за периодични контакти, които да помогнат за разширяване на връзките и икономическото и научно-техническо и културно сътрудничество.
Н. Пр. Жасим Мсауил прие предложението на младежката организация на АБВ да съдейства за бъдещо сътрудничество между младежки организации в Ирак и АБВ - Младежи.