Москва. Москва не вижда необходимост от посредничество за нормализацията на отношенията между Руската федерация и Украйна. Тези, които искат да помогнат, биха могли да повлияят на Киев. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти в Москва, предава РИА Новости.
„Москва е признателна на всички, които допринасят за деескаланцията на напрежението, провокирано от украинската страна. Но не вижда необходимост от каквито и да било посреднически усилия: желаещите и притежаващите такава възможност може да помогнат, като окажат въздействие на официален Киев“, подчерта Песков.
По-рано държавният глава на Турция Реджеп Тайип Ердоган предложи да поеме ролята на посредник за уреждането на Керченската криза.
***
Киев. Държавната гранична служба на Украйна реши да ограничи достъпа до Крим за всички чуждестранни граждани, предава TACC, като се позовава на изявление на службата пред местната редакция на BBC.
Считано от днешна дата, 29 ноември 2019 г., границата на Украйна с Крим ще имат възможност да пресичат само украински граждани, става ясно от разпространения текст.
Ограниченията ще важат за срока военното положение, което влезе в сила на 28 ноември.
***
Белград. Министърът на външните работи на ФРГ Хайко Маас отхвърли призивите на украинския президент Петро Порошенко за изпращане на германски военни кораби в Азовско море, съобщава националният ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.
„Разбирам притесненията, които Украйна има“, увери германският социалдемократ, като подчерта, че действията на руските военни са непропорционални и нямат правно основание. „Не искаме милитаризация на конфликта, искаме политически процес", подчерта Маас. Според Министерството на отбраната в Берлин в момента няма германски военни кораби в Черно море.
По-рано държавният глава на Украйна подчерта, че Германия е „един от най-близките ни съюзници“. Той изрази надежда, че „страните от НАТО имат готовност да изпратят кораби в Азовско море, за да помогнат на Украйна при необходимост и да гарантират сигурността й“. Коментирайки очакванията си от Германия, Порошенко отбеляза, че канцлерът на ФРГ Ангела „Меркел е голям приятел“ на страната. „Надяваме се, че отново ще ни подкрепи, както направи през 2015 г., заедно с другите наши съюзници“.
***
Тбилиси. Опозицията в Грузия отхвърли резултатите от президентските избори в страната, съгласно които Саломе Зурабишвили е новият държавен глава, предава AFP.
Кандидатът на грузинската опозиция Григол Вашадзе отхвърли резултатите от президентските избори и призовава гражданите към протести.
„Не признаваме резултатите от изборите, изискваме провеждането на бързи парламентарни избори", заяви Вашадзе в телевизионно изявление. Той подкани грузинците към „масова мирна демонстрация“, която ще се проведе в неделя в центъра на Тбилиси.
Кандидатът на управляващата в Тбилиси партия „Грузинска мечта“ Саломе Зурабишвили се е ползвала с неправомерно предимство на президентските избори. Това е заключението на представителите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), наблюдавали гласуването в страната.
ОССЕ твърди, че Зурабишвили е имало предимство пред конкурентите си заради злоупотреба с административни ресурси. Каква точно не се пояснява. Все пак наблюдателите на ОССЕ определят президентските избори в Грузия като „конкурентни“, а кандидатите за висшия държавен пост са имали възможност да проведат свободно кампанията си.
***
Солун. Водени от конник, издигнал гръцко знаме, около 1000 ученици от средните училища се включиха в шествие в северния пристанищен град Солун срещу правителствените усилия за прекратяване на спора за името на Бившата югославска република Македония, съобщава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini.
Протестиращите развяваха гръцки знамена и скандираха националистически лозунги не само срещу Македония, но и срещу Албания, подчертават от редакцията.
Протестът бе организиран от ученици от десетки гимназии в Солун и околните му райони, които в продължение на дни остават затворени в знак на протест срещу предложената сделка за нормализиране на отношенията с Македония.
Гръцкото правителство обвини дясната партия „Златна зора" в иницииране на протестите.
***
Прищина. В специално изявление правителството в Прищина отхвърли твърденията, че 100-процентните мита върху вноса на продуктите от Сърбия и Босна и Херцеговина са насочени срещу косовските сърби, предава телевизионният канал RTK Live.
„Твърденията и изявленията от Косово и от чужбина, че 100-процентовите мита върху стоки от Сърбия и Босна и Херцеговина са насочени срещу сръбските граждани на Косово, не са верни и не отразяват истинската цел на решението, взето от правителството на Република Косово. Това суверенно решение, взето от Косово, е резултат от продължаващите препятствия, които Сърбия издига пред нашата страна", се казва в изявлението на кабинета в Прищина.
***
Вашингтон/Анкара. Турция може да бъде изключена от програмата за производството на изтребителите F-35, ако продължи с изпълнението на сделката за доставките на руските зенитно-ракетни системи С-400 „Триумф“. Това са предупрежденията, съдържащи се в доклад на Пентагона, съобщава електронното англоезично издание на турския вестник Daily Sabah.
С оглед споразумението за С-400, Конгресът на САЩ одобри законодателни промени, които позволиха налагането на забрана за продажбата на F-35 на Турция до момента, в който Пентагонът не представи доклад за турско-американските отношения.
В документа Пентагонът подчертава „уникалната геостратегическа позиция на Турция в югоизточния фланг на НАТО", което е изтъкнато като основна причина, поради които Вашингтон и Анкара споделят значителни регионални интереси. Докладът подчерта надеждния план на Турция да увеличи годишните разходи за отбрана до два процента от БВП, ключово искане на американския президент Доналд Тръмп от съюзниците в НАТО.„Въпреки двустранното напрежение, Турция остава военен партньор в много области", признава Пентагонът, като определя Анкара като „критичен съюзник на НАТО".
Но в документа се съдържат предупреждения, че администрацията на Тръмп „ще направи повторна оценка на продължаващото участие на Турция като една от осемте страни-партньори, в програмата за F-35, ако тя продължи с доставките на С-400“. Освен това придобиването на руските системи може да доведе до санкции срещу Анкара от страна на САЩ и би могло да повлияе на покупката на други оръжия от Турция, става ясно още от текста.
В опит да отдалечи Анкара от сделката с руснаците, Вашингтон „разработи алтернативен пакет, за да предостави на Турция силна, способна" система за противоракетна отбрана, която да е съвместима с оборудването на НАТО. Според Пентагона „е от съществено значение да се осигури истинска алтернатива, която да насърчи Турция да се отдръпне от вредното придобиване на С-400".
Турция е важен партньор в международната програма за F-35 и е единственият източник в света за някои от частите на бойния самолет. Тя е част от нея от 1999 г. насам, като оттогава насетне отбранителната й индустрия заема активна роля в производството на самолети и инвестира 1,25 млрд. долара в развитието на изтребителя.
***