Москва. Миграционната служба на самопровъзгласената Донецка народна република (ДНР) е изпратила в Русия около 6 000 пакета от документи на граждани, желаещи да получат руско гражданство. Това заяви в петък главата на ДНР Денис Пушилин, цититра думите му TACC.
"Миграционната служба на ДНР е получила 6448 пакета от документи, 5982 пакета са изпратени в Руската федерация". Той отбеляза, че издаването на първите паспорти на Руската федерация на жителите на ДНР се очаква това лято.
На 3 юни Министерството на вътрешните работи на Русия съобщи, че е получило няколко хиляди молби за гражданство на Руската федерация от жителите на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни република. Министерството отбелязва също, че са разкрити четири временни пункта за обработка на документи в съседната Ростовска област.
Руският президент Владимир Путин подписа на 24 април указ, който опростява процедурата за получаване на руски паспорти от жители на Донбас.

***

Москва. Русия ще започне да доставя системи за въздушна отбрана С-400 в Турция до два месеца, заяви в петък ръководителят на държавния отбранителен конгломерат „Ростех“, цитиран от AFP.
"Всичко върви добре с турците. Надявам се, че ще започнем да изнасяме (системите) до около два месеца," каза Сергей Чемезов по руския телевизионен канал NTV.
"Предвидените пари са изразходвани, технологията е произведена. Ние завършихме обучението на необходимия брой военнослужещи", каза той.
Покупката на С-400 от Турция предизвика остри реакции в САЩ, а представители на Пентагона предупредиха за "опустошителни последици" за членката на НАТО, която също така планира да закупи изтребители F-35 от САЩ.
Вашингтон иска Турция да избере американските ракети "Пейтриът" вместо системата С-400, но президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Русия е направила по-добро предложение.
Той каза тази седмица, че Турция е "решена" да купува от Русия.
Руските агенции съобщиха, че покупката се отнася до четири системи на стойност 2,5 милиарда долара.

***

Кишинев. Конституционният съд на Молдова постанови, че президентът може да разпусне парламента, ако в рамките на три месеца от момента на признаване на мандатите на депутатите не е съставена коалиция и правителство, съгласно решение, публикувано на интернет страницата на Конституционния съд, цитирано от РИА Новости.
По-рано молдовският президент Игор Додон поиска от Конституционния съд да определи възможната дата за разпускане на парламента, ако депутатите не могат да се споразумеят за сформирането на коалиция.
"Срокът от три месеца (90 дни), през който новият парламент трябва да сформира правителство, се брои от датата на признаване на мандатите на депутатите", се казва в решението на Конституционния съд.
Мандатите на депутатите от новото събрание бяха признати съответно на 9 март, последният ден за сформирането на коалиция и правителство ще бъде 9 юни, а на 10 юни президентът може да разпусне парламента.

***

Москва. Русия е задържала разследващ журналист за престъпления, свързани с наркотици, което предизвика протести в петък, като поддръжници твърдят, че обвиненията са били измислени и той е заради работата си като журналист, предава AFP.
„Медуза“, независима рускоезична медия, заяви, че един от нейните репортери, Иван Голунов, е бил задържан в центъра на Москва в четвъртък и полицията е започнала разследване по обвинения, че е произвеждал и разпространявал наркотици.
Говорител на полицията не посочи заподозряния, но каза, че 36-годишен мъж е бил задържан с пет опаковки с мефедрон – вид дизайнерска дрога.
Поддръжниците на Голунов твърдят, че наркотиците са му били подхвърлени.
Журналистът е изправен пред евентуална присъда от 10 до 20 години затвор, ако бъде осъден, според главния редактор на „Медуза“ Иван Колпаков.
"Имаме причини да смятаме, че Голунов е преследван заради журналистическата му работа," казаха в изявление Колпаков и главният директор на „Медуза“ Галина Тимченко.
В своята работа Голунов разследва всичко - от руската сенчеста погребална индустрия до корупцията в кметството на Москва.

***

Будапеща. Капитанът на речния круизен кораб, причинил корабния сблъсък в Будапеща миналата седмица, преди това е участвал в сблъсък на кораби в Холандия през април, съобщи прокуратурата в Унгария, цитирана от американския вестник The New York Times.
64-годишният украински капитан, идентифициран от полицията само като Юрий Ц., е служил като първи помощник-капитан на кораба в Холандия и е разпитан като заподозрян“, заяви по телефона Ференц Раб, говорител на прокуратурата на Будапеща.
Корабът, на който е служил украинския капитан, „Викинг Идун“, се е сблъскал с петролен танкер близо до пристанището Тернойцен на холандското крайбрежие, като са нанесени повреди и по двата плавателни съда и леки наранявания на членове на екипажа. Компанията- оператор, със седалище в Швейцария, потвърди в имейл, че капитанът е бил на споменатия кораб по време на инцидента в Холандия.
Същата компания е мениджър и на по-големия кораб, участвал в катастрофата в Будапеща миналия месец.
Капитанът е бил задържан, след като корабът му, 135-метровия „Викинг Сигин“, причини инцидент с фатален край, като удари, преобърна и потопи по-малък развлекателен кораб. Деветнадесет души бяха убити, а властите издирват още девет - осем пътници и член на екипажа , чиито тела все още не са открити от унгарските и южнокорейските спасители.
Инцидентът е един от най-смъртоносните, включващи южнокорейци след фериботната катастрофа в Сеул през 2014 г. Южна Корея изпрати свой спасителен екип, който да подпомогне претърсването, включително членовете на южнокорейската военноморска и брегова охрана.
Според Раб прокуратурата е установила, че капитанът е изтрил данни от телефона си в периода между сблъсъка в Будапеща и конфискацията на телефона от страна на властите. Това е мотив на прокурорите да искат задържането му.
Телата са открити до над 100 километра южно от унгарската столица Будапеща, отнесени от бързо движещите се води на река Дунав. Властите претърсват цялата дължина на унгарската част на реката южно от града. Водолазите работят в трудни условия, с нулева видимост и изправени пред опасността да бъдат пометени от високите речни води. Петнайсет плавателни съда вземат участие в акциите.
Плаващ кран, който преди е бил използван за изграждане на мостове по река Дунав и за премахване на останки от речното корито е в готовност да извади потъналия кораб от коритото на река Дунав. Но увеличаването на нивата на водата, прогнозирано за следващите дни, може да забави изваждането.
Длъжностни лица от унгарската агенция за водни пътища съобщиха в петък, че Словакия, северната съседка на страната, е готова временно да управлява нивата на река Дунав, за да ускори оттеглянето на реката и да помогне на спасителите.
В изявлението, изпратено по имейл швейцарската компания-мениджър на двата кораба заяви, че и двете разследвания - за катастрофите в Будапеща и Холандия - продължават.