Пекин. Китай предупреди във вторник, че решението на САЩ да наложат санкции на купувачите на ирански петрол, единствно ще „засили сътресенията“ в Близкия Изток и международния енергиен пазар, предава AFP.
Белият дом съобщи в понеделник, че обявява прекратяване на шестмесечните изключения, които освободиха няколко страни - включително големия вносител Китай - от едностранните санкции на САЩ за износ на ирански петрол.
„Китай твърдо се противопоставя на прилагането от страна на САЩ на едностранни санкции и на така наречената екстериториална юрисдикция“, заяви говорителят на външното министерство Генг Шуанг на редовен брифинг.
„Съответният ход на САЩ ще засили сътресенията в Близкия изток и сътресенията на международния енергиен пазар“.
В стремежа си да намали износа на ирански петрол до нула, администрацията на Тръмп се е насочила към най-големия доход на страната в последния си ход, за да смаже икономиката и да намали влиянието на религиозния режим, обяснява „Франс прес“.
***
Киев. Съдиите от Окръжния административен съд на Киев, които са взимали решението за денационализация на Приватбанк, са се обърнали към Генералната прокуратура и Държавното бюро за разследване с иск срещу действащия държавен глава Петро Поршенко, директора на Националната банка и министъра на правосъдието, обвинявайки ги в намеса и натиск, се съобщава във вторник на сайта на съда, предава ТАСС.

„Съдиите от колегията, взела решение по делото за национализация на Приватбанк, се обърнаха към председателя на Висшия съдебен съвет със заявление за намеса в тяхната дейност, както и към ръководството на Генералната прокуратура на Украйна и Държавното бюро за разследвания със заявление за извършено наказателно закононарушение, което подлежи на разглеждане в съответствие с изискванията на Наказателно-процесуалния кодекс на Украйна. Конкретно, съдиите искат да се започне досъдебно производство по отношение на държавния глава, министъра на правосъдието и председателя на НБУ чрез внасяне на съответните сведения в Единния регистър за досъдебни решения, в резултат от което виновните лица да бъдат привлечени към наказателна отговорност“, се казва в текста.

Както отбелязват съдиите, заявленията на „ръководството на държавата, коментирайки тяхното решение да признаят за незаконна национализацията на Приватбанк, правиха заявления, които са директна заплаха за съдебната система на Украйна и посегателство над нейната независимост и безпристрастие“.
***
Рияд. Министърът на външните работи на Саудитска Арабия Ибрахим Асаф във вторник приветства решението на САЩ да прекратят всички изключения от забраната за купуване на нефт и газ от Иран, като заяви, че това е необходима мярка, за да се сложи край на „дестабилизиращата“ политика на Техеран в региона, предава Reuters.
„Саудитска Арабия подкрепя изцяло предприетата от САЩ мярка, тъй като тя е необходима, за да бъде принуден иранския режим да прекрати политиката на дестабилизиране на стабилността и подкрепата и спонсорирането на тероризма по света“, заяви той пред държавни медии.
Първият дипломат на Рияд повтори изявление на саудитския енергиен министър от понеделник, че най-големият износител на петрол ще се координира с други производители на петрол, за да осигури адекватно снабдяване със суровини и балансирани пазари след съобщението на Вашингтон.
***
Коломбо. Броят на загиналите в резултат от взривовете в Шри Ланка се увеличи до 321 души, а повече от 520 души са пострадали, съобщават местните медии, като се позовават на министъра на средствата за масова информация на страната, предава РИА Новости.
В неделя в Шри Ланка избухнаха серия от взривове: първите шест бяха в Коломбо, Негомбо и Батикалоа, седмият е в Дехивале в западната част на острова, а осмата в предградията на Коломбо. Правозащитните органи са обезвредили още една бомба на пътя, водещ към международното летище Бандаранайка.
Полицията вече е задържала 40 заподозрени за участие в терористичните актове.
23 април е обявен за ден на траур за загиналите.
***
Москва. Цената на фючърсите на петрола марка Brent на борсата ICE в Лондон достигна максимума от началото на годината. Поскъпването на нефта се случва на ффона на новините за санкциите на САЩ срещу Иран, предава ТАСС.

В пика котировките на Brent се увеличиха до 74,96 долара за барел, което е с 0,88% повече от момента на закриването на борсата на предния ден. За последно цената на петрола беше на тези нива през ноември 2018 година.

По-рано бе съобщено, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е взел решение от началото на май 2019 година да не прави изключения за нито една страна от санкциите върху покупката на ирански нефт.

През ноември 2018 година Вашингтон направи изключение за срок от 180 дни за осем страни и територии, внасящи въглеводороди от Иран, за да не допуснат увеличаване на цените на петрола, както и за да могат да потърсят алтернативи. Според информацията на вестник The Washington Post, три от тях вече са съкратили вноса на ирански нефт до нула: Гърция, Италия и Тайван.

***
Люксембург. Великият херцог на Люксембург Жан, който абдикира през 2000-та година в полза на сина си след 36-годишно управление, почина на 98 годишна възраст, предава AFP.
Както съобщават от кралския дворец, през април той е бил приет в болница в средата на април с белодробна инфекция.

***
Тирана. Обединената албанска опозиция, водена от Демократическата партия, променя стратегията си.
Освен масовия призив за четвърти "национален протест", който ще се проведе на 11 май в 18.30, опозицията в четвъртък вместо да протестира пред парламента, който обяви провеждането на пленарна сесия, ще блокира всички пътища за достъп до Тирана, пише македонският електронен портал A1 on.
Опозицията обяви плановете си да проведе протести в няколко града, до "оставката на албанския премиер Еди Рама и образуването на преходно правителство".
„Изборите без опозиция са фарс. Няма повече да позволяваме на престъпността да диктува изборите в Албания“, заяви лидерът на опозицията Лулзим Баша.
Изборите ще се проведат след като бъде наказана кражбата на гласове през 2017 г. С Еди Рама и тези около него няма свободни избори нито днес, нито дори след година. Затова само оставката му проправя пътя за политическото решение, което търсим", заяви лидерът на Демократическата партия Лулзим Баша.
Той подчерта, че стабилността на държавата ще бъде гарантирана само чрез защита на демокрацията, а не чрез инвестиране в престъпност.
От февруари, когато започнаха протестите, досега опозицията проведе девет протестни митинги, шест пред парламента и три пред правителството на 13 февруари, 13 март и 13 април.
На заседанието си на 18 април Националният съвет на Демократическата партия прие единодушно решение за бойкотиране на местните избори, насрочени за 30 юни, но и за тяхното осуетяване. Това решение на демократите беше подкрепено от други опозиционни партии.
***
Скопие. Премиерът Зоран Заев от трибуната в Карпош, по време на предизборна среща на кандидата за президент Стево Пендаровски, подчерта, че те са чули посланието от гражданите и че след изборите ще последва прочистване на длъжностни лица в изпълнителната и местната власт, цитира думите македонската агенция “Макпрес“.
„Посланието е, че има недоволство от служителите от централната и от местната власт. Отговарям им, ще има чистка, разбира се ще има чистка. След изборите ще настъпят промени. Искам да изпратя посланието си до онези, които са останали у дома, държавата ни е под въпрос. Вие изпратихте посланието, но не може да наказвате държавата заради местното или централното правителство“, каза Заев.
Въпреки че министър-председателят Заев няколко пъти обявява, че ще реконструира правителството, това не е ставало факт, освен когато в правителството е влязло крилото на БЕСА на Африм Гаши, припомня агенцията.