Техеран. Говорителят на иранското Министерство на външните работи Бахрам Гасеми заяви на своя канал в Telegram, че военното присъствие на САЩ в Сирия е „грешно и нелогично“ от самото начало, в първата официална реакция на Ислямската Република за решението на американския президент Доналд Тръмп да изтегли военнослужещите на страната от Сирия, предава AFP.
„От самото начало присъствието на американските сили принципно беше грешен и нелогичен ход и първостепенна причина за нестабилността и несигурността в региона“, написа Гасеми.
Френската агенция припомня, че в четвъртък държавният глава на САЩ обяви, че Вашингтон повече няма да е „полицай на Близкия Изток“ и нареди изтеглянето на американските войници от Сирия.
***
Белград. Министърът на младежта и спорта Красен Кралев и президентът на Българската федерация по футбол Борислав Михайлов проведоха работна среща с министрите на спорта и представителите на футболните федерации на Сърбия, Румъния и Гърция. Разговорът се проведе в рамките на срещата на високо равнище между България, Гърция, Сърбия и Румъния, която се състоя в сръбската столица Белград, съобщава Правителствената информационна служба.
Министър Кралев, министърът на младежта и спорта на Сърбия Ваня Удовичич, министърът на младежта и спорта на Румъния Богдан Константин Матей и заместник-министърът на спорта на Гърция Георгос Василиадис препотвърдиха категоричната готовност на четирите страни за съвместна кандидатура за домакинство на Световното първенство по футбол през 2030 година. Присъстващите на срещата подчертаха, че проекта за обща кандидатура дава силен политически знак от страна на Балканите към останалия свят. “Готови сме да защитаваме като екип политическите и икономическите интереси на Балканите”, заяви Красен Кралев. Представителите на футболните асоциации бяха категорични, че изграждането на спортна инфраструктура е важна за всяка от страните. Борислав Михайлов, който е член на Изпълнителния комитет на УЕФА от осем години, изрази увереност, че кандидатурата на България, Сърбия, Румъния и Гърция е достатъчно силна и имаме шанс за успех.
Четирите страни се договориха да кандидатстват заедно за Европейското първенство по футбол през 2028 година и през 2032 г. Създава се Комисия за подготовка на общата кандидатурата на четирите страни за Мондиал 2030, в която ще участват по четири души от всяка държава – по две политически лица и по двама представители на футболните съюзи. По време на срещата днес бе решено още, че Гърция официално се присъединява към съвместното домакинство на България, Сърбия и Румъния на Европейското първенство по волейбол за жени през 2021 година. Очаква се следващата работна среща на спортните министри и представителите на футболните федерации за подготовка на съвместната кандидатура за домакинство на Мондиал 2030 да се проведе през месец февруари 2019 година в София.
***
Белград. Премиерът на България Бойко Борисов посочи на пресконференцията след края на четиристранната среща в Белград, че ако нещо може да потопи Балканите – това е миграцията, съобщи специалният пратеник на Агенция „Фокус“.
Министър-председателят на страната подчерта също, че България прави много за интеграцията на Западните Балкани в Европейския съюз и НАТО и Сърбия отчита този факт.
Борисов отбеляза, че е очаквал повече по този въпрос от австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз, но изрази надежда Румъния да продължи усилията в тази посока.
***
Белград. Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви на пресконференцията след четиристранната среща на високо равнище в Белград, че българското председателство е дало възможност за връщане на темата за Западните Балкани в Европейския съюз и изрази надежда, че Румъния ще продължи да се занимава с нея, съобщава специалният пратеник на „Агенция Фокус“.
Министър-председателят на Гърция подчерта също, че срещите на четиристранния формат доказват, че Балканите не са второстепенен регион и могат да допринесат за дневния ред.
***
Белград. Домакинът на четиристранната среща на високо равнище между Сърбия, България, Гърция и Румъния – сръбският президент Александър Вучич, беше първият, който се изказа след едночасовите разговори между лидерите. Държавният глава съобщи, че е обсъдена ситуацията около газовите доставки на Балканите, съобщава специалният пратеник на Агенция „Фокус“ на мястото на събитието.
По неговите думи, за разлика от останалите страни в региона, пред Сърбия стоят предизвикателства за доставките на енергоносители.
Вучич посочи, че следващата среща на Четиристранния формат ще е в Румъния и предупреди, че страните трябва да започнат още от идната година подготовката си и изграждането на стадиони за евентуалното общо домакинство на Свеотовното първенство през 2030 година, за което Сърбия е напълно готова.
***
Букурещ. Министърът на външните работи на Румъния Теодор Мелешкану изрази опасенията си във връзка с разширяването на руското военно присъствие в Черно море в събота, в навечерието на започващото от 1 януари 2019 година председателство на Съвета на Европейския съюз на страната, предава ТАСС.
„В последния период ние сме много притеснени от разширяването на военното присъствие на Русия в Черно море, на източната граница на ЕС и НАТО“, заяви Мелешкану. „Именно затова, в контекста на нашето председателство, ние ще развиваме темата Черно море и Причерноморието, за да е напълно ясно в съществуващите формати на ниво ЕС и в рамките на НАТО, че Черно море представлява приоритетен проблем за Съюза“, добави румънският външен министър.
„Румъния, като страна-членка на ЕС и НАТО, винаги ще формулира позицията си така, че тя да е съзвучна с тази на нашите съюзници“, уточни той. „Но ние нямаме предвид идеите да се отделим от другите и да предложим нови санкционни мерки, освен тези, приети на ниво ЕС и НАТО. Затова ще участваме във всички тези демарши, за да представим единна позиция, защото една от най-важните теми е единството на ЕС в лицето на руските действия. Това ще бъде приоритет за нас“.
***
Прищина. Вицепремиерът и министър на външните работи на Косово Беджет Пацоли написа статия за EU Observer по повод решението на Прищина да пристъпи към трансформиране на Косовските сили за сигурност (КСС) в пълноценни въоръжени сили, като държавната „Радио и телевизия Косово“ (RTK) я представя без редакторска намеса.

„Подобно на всяка суверенна, независима държава, Косово иска да има армия, за да защити своята териториална цялост и гражданите си от всички нейни общности. Ето защо започваме процеса на трансформиране на мандата на Косовските сили за сигурност (КСС). Това ще се състои в дисциплинирания и прозрачен преход на КСС към професионална, мултиетническа армия, която ще е оперативно съвместима с НАТО.
Сегашната КСС е леко въоръжена сила от 2500 души, обучена от НАТО с отговорност да реагира при кризи, гражданска защита и да бъде на разположение на властите. Проектозаконите, гласувани в нашия парламент миналата седмица, предвиждат армия от 5000 активни войници и 3000 резервисти. В обобщение, това представлява логично и естествено заключение за развитието на апаратите за сигурност на Косово.
Това е необходима стъпка за Косово, както като самодостатъчна национална държава, така и като член на международната общност. Трансформацията на КСС символизира статута на Косово като независима държава, която 116 държави-членки на ООН потвърдиха, заедно с 82% от държавите-членки на ЕС и 86% от страните-членки на НАТО.

Защо сега?

Защо сега продължаваме с това? По-добрият въпрос е, защо не сега? Няма време като настоящето, когато става въпрос за защита на хората. Излишно е да казвам, че най-важният въпрос в дневния ред на външната ни политика се отнася до постоянния ни диалог със Сърбия. Развитието на Косово, сигурността на хората и стабилността на по-широкия регион не могат да бъдат заложници на този въпрос. Понастоящем нашият проект се подкрепя от няколко ключови членове на НАТО, включително САЩ.
Но е важно случаят да бъде представен на широката международна общност, защото все още има заблуди относно намерението на нашия проект. Цялостната логика е, че установените и трансформирани КСС ще бъдат фактор за вътрешното успокояване на Косово и за стабилността в един нестабилен регион. Нещо повече, статуквото на нашето споразумение за национална сигурност не е устойчиво, а ролята на КСС ще бъде от решаващо значение, за да се защитят всички хора в Косово с повишен професионализъм и строго военна нагласа. Най-важното е, че нашата амбиция е да създадем наистина всеобхватна армия, независимо от етническата принадлежност, която да укрепи мирно косовската идентичност и националност и да бъде трамплин за преодоляване на регионалната фрагментация.
Преходът на КСС ще включва и ще представлява всички, които живеят в Косово. Разбира се, КСС ще бъде от решаващо значение за поддържането на суверенитета на Косово в пълна координация с отбранителните способности на съседите му. Това ще даде възможност на Косово да допринесе за регионалната и международната сигурност, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план, чрез участие в многостранни операции за поддържане на мира и в засилени механизми за колективна сигурност.
Част от стратегическата цел на Косово е скоро да стане член на НАТО като съседите си Албания, Черна гора и Македония. Като част от нашите ангажименти като равноправен и пълноправен член на международната общност, ние искаме да бъдем страна, която е не само потребител на сигурността, но и надежден доставчик на сигурност. Като такава тя е и важна и необходима стъпка за нашите съюзници.
Чрез повишаване на възможностите и опита на КСС, чрез обучение на персонала и модернизиране на оборудването, ние се стремим да насърчим сътрудничеството в сферата на сигурността на Косово със своите съседи, ЕС и САЩ за справяне с международните предизвикателства пред сигурността. През следващата година ще отбележим двадесет години от началото на въздушните удари на НАТО, на 24 март 1999 г., което сложи край на етническото прочистване на косовските албанци от сръбския режим на Слободан Милошевич.
Завинаги ще бъдем благодарни на ръководените от НАТО сили в Косово, които донесоха стабилността и сигурността на младата ни страна и обучиха нашите нововъзникващи сили за сигурност през последните две десетилетия. Но, както се казва, човек се отплаща на учителя лошо, ако винаги остава просто един ученик. Косово дължи на своя народ и на международната общност да предприеме тази стъпка.
Призовавам всички членове на НАТО да следват примера на Съединените щати в подкрепата за КСС".
***
Тирана. Албанският премиер Еди Рама отговори на писмата на сръбския си колега Ана Бърнабич, в което тя го призовава да използва влиянието си върху властите в Прищина, за да ги убеди да отменят решенията си за налагане на вносни мита от 100% върху стоките от Сърбия и БиХ и за трансформиране на Косовските сили за сигурност във Въоръжени сили, предава скопският телевизионен канал „Нова ТВ“.
„Драга колежке. Абсолютно е невъзможно за мен да разбера вашия призив „да преразгледаме нашата позиция за подкрепа на независимостта“... Позицията на Албания е, че Косово е независима и суверенна държава, която взима съответните решения самостоятелно и другите трябва да ги уважават като израз на сувренната воля на косовския народ чрез демократично избраните лидери“, пише Рама.
Освен това той припомня, че Бърнабич и сръбският президент Александър Вучич са се съгласили да постигнат помирение чрез регионално сътрудничество, което нарушават, по думите на Рама, чрез пречките, които се създават на Косово за присъединяване към международните организации, като ЮНЕСКО и ИНТЕРПОЛ.
„Албания подкрепя диалога Косово-Сърбия с посредничеството на ЕС. Но ние не можем да не кажем, че под маската на диалога, Сърбия създаде неприятелски пречки и действа срещу Косово, което нанася вреди на всеобхватното регионално сътрудничество и което не приляга на страна-кандидат за членство в Съюза. Ние вярваме, че следването на пътя на диалога, с искреност и реализъм, е единствената успешна алтернатива за постигане на обвързващи и устойчиви решения за двете страни, както и за мира и стабилността в региона“, обяснява албанският премиер на Ана Бърнабич.
***
Анкара. Президентът на Турция Реджеп Таийп Ердоган заяви, че Анкара е решила да отложи военната си операция в Североизточна Сирия заради последните събития, пише електронното издание на вестник Yeni Safak.
„Турция не е хвърлила око на сирийската територия, но сигурността е много важна за нас и нашата позиция срещу терористичните групировки е ясна. Нашата цел е да обезпечим сигурността си“, заяви Ердоган.
„Телефонният разговор с (президента на САЩ Доналд) Тръмп, както и контактите между нашите дипломатически и силови ведомства и заявленията, направени от американската страна, ни накараха да почакаме малко (за операцията на изток от река Ефрат)“, обясни турският лидер.
Изданието припомня, че в сряда Тръмп нареди всички американски военни части в Сирия да се изтеглят от страната, като посочи, че победата над „Ислямска държава“ е единствената причина за присъствието на американските части в раздираната от война страна.
***
Белград. За Сърбия е много важно да се приложи Преспанския договор между Македония и Гърция, за да може Северна Македония в бъдеще да играе ролята на мост на сътрудничеството между Белград и Атина, като това, по думите на сръбския президент Александър Вучич след срещата му с гръцкия премиер Алексис Ципрас в Белград, е възможност за по-голямо сближаване между Сърбия и Гърция, пише македонският „Фокус“.
„Знам, че това не е лесно, но Сърбия и нейните граждани подкрепят прилагането на този договор“, заяви Вучич.
Двамата лидери разговаряха още за ситуацията в Косово и формирането на косовска армия, отбелязва медията.
В тази връзка Ципрас посочи, че действията на Прищина са неприемливи, особено налагането на 100-процентови вносни мита върху стоките от Сърбия и БиХ, както и трансформацията на Косовските сили за сигурност във въоръжени сили. По неговото мнение, това не допринася за стабилността в региона.
„Искам да изпратим осъдително послание на косовските власти, които наливат масло в огъня“, заяви гръцкият премиер след разговора със сръбския държавен глава.
***
Белград. В рамките на Четиристранната среща в Белград Виорика Дънчила ще запознае лидерите от формата - премиера Бойко Борисов, гръцкия министър-председател Алексис Ципрас и президента на Сърбия Александър Вучич, с приоритетите на румънското председателство на Съвета на Европейския съюз, което започва на 1 януари 2019 г., предаде специалният пратеник на Агенция „Фокус“.
По-късно през деня лидерите на четирите ще проведат среща, на която ще обсъдят общите проекти в сферите на транспорта, инфраструктурата и енергетиката, развитието на икономическото сътрудничество, укрепването на регионалната стабилност и подкрепата за интеграцията на държавите в региона.
Срещата на четиримата лидери е шеста по ред, като за втори път домакин на събитието е държавният глава на западната ни съседка. Първата среща в Белград на формата бе организирана на 9 декември 2017 г. Основни теми тогава бяха развитието на икономическото сътрудничество, укрепването на регионалната стабилност и подкрепата на европейската интеграция на държавите от региона.
В делегацията на премиера в Белград е също и министърът на младежта и спорта Красен Кралев, който ще участва в Четиристранна среща на министрите на спорта и ръководителите на футболните федерации на България, Гърция, Румъния и Сърбия. Те ще обсъждат практически въпроси, свързани с лансирането на обща кандидатура за домакинство на Световното първенство по футбол през 2030 г. - предложение, което бе представено в рамките на последната среща на формата, проведена в началото на ноември във Варна.
***
Вашингтон. Правителството на САЩ частично преустанови работа заради липса на финансиране. Така нареченото „затваряне“ е резултат от провалените преговори в Конгреса между републиканци и демократи по въпроса за отделяне на средства за строителството на стена по границата с Мексико, за която настоява президентът на САЩ Доналд Тръмп, предава агенция ТАСС.
На този етап американските законодатели не са приели бюджета за фискалната 2019 година, която в САЩ започва още на 1 октомври. Трябваше да бъде одобрен, но двете камари на Конгреса приключиха заседанията си и не приеха никаква компромисна резолюция, която да й позволи да избегне затварянето на федералните ведомства. Около една четвърт от правителството сега остава без финансиране, по-специално Държавния департамент, Министерството на финансите, Министерството на търговията и Департамента за вътрешна сигурност.
Тръмп публикува видео съобщение на страницата си в Twitter, в което той изразява надежда, че спирането на работата няма да продължи дълго. Той призна, че не може да направи нищо без гласовете на демократите и ги призова да гласуват за средства за изграждането на стената.
***
Вашингтон. Американският президент Доналд Тръмп се надява предстоящото спиране на работата на правителството, предизвикано от спор за финансиране на проекта му за гранична стена, няма да бъде дълго.
„Спирането на работата, надяваме се, няма да продължи дълго“, заяви Тръмп във видео пост в профил си в Twitter