„Във връзка с появилите се спекулации в медиите за т.нар. изчезване на лидера на ДПМ отбелязваме, че Владимир Плахотнюк е излязъл за няколко дни от страната, за да види семейството си“, се отбелязва в съобщението.
След декларацията на Демократическата партия в петък за оставката на правителството на Павел Филип, новият министър-председател Мая Санду предупреди, че Плахотнюк ще бъде изправен пред закона и обвини олигарха в узурпирането на властта в страната и други престъпления. Както съобщиха молдовските медии по-рано, след като ДПМ излезе в опозиция, Плахотнюк и близките му хора напуснаха страната. Молдовският президент Игор Додон изрази съжаление, че сегашното правителство все още не контролира летищните и правоприлагащите органи, за да предотврати това.
***
Белград. Международните тактически учения „Славянско братство“, на които се отработва взаимодействие в борбата с тероризма, започнаха в град Панчево, Сърбия. Това съобщи в петък вечерта пресслужбата на Министерството на отбраната на страната, предава ТАСС.
В маневрите, които ще продължат до 27 юни, участват над хиляда войници от Русия, Беларус и Сърбия.
В петък в Сърбия пристигна тържествена формация на военни контингенти, бяха издигнати знамената на страните-участнички и имаше парад на военнослужещи и военно оборудване. По- нататък ученията ще се проведат на етапи на няколко полигона в страната. В рамките на първата фаза на маневрите ще се работи над координацията на подразделенията и разработване на задачите по контратерористическата тактика. След това отработените навици ще бъдат приложени в хода на активната фаза на ученията, която ще включва десант и учебни стрелби.
Най-колоритната част от маневрите ще се проведе на 24 юни на летище Ковин, разположено на 50 км от Белград. Там в присъствието на журналисти ще има демонстрации и изложба на оръжия.
От руска страна в ученията участват 20 десантчици от Псковската десантно-щурмова дивизия с щатна техника, страната-домакин е представлявана от 750 военнослужещи, а Беларус – от 60 десантчици. В ученията ще бъдат задействани повече от 50 единици военна техника, както и военно-транспортни самолети Ил-76МД.
Ученията „Славянско братсво“ се провеждат за пети път. Първите маневри в такъв състав се проведоха в Русия през 2015 година, през ноември 2016 година те бяха организирани от Сърбия, през юни 2017 – от Беларус, а през 2018 година ученията отново се проведоха в Русия.
***
Париж. Два месеца след опустошителния пожар, в събота вечер в катедралата Нотр Дам ще бъде отслужена литургия, съобщава германският национален ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung. Службата ще води Парижкият архиепископ.
От съображения за сигурност се очакват да на литургията да бъдат допуснати между 20 и 30 души. Месата ще се състои в параклиса в източния край на световноизвестната парижка катедрала, зад високия олтар.
Нотр-Дам е силно повредена от опустошителен пожар в средата на април - покривът е до голяма степен разрушен. Френският президент Еманюел Макрон обеща, че катедралата ще бъде възстановена в рамките на пет години. Епископията обяви, веднага щом е възможно, да построи помещение за молитва в предната част на църквата. Там вярващите ще могат и да се изповядват.
***
Тирана. Албанската полиция арестува 16 представители и поддръжници на опозиционната Демократическа партия в албанския град Пареняс. Те са обвинени в блокиране и предотвратяване на предизборната кампания на управляващата Социалистическа партия, предава македонската информационна агенция "Макфакс".
Четирима представители на Демократическата партия, двама местни лидери и двама генерални секретари, бивш депутат от Демократическата партия и трима привърженици на партията, са арестувани за незаконно организиране на митинг.
Арестите последваха, след като протестиращите блокираха конвоя на Еди Рама от автомобили в Пареняс. Албанският премиер трябваше да се срещне с привърженици на партията и да обяви кандидата на партията за кметския пост в града.
Албания е в дълбока политическа криза, след като президентът Илир Мета издаде указ, който отложи местните избори, насрочени за 30 юни, а управляващата партия на Рама в парламента започна инициатива за отстраняването му от власт.
***
Берлин. Бомбата от Втората световна война, намерена в централната част на федералната германска столица Берлин в петък следобед, е обезвредена, което позволи на около трите хиляди евакуирани жители да се завърнат обратно по домовете си, предава радио RBB.
Сапьорите са детонирали снаряда около 1:45 часа местно време (2:45 часа българско време). Обезвреждането му е било забавено. Във връзка с действията на специалистите, трафикът в града е бил прекъснат. Освен жителите в засегнатия района, евакуация е била разпоредена и за емблематичната за града телевизионна кула. За засегнатите бе създаден специален кризисен център.
Бомбата бе намерена при строителни дейности, припомня медията.
***
Анкара. Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу заяви, че сондажн ият кораб на страната „Фатих“ е започнал проучвания за газ във водите западно от остров Кипър, предава електронното издание на вестник Kathimerini.
„Преди се занимавахме със сеизмични проучвания, защото нямахме сонда за пробиване. Сега нашият „Фатих“ започна сондажи точно на запад от Кипър“, каза той в коментар за турската държавна информационна агенция „Анадолу“.
Чавушоглу добави, че Турция също изпраща втори кораб в района, защото „въпреки всичките ни предупреждения от години гръцката страна започна едностранно проучване около Кипър, сеизмични проучвания и сега сондажни операции“.
Чавушоглу добави, че всяко кипърско споразумение за проучване на нефт и газ в Източното Средиземноморие, което изключва Турция, е "невалидно".
„Няма да отстъпим и ще предприемем всички необходими стъпки. Гърците киприоти трябва да знаят своите граници“, подчерта министърът.
***
Хонг Конг. Лидерът в Хонконг в събота заяви, че спорният законопроект, който позволява екстрадиции в Китай, ще бъде „отменен“, предава AFP.
„Правителството реши да спре изпълнението на закона“, съобщи Кари Лам пред журналистите.
***
Техеран. Иран ще продължи да разширява списъка с ангажиментите по ядреното споразумение, които няма да спазва, освен ако други страни не покажат "положителни сигнали". Това предупреди държавният глава на страната Хасан Роухани на среща на руски, китайски и други азиатски лидери в Таджикистан, предава Reuters.
През май Иран спря да изпълнява някои ангажименти по отношение на ядреното споразумение от 2015 г., договорено с глобалните сили, година след като САЩ едностранно се оттеглиха от договора и затегнаха санкциите срещу близкоизточната република. Техеран заяви, че Иран ще започне да обогатява уран, освен ако световните сили не защитят икономиката му от американските санкции в рамките на 60 дни.
"Очевидно е, че Иран не може да се придържа към това споразумение едностранно", заяви Роухани на конференцията за взаимодействието и мерките за изграждане на доверие в Азия.
"Необходимо е всички страни на това споразумение да допринесат за възстановяването му", каза той, добавяйки, че Иран трябва да види "положителни сигнали" от други страни по пакта, който включват Русия, Китай, Великобритания, Франция и Германия.
Роухани не разкри подробности за действията, които Иран ще предприеме,нито поясни или какви положителни сигнали очаква Техеран.
Франция и други европейски страни, подписали споразумението, чиято цел е да ограничат ядрените амбиции на Иран, заявиха, че искат да запазят сделката, но много от техните компании са отменили сделките с Техеран под финансов натиск от САЩ. Западните сили обвиниха Иран в стремеж да разработи ядрени оръжия, което Техеран отхвърли, като увери, че иска да използва ядрени технологии за мирни цели.
Роухани не спомена нищо за нападенията срещу два танкера в Оманския залив от тази седмица, за които Вашингтон обвинява Техеран, което предизвиква загриженост за нова конфронтация. По-рано Иран отрече роля в атаките.
***
Дамаск. Най-малко 35 бойци, включително 26 представители на проправителствените сили, бяха убити в сблъсъци и въздушни удари, които избухнаха на разсъмване в Северозападна Сирия, предава .
Новата ескалация започна, когато подкрепените от Русия правителствени сили сили се опитаха да си върнат две села, завзети от джихадисти и съюзнически бунтовници по-рано този месец, съобщи, базираната във Великобритания Сирийска обсерватория за правата на човека.
"От тази сутрин сирийският режим и съюзническите бойци са предприели пет неуспешни опита да си възвърнат контрола над Джибин и Тал Малех в северозападната провинция Хама", каза ръководителят на Обсерваторията Рами Абдел Рахман.
„Сирийският режим и руските въздушни удари са унищожили девет джихадисти и други бунтовници, а в последващите сблъсъци в северната част на провинция Хама са загинали мъртъвци, включително осем души, загинали при експлозия на мина“, заявиха от Обсерваторията.