Филипс твърди, че „подкрепата за идеята за разделянето на Косово отговаря на стратегическите цели на Русия, защото ще подтикне разделението в косовското общество, което може да доведе до насилие и дискредитиране на косовския проект".
„Президентът Тачи беше измамен от Вучич и Путин, за да повярва, че е възможен вариант за коригиране на границите. Това не е решението. Корекцията на границите ще отслаби Косово и ще създаде разцепления в косовското общество”, предупреди американският дипломат.
***
Прищина. Двама топ съветници на германския канцлер Ангела Меркел пристигат на посещение в Косово, съобщава електронното издание на прищинския ежедневник Gazeta Express.
Става въпрос за съветника по външна политика Ян Хекер и Матиас Лютенберг, ръководител на Отдела за Източна и Югоизточна Европа на Канцеларията на Косово. „Те ще дойдат в Прищина на 11 март, за да се срещнат с президента Хашим Тачи и премиера Рамуш Харадинай", разкри по-рано източник на изданието.
Очаква се посещението на двамата германски служители да бъде критично в дебата за това дали да бъде премахнати или временно спрени 100-процентовите мита за вноса на сръбски стоки, наложен от правителството в Прищина през ноември миналата година, както и за продължаването на диалог с Белград.
***
Страсбург. Съветът на Европа официално регистрира югозападната ни съседка с новото й име – Република Северна Македония, отбелязва електронното издание на гръцкия ежедневник To Vima.
Така бившата югославска република фигурира в азбучния списък на организацията с името, произтичащо от подписания през миналия юни Преспански договор. Като държава-членка Северна Македония сега се намира между Нидерландия и Норвегия, поясняват от редакцията, като уточнява, че регистърът се води на английски език.
Промяната на името е отразена и на официалната интернет страница на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Делегацията на Скопие в нея е представена като такава на „Република Северна Македония“.
To Vima отбелязва, че на картата на държавите-членки на Съвета на Европа и техните столици името все още не е променено и страната е представена като БЮРМ.
Македония стана член на Съвета на Европа на 9 ноември 1995 г., припомня гръцкото издание.
***
Берлин. Консервативните кръгове на Съюза (ХДС/ХСС) се застъпиха за ранна промяна в Канцлерството в Берлин и оставка на Ангела Меркел от поста, съобщава германското издание Der Spiegel.
Председателят на т.нар. Съюз на ценностите, Александер Мич, бе сред първите, които призоваха Меркел да отстъпи поста си на новия лидер на християндемократите Анегрет Крамп-Каренбауер. „Би било най-добре Меркел да организира колкото е възможно по-скоро предаването на поста на Анегрет Крамп-Каренбауер“, изрази увереност лидерът на консервативния кръг в партията.
Така председателят на ХДС би могла да предприеме необходимите промени в политиката за Германия с подновен кабинет, особено в областта на имиграцията и икономиката, допълни Мич.
Германският християндемократ сподели очакванията си, че подобно развитие на ситуацията ще доведе до излизането на социалдемократите от голямата коалиция в Берлин. „ХДС трябва да се подготвки за това и поради тази причина – активно да въвежда промени в Канцеларията на канцлера“, предупреди Мич.
По-рано политици от Съюза (ХДС/ХСС) отхвърлиха спекулациите на коалиционния партньор ГСПД за преждевременната промяна на канцлерския пост в Берлин. Фракционният лидер на ХСС Александър Добринд дори препоръча вниманието да бъде насочено към успехите на голямата коалиция, „вместо постоянно да се започват дебати за преждевременния й край“.
Министърът на здравеопазването Йенс Спан (ХДС) заяви пред местни медии, че дебатите за разпадането на коалицията може да дойдат „само от ГСДП“. „Правителството е на власт само от една година и след процес на изграждане, който продължава толкова дълго, както никога досега. Гражданите имат право да получат разрешаване на проблемите и по-добър живот, вместо постоянно да чуват за обсъждане на тактики".
Дискусията за край на коалицията бе предизвикана в петък от отделни политици от ГСДП. Те заплашиха да сложат край на правителството, ако Съюзът (ХДС/ХСС) се опита да замени Меркел с Крамп-Каренбауер преди изтичането на мандата й. В четвъртък лидерите на трите партии се събират на среща, за да сформират коалиционен комитет.
***
Париж. Тази седмица Националният дебат, иницииран от държавния глава на Франция Еманюел Макрон през декември 2018 г., за да отговори на кризата с „жълтите жилетки“, навлиза в заключителния си етап. Все още обаче не се вижда светлина в края на тунела, коментират в редакцията на френския национален ежедневник Le Figaro.
Времето за конкретни предложения и мерки не е настъпило. „Макрон ще закрие дебата през април и след това ще изясни визията си, като даде основни насоки за реакцията на правителството“, подчерта Себастиен Лекорну, държавен секретар за екологичния и инклузивния преход. Същевременно представителят на Париж поясни, че „времето за предложения и действия ще настъпи през лятото“ на текущата година. Той обаче увери, че междувременно изпълнителната власт в страната се подготвя адекватно.
В неделя в Матиньон се проведе работна среща за заключенията след обширните разисквания, проведени с министрите и държавните секретари. Целта й бе да бъде стартирана подготовка за даването на отговори на исканията, повдигнати в рамките на последните два месеци по време на близо десетте хиляди срещи, проведени на територията на Франция, припомнят от редакцията.
***
Барселона/Брюксел. Бившият председател на Женералитата на Каталуния Карлес Пучдемон обяви намеренията си да се кандидатира за изборите за Европейски парламент през май, съобщава австрийският национален ежедневник Der Standard.
Пучдемон, който живее в изгнание в Брюксел, иска да прехвърли борбата си за независима Каталуния и в Европейския парламент. Петдесет и шест годишният политик и бивш журналист ще участва в гласуването на 26 май като водещ кандидат на сепаратистката коалиция „Заедно за Каталуния“, потвърдиха пред журналисти от Барселона.
Самият Пучдемон публикува съобщение в социалната мрежа „Туитър“ след среща с Партийния съвет на своята политическа сила: „Време е да предприемем нова стъпка към интернационализацията на правото на Каталуния да се самоопредели“.
Междувременно бе обявено, че парламентарните избори в Испания ще се проведат на 28 април. Гласуването в североизточния испански регион съвпадат с провеждането на тези за ЕП – 26 май. Припомня се, че трима от обвиняемите в процеса срещу каталунските сепаратисти ще се кандидатират за вота през април. Това са Джорди Санчес, Жорди Турул и бившият министър Жозеп Рул, които са задържани от есента на 2017 г. заради ролята им в организирането на референдума за независимост на Каталуния. Пучдемон не е засегнат от процеса.
***