Белград. Властите в Белград и Прищина всъщност не се опитват да намерят решение на косовския въпрос. Това е заключението на американския експерт по Балканите и бивш пратеник за Югоизточна Европа Даниел Сървър, предава сръбската телевизия N1, като се позовава на негово интервю за Voice of America.
„Мисля, че хората грешат, когато казват, че сръбският президент Александър Вучич е готов да направи исторически компромис“, подчерта професорът от Университета „Джон Хопкинс” и добави, че политическите лидери в Белград и Прищина не са показали воля за напредък, подобно на този на лидерите на Северна Македония и Гърция, за да прекратят спора си.
Сървър предложи обмен на мерки между двете страни – Белград да прекрати кампанията си срещу присъединяването на Косово към международни организации, а Прищина да отмени 100-процентните мита, както и да получи либерализиране на визовия режим с Европейския съюз.
Сървър също предупреди, че размяната на територии или промените в границите са лоши идеи, защото Белград и Прищина не могат да се споразумеят за това, което другата страна иска и защото ще дестабилизира не само Западните Балкани, но и части от бившия Съветски съюз. Той каза, че и Сърбия, и Косово трябва да докажат, че са способни да третират еднакво всички свои граждани, за да получат членство в ЕС, но плановете за размяна на територии изпраща ясно послание, че те не са в състояние да направят това.

***
Прищина. Белият дом отправи нови призиви към Косово и Сърбия да оставят настрана реторика и да работят за постигането на споразумение, фокусирано върху взаимното признаване, съобщава електронното издание на прищинския ежедневник Gazeta Express.
„Прищина и Белград трябва да удвоят усилията си за постигане на всеобхватно споразумение, фокусирано върху взаимното признаване, и незабавно да премахнат пречките, които осуетяват напредъка... Единственият път към по-добро бъдеще е диалогът за добросъседството, който има за цел нормализиране на отношенията и проправяне на пътя за присъединяването на Сърбия и Косово към евроатлантическата общност”, цитира изданието говорител на Белия дом. „САЩ са готови да подпомогнат процес, но сега Косово и Сърбия трябва да направят следващите стъпки”, допълни представителят на администрацията във Вашингтон.

***
Прищина. Електронното издание на прищинския ежедневник Koha Ditore публикува статия за предстоящата среща в Париж, на която ще се обсъждат вариантите за възобновяване на диалога за нормализиране на отношенията със Сърбия, като подчертава, че очакванията за резултатите от нея са ниски и в двете балкански страни.
Подчертава се, че официален Белград дори е загатнал, че срещата може да не се проведе, ако правителството на Косово не отмени 100-процентните мита за внос на сръбски и босненски стоки в страната. Вестникът също така отбелязва, че „докато САЩ се върнаха към искането за премахване на митата, за да се проправи път за диалога на срещата на върха в Париж, премиерът на Косово Рамуш Харадинай е категоричен относно условията за отмяната им, а сръбският президент Александър Александър Вучич е почти уверен, че сръбската страна няма да се срещне с техните косовски колеги в Париж“.

***
Пхенян. По-големият доведен брат на лидера на Северна Корея Ким Чен-ун – Ким Чен-ан, е бил информатор на Централно разузнавателно управление на САЩ, разкрива водещото американско издание The Wall Street Journal, като се позовава на източници.
„Той е бил връзка“ между Ким Чен-ун и американското разузнаване, разкрива източникът на изданието. Според представената информация, убитият на летището в Куала Лумпур през 2017 г. Ким Чен-ан „многократно се е срещал с представители на ЦРУ“. Оттам обаче отказват да коментират информацията на изданието.
Според вестника, през февруари 2017 г., когато бе убит, Ким Чен-ан е заминавал за Малайзия, включително за да се срещне с представител на ЦРУ, с когото поддържа контакт. Източникътна редакцията предполага, че едва ли това обаче е била единствената цел на неговото пътуване.
Ким Чен-нам почина на 13 февруари 2017 г. по пътя към болницата от летището в малайзийската столица. Според полицейски доклади, той се е оплакал от световъртеж, разкривайки, че някой го е напръскал с течност в лицето му, след което изчезнал. Малазийските власти твърдят, че смъртта е причинена от излагане на забранен нервен агент. По случая бяха задържани граждани на Индонезия и Виетнам. Първият бе оправдан, а вторият – осъден з3 години и 4 месеца лишаване от свобода по обвинение в причиняване на вреда на здравето на Ким Чен-ан, довела до смъртта му.
Ким Чен-нам е най-големият син на бившия лидер на КНДР Ким Чен-ир, роден от известната севернокорейска актриса Сон Хей Рим. По-рано той е смятан за най-вероятния наследник на баща си като лидер на Северна Корея. През май 2001 г. той предприема опит да влезе в Япония с фалшив паспорт от Доминиканската република. Оттогава той живее в чужбина.

***
Кишинев. Държавният глава на Молдова Игор Додон отмени декрета за разпускане на парламента в Кишинев, който подписа изпълняващият длъжността премиер Павел Филип, предава TACC.
Съответното Додон обяви на брифинг след заседание на Върховния съвет за сигурност.
"Декретът на Филип не съответства на конституционните норми. Подписах указ за отмяната му", заяви президентът на Молдова.

***
Брюксел. Броят на търсещите убежище в страните от Европейския съюз отново нараства, макар да се наблюдава тенденция към намаляването им спрямо началото на кризата с бежанците през 2015 г., отбелязват в европейската редакция на изданието Politico, като се позовават на анализи в германските медии.
В периода от януари до април около 206 500 души са кандидатствали за убежище за първи път в ЕС, което представлява 15% увеличение в сравнение със същия период на миналата година, според издателската група Funke Mediengruppe, цитирали временни месечни данни от страните от Общността. Увеличението се дължи на рязкото нарастване на броя на кандидатите от Венецуела, Колумбия и Западните Балкани, които не се нуждаят от виза за пътуване до ЕС.
След пристигането на повече от милион мигранти в Европа през 2015 г., много от които търсят закрила от насилието в Близкия изток и Африка, броят на кандидатите за убежище в ЕС намаля през последните години. Това се дължи отчасти на усилията на Европа за намаляване на миграцията, включително споразумението от 2016 г. с Турция.
В знак, че тенденцията към спад може да се забави, Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) посочи в доклада си за март, че молбите за убежище нарастват, като този месец се регистрира увеличение с 20% в сравнение с март 2018 година.
Според анализа, цитиран от Politico, броят на кандидатите от засегнатата от криза Венецуела в периода между януари и април, е нараснал с 121% до 14 257 в сравнение със същия период на миналата година.
Вторият по големина търсещ убежище сега идва от Венецуела, зад Сирия и пред Афганистан. Докато броят на търсещите убежище от Сирия е намалял с 8%, броят на хората от Афганистан се е увеличил с 36%. Броят на колумбийците, търсещи убежище, е нараснал до 8 097 - със 156%.

***