Москва. Президентът на Русия Владимир Путин е обсъдил по телефона с турския си колега Реджеп Таийп Ердоган въпроси за сигурността в Черноморския регион в контекста на инцидента в Керченския пролив, съобщи пресслужбата на Кремъл, предава ТАСС.
„В контекста на провокирания от киевските власти опасен инцидент в района на Керченския пролив се състоя обмен на мнения по въпросите за стабилността и сигурността в Черноморския регион“, се казва в съобщението.
Агенцията припомня, че на 25 ноември три кораба от Военноморските сили на Украйна нарушиха реда за преминаване на военни кораби през териториалните води на Русия при прехода от Черно в Азовско море. За принудителното им спиране в Керченския пролив е използвано оръжие, трима военнослужещи от украинските ВМС са получили леки наранявания, оказана им е медицинска помощ. Корабите са задържани и доставени в Керч за нарушаване на държавната граница на Русия и е възбудено наказателно дело. Руската страна заяви, че случилото се е провокация, а украинските власти инициираха въвеждане на военно положение. ЕС и НАТО призоваха за деескалация на ситуацията.
***
Киев. Председателят на Върховната рада Андрей Парубий на 28 ноември подписа постановлението за назначаване на изборите за президент на Украйна на 31 март 2019 година, съобщава агенция „Укринформ“.
Съответстващият статут на документа е обозначен на сайта на украинския парламент.
„Назначават се поредните избори за президент на Украйна в неделя, 31 март 2019 година“, се казва в съобщението.
Както е известно, отбелязва агенцията, в условията на военно положение в Украйна не могат да се провеждат избори. Именно затова на 26 ноември Върховната рада гласува за внедряване на режима на военно положение за 30 дни, а не за 60. Това е направено, за да може предизборната кампания да започне навреме – на 31 декември.
Поредните парламентарни избори в Украйна трябва да се състоят на 27 октомври 2019 година.
***
Киев. Президентът на Украйна подписа Закона за утвърждаване на Указа „За въвеждане на военно положение в Украйна“, съобщи прессекретарят на държавния глава Святослав Цеголко в „Туитър, предава агенция УНИАН.
На 26 ноември Върховната Рада утвърди указа на президента за обявяване на военно положение в редица области на Украйна за 30 дни. В полза на това решение гласуваха 276 депутата.
Мярката се въвежда във Винницка, Луганска, Николаевска, Сумска, Одеска, Харковска, Черниговска, Донецка, Запорожка и Херсонска области, както и във вътрешните води на Азовско-Керченската акватория от 14:00 на 26 нормври до 14:00 на 26 декември 2018 година.
***
Киев. В сряда Европейският съюз ще осъди Русия за ситуацията в Азовско море с декларация, но в нея няма да има конкретни призиви за санкции срещу Кремъл, съобщава УНИАН, като се позовава на информация от брюкселския журналист на „Радио Свобода“ Рикард Йозвяк.
„Декларацията на ЕС28 (28 страни-членки на Съюза) трябва да се появи днес. Конкретни призиви за санкции няма и вероятно няма да има и дума за обсъждането им“, посочва източникът.
По-рано Йозвяк е съобщил, че Брюксел работи над съвместно заявление по повод задържането на три украински кораба и екипажите им от руските граничари в Керченския пролив. По неговите думи, около 6-7 страни от ЕС разглеждат въвеждането на нови санкции срещу Москва.
***
Москва. Кремъл продължава подготовката за срещата между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп на форума на Г-20 в Аржентина, предава ТАСС.
„Подготовката продължава, срещата е съгласувана. Нямаме друга информация от американските колеги“, заяви пред журналистите прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. Той коментира по този начин думите на Тръмп, че е възможно срещата с руския му колега в Буенос Айрес да бъде отменена.
„Обърнахме внимание на това заявление (на Тръмп по повод инцидента с украинските кораби в Керченския пролив), а също така обърнахме внимание на вчерашното заявление на моя колега от Белия Дом, която каза, че Тръмп планира да проведе редица срещи, включително и с Путин (в Аржентина)“, отбеляза представителят на Кремъл. При това той обърна внимание на думите на Тръмп за агресия по време на инцидента в Керченския пролив. „Какво нарича той агресия? Ако той смята за агресия действията на украинските военни кораби – това е едно, тук можем да поспорим, имаше или нямаше агресия. Ако той нарича агресия действията на руските граничари за пресичане на опитите за нарушаване на държавната граница на Русия, това е друго. Ние не сме съгласни с това“, подчерта прессекретарят на руския лидер.
Песков добави, че „графикът на президента (Путин) за петък и събота е запълнен по минути, предвид трите измерения на пребиваването му (в Аржентина): това са непосредственото участие в срещата на върха на Г-20, двустранните срещи в други формати, които ще се състоят в кулоарите на форума и официалната визита в Аржентина, която също ще се състои през тези два дни“.
Песков не конкретизира в кой от двата дни, през които Путин ще бъде в Аржентина, ще се проведе срещата с Тръмп.
***
Белград. Ръководството на Сръбската прогресивна партия (СПП) обмисля сериозно да обяви предсрочни парламентарни в средата на януари следващата година, които да се проведат в края на март 2019 година, твърдят източници на белградския ежедневник Danas.
Събеседниците на изданието посочват, че този сценарий, най-вероятно, се дължи на настоящата криза около косовския въпрос и постоянния натиск върху президента на Сърбия Александър Вучич (който е и лидер на СПП) да подпише някакво правно обвързващо споразумение с Прищина, докато, според тяхната оценка, във вътрешнополитически план, с насрочването на предсрочни избори през януари СПП би хванала опозицията „на леглото“.
Политологът Бобан Стоянович обяснява, че на Вучич никак не му се иска да подпише споразумение с косовската страна под международен натиск, а след това, в края на годината, да отиде на редовни избори. По неговото мнение, много по-рационално нещо за СПП е техният лидер е първо да отидат до урните, за да си осигурят още четири години на власт, а след това да отидат на официално закриване на косовския въпрос.
„Друга причина за евентуалните предсрочни избори е „Съюзът за Сърбия“, в който, за първи път от дълго време, СПП вижда сериозен противник. Съюзът със сигурност не би искал да отиде на избори през следващите шест месеца, защото през това време би могъл да направи сериозна организация и инфраструктура. Предвид това, заключението е, че Вучич иска да отиде на избори възможно най-скоро“, казва Стоянович.
Според неговото мнение, единствената пречка за насрочването на предсрочни парламентарни избори, може да представляват местните избори, които трябва да се състоят през 2020 година. Поради това, Стоянович посочва, че управляващото мнозинство най-вероятно ще търси модел, чрез който да свика местните избори през пролетта на 2019 година. Той не вярва ръководителите на местните администрации да трябва да подадат оставка, за да създадат условия за общи избори и предвижда, че СПП би могла да постигне същия ефект чрез промени в Закона за местно самоуправление и Закона за местните избори.
„Още една причина, поради която е вероятно изборите да се проведат, е, че по този начин Александър Вучич би получил още шест месеца, през които ще бъдат замразени преговорите в Брюксел. Ето защо, трябва да се следи ситуацията в Прищина, защото аз не бих се изненадал, ако „Сръбска листа“ излезе от тамошното правителство, за да предизвика избори в Косово“, отбелязва още Стоянович и заключва, че със сигурност отиването на предсрочни избори си струва за Вучич.
Боян Клачар, политически анализатор, е съгласен с предишния събеседник на Danas, че обявяването на предсрочни парламентарни избори в началото на следвващата година е много вероятно, тъй като според политическата динамика задаващата се 2019 година ще бъде много бурна, най-вече заради косовския въпрос.
„Също така, ако се изчакат редовните избори, това би означавало, че СПП ще предостави достатъчно време на опозицията, преди всичко на „Съюза за Сърбия“, да се консолидира. В противен случай, ако изборите са в началото на годината, опозицията ще има твърде малко време да се профилира“, обяснява Клачар.
Въпреки това, по неговото мнение, окончателното решение дали сръбските граждани през пролетта отново ще отидат до урните, зависи най-вече от Александър Вучич.
***
Вашингтон. Съветникът на американския президент по национална сигурност Джон Болтън се срещна в сряда с президента на Косово Хашим Тачи и призова Прищина и Белград да постигнат споразумение, пише онлайн изданието на прищинския ежедневник Gazeta Express.
„Сега е моментът Косово и Сърбия да постигнат споразумение“, написа Болтън в „Туитър“ след срещата си с Тачи в Белия Дом. „САЩ са готови да помогнат и на двете страни да постигнат историческата цел“, добави той. Тачи също излезе с изявление до пресата, в което заяви, че Болтън е уверил държавния глава, че Белият Дом и лично президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепят твърдо постигането на цялостен договор между Прищина и Белград.
Изданието отбелязва, че по време на визитата си в САЩ, се очаква Тачи да се срещне с американски конгресмени в Сената и други институции. Преди това той говори с държавния сектретар Майк Помпео, който насърчи Косово да „използва уникалния прозорец на възможност да постигне историческо споразумение за нормализация на отношенията със Сърбия“ и призова Прищина да отмени 100-процентовите мита върху стоките от Сърбия.
***
Тирана. Тялото на 63-годишен албанец е открито в понеделник сутринта в Гърция. Мъжът е прострелян от близко разстояние и тялото му е изхвърлено в канал, в близост до Спартера (на остров Керкира), съобщава тиранският телевизионен канал Top Channel.
В неделя, 35-годишен албанец е намерен мъртъв в килията си в затвора в Трикала (на 50 км източно от Лариса). Властите все още не са коментирали случая пред медиите. Това е вторият затворник, умрял в същия затвор. Първият, Илия Карели, присъства във видео, на което се вижда как стражарите го измъчват преди да умре, отбелязва медията.
Също така, преди няколко дни друг албанец беше застрелян на границата между Албания и Гърция в престрелка с гръцката полиция.

Агенция „Фокус“ припомня:

В края на октомври албанската полиция застреля етническият грък Константинос Кацифас, след като той откри огън по служители на реда. Причината за инцидента беше издигнато от него гръцко знаме на военно гробище от Втората световна война в албанското село Буларат, намиращо се на 6 км от границата между Албания и Гърция.
Според албанските медии мъжът, идентифициран като 35-годишния Константинос Кацифас, е открил огън по полицаите с автомат Калашников, докато те сваляли знамето, издигнато на гръцко военно гробище. Това се случило в село, където живеят предимно гърци, които отбелязвали годишнината от влизането на Гърция във Втората световна война през 1940 г.
Както се твърди, Кацифас първо избягал в селото, като стрелял с оръжието си, а след това тръгнал към планините в опит да избегне арест. Скоро след това обаче бил засечен от екип на албанските специални части, които свидетелстват, че той започнал да стреля по тях, преди те да открият огън по него и да го убият.
Кацифас, чието семейство произлиза от северозападния гръцки град Йоанина, е роден и израснал в Буларат, но в последно време живял в Атина. Снимките в гръцките медии го показват облечен във военен камуфлаж с гръцко знаме в ръка.
На погребението в същото село се пристигнаха няколкостотин гърцки националисти и съпроводиха церемонията със скандирания „Македония е гръцка“, „Северен Епир е гръцки“ и обиди срещу албанците. Това предизвика Тирана да обяви за „персона нон грата“ 52-ма гърци за „разпространяване на етническа нетърпимост“.
Интересен факт е, че преди тези събития Албания и Гърция бяха на прага да подпишат договор за демаркация на морските граници между двете държави в Йонийско море. В основата на инициативата беше на бившия гръцки министър на външните работи Никос Коцияс, който направляваше и процеса по постигането на споразумение за името между Атина и Скопие. След оставката на дипломата обаче преговорите зациклиха.

***
Вашингтон. Президентът на Косово Хашим Тачи, след срещата си с държавния сектертар на САЩ Майк Помпео, заяви, че това е истинският момент за постигане на договор с Белград, предава „Макфакс“.
„Срещата мина отлично. Имаме пълната подкрепа от САЩ и това е истинският момент за постигане на договор“, заяви държавният глава.
По неговите думи, подписването на договор би било добро за всички. „Ролята на САЩ е незаменима. Необходим е политически консенсус. Трябва да постигнем договор“, подчерта Тачи.
Освен това косовският президент се е срещнал и със съветника по национална сигурност на Белия Дом Джон Болтън. Както бе съобщено от кабинета на Тачи, той е получил подкрепа за постигане на договор за нормализация на отношенията със Сърбия.
Тачи е благодарил на американския президент Доналд Тръмп за подкрепата за Косово във всички области.
В съобщението се казва още, че в течение на посещението си в САЩ, президентът на Косово ще се срещне и с бившия американски президент Джордж Буш младши.
***
Москва. Зенитно-ракетна система С-400 „Триумф“, след стрелба на полигона, ще бъде доставена в пункта за постоянна дислокация в Крим, съобщи в сряда пред агенция „Интерфакс“ представителят на Южния военен окръг (ЮВО) полковник Вадим Астафиев.
„В най-скоро време нова зенитно-ракетна система ще застъпи на боево дежурство по защитаването на въздушното пространство на Русия“, заяви Астафиев.
По неговите думи, по-рано зенитно-ракетният дивизион успешно е изпълнил първите стиковъчни стрелби на полигон в Астраханска област.
Агенцията отбелязва, че по-рано противовъздушната отбрана на Крим е осигурявана от три дивизиона С-400.
***
Атина. В сряда в Гърция се провежда общонационална стачка, организирана от най-големия профсъюз на работниците от частния сектор – Всеобщата конфедерация на труда (GSEE) – с искане да се повиши минималната заплата до ?751, сключване на колективни трудови договори и спиране на увеличението на данъците, пише електронното издание на вестник Protothema.
В стачката участват и членове на комунистическия профсъюз ПАМЕ (Всегръцкият боеви фронт).
В течение на деня в Атина няма да работи метрото, няма да функционира и тролейбусния транспорт. Автобусите на градския транспорт ще се движат от 9 сутринта до 9 вечерта. Към акцията се е включил и профсъюзът на моряците – всички фериботи ще останат в пристанищата, което означава, че няма да има морски съобщения с островите. Прекратени са също и железопътните съобщения.
В Атина ще се състоят два митинга – в 11 часа на площад Клатмонас ще се съберат привържениците на GSEE, а в 10:30 на площад Омония ще демонстрира ПАМЕ. Протестни акции се планират и в други градове.
От Всеобщата конфедерация на труда заявиха, че се обявяват срещу „водещата към задънена улица и бездушна държавна политика“. Те искат прекратяване на постоянното повишаване на данъците, минимална работна заплата от ?751, сключване на колективни трудови договори и жизнеспособна система за социално осигуряване без каквито и да е намаления на пенсиите и социалните придобивки.
„Трябва да окончателно да се сложи край на политиката на наказателен аскетизъм, бедност и нищета, политика, чиито резултати се оказаха трагични за обществото и икономиката“, се казва в заявлението на профсъюза.
Преди това в Гърция се проведе 24-часова стачка на сътрудниците на медиите, които искаха възстановяване на всички нарушени професионални, пенсионни и профсъюзни права.
***
Вашингтон. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че може да отмени срещата с руския лидер Владимир Путин на форума на Г-20 в Аржентина заради ситуацията в Керченския пролив. Американският държавен глава отбеляза, че чака „пълен отчет“ от своя екип по национална сигурност във връзка с инцидента, предава ТАСС.
„Той (отчета) ще има много определящо значение“, заяви Тръмп в интервю пред Washington Post. „Може и да не се срещна с Путин. Не харесвам тази агресия. Въобще не искам тази агресия“.
По думите на американския президент, докладът за събитията в Керченския пролив е трябвало да бъде готов в 01:00 българско време. Тръмп подчерта, че му трябват „много убедителни потвърждения за това, което се е случило“.
„Изобщо не ми харесва тази агресия, абсолютно. И, между другото, на Европа също не трябва да й харесва тази агресия. И на Германия не трябва да й харесва“, подчерта държавният глава и за пореден път призова Берлин да увеличи разходите си за отбрана.
По-рано помощникът на президента на САЩ по национална сигурност Джон Болтън заяви, че срещата между президентите на САЩ и Русия в Буенос Айрес ще бъде развитие на дискусията им от Хелзинки и лидерите ще обсъдят цялата проблематика в отношенията между двете страни, включително и въпроси за контрола над въоръженията.
***