Кито. Сътрудник на основателя на WikiLeaks Джулиан Асандж бе арестуван в четвъртък в Еквадор, докато се опитваше да избяга в Япония, каза вътрешният министър на южноамериканската страна, предава AFP.
Мария Паула Ромо не пожела да разкрие идентичността на човека, но каза, че лицетое много близко до Асандж.
***
Брюксел. Само бързото прехвърляне на властта обратно в ръцете на гражданското правителство в Судан ще осигури политически процес, способен да удовлетвори надеждите на страната за промяна, предава ТАСС.
Това се посочва в изявлението на външната политическа служба на ЕС, разпространено в четвъртък в Брюксел.
"Само надежден, достоен за доверие и всеобхватен политически процес може да удовлетвори стремежите на суданския народ и да доведе до политически и икономически трансформации, от които се нуждае страната. Това трябва да се постигне чрез бързото прехвърляне на правомощия на временното гражданско правителство“, се казва в документа.
ЕС призова също всички сили да „запазят спокойствие и сдържаност“, като подчерта, че военната администрация няма отговор за предизвикателствата, пред които е изправена страната, и нарушава хартата на Африканския съюз.
*-**
Пхенян. Лидерът на Корейската народно-демократична република (КНДР) Ким Чен-ун е преизбран за председател на Държавния съвет на Северна Корея – най-висшия ръководен орган на страната, съобщи в петък Централната телеграфна агенция на Корея (ЦТАК), предава ТАСС.
„На 1-ата сесия на 14-ото Върховно народно събрание (ВНС)Ким Чен-ун е избран за председател на Държавния съвет на КНДР“, се отбелязва в съобщението. Както подчертава агенцията, депутатите от ВНС тържествено са провъзгласили, че Ким Чен-ун е избран на тази длъжност в съответствие с единодушното мнение на народа на страната.
ВНС е най-висшият законодателен орган на КНДР и се състои от 687 депутата. Народните представители се избират за петгодишен мандат и като правило се събират в Пхенян веднъж годишно, за да одобрят бюджета на страната и пакета от най-важните законопроекти по време на еднодневната среща. Между заседанията законодателната власт е съсредоточена в президиума на ВНС. Преди това Ким Йонг Нам, който навърши 91 години през февруари, заемаше длъжността председател на Президиума на ВНС на КНДР.
***
Лондон. Британското правителство е спряло всички приготовления за излизане на страната от Европейския съюз без сделка, след като премиерът Тереза Мей получи отсрочка за развода до 31 октомври, пише регионалното консервативно издание London Evening Standard.
Решението да се спре операционното планиране за излизане без споразумение е взето от властите по време на среща, председателствана от министъра на канцеларията на министър-председателя Марк Седуил, показва изтекъл имейл, видян от Sky News.
В имейла, за който се твърди, че е изпратен до всички държавни служители в неназован „фронтови департамент за Брекзит“ в четвъртък, се казва, че спирането е с „незабавно действие“.
Даунинг стрийт обяви, че департаментите взимат „съответстващи решения“ за времето на своите приготовления за Брекзит без сделка, след споразумението с европейските лидери за удължаване на процеса по Член 50.
Въпреки това, ходът вероятно ще разгневи радикалните евроскептици сред „Торите“, които вече са ядосани от последното отлагане на датата на излизането на Великобритания от ЕС, която сега е на Хелоуин.
Правителството е изхарчило вече 4 милиарда лири за подготовка за Брекзит без споразумение, но някои депутати смятат, че шестмесечното отлагане показва, че Тереза Мей нникога не е била готова да се задоволи да излезе без сделка.
Според Sky News в имейла се казва: "Както и останалата част от правителството, ние спряхме нашето оперативно планиране за без сделка с незабавен ефект“.
„Тази сутрин, на среща при секретаря на кабинета, се съгласихме, че целта е да осигурим намаляване на планирането за излизане без сделка по внимателен, обмислен и подреден начин“.
Говорител на „Даунинг стрийт“ каза: „Като отговорно правителство, ние се подготвяхме от повече от две години да минимизираме щетите при сценарий на Брекзит без сделка“.
„В светлината на последните събития, департаментите ще вземат разумни решения относно времето и темпото, с което някои от тези дейности напредват, като се има предвид, че датата на излизане от ЕС се промени, но ние ще продължим да правим всички необходими приготовления“.
***
Букурещ. Европейското командване на въоръжените сили на САЩ (EUCOM) обяви, че по искане на НАТО американската страна ще разположи система за противоракетна отбрана (ПРО) THAAD през лятото на 2019 година, се казва в съобщение, публикувано на официалния сайт на EUCOM на 11 април, предава руската агенция EA Daily.
„По искане на НАТО през лятото Министерството на отбраната на САЩ ще разположи в Румъния система THAAD в рамките на подкрепата на противоракетната отбрана на НАТО“, се казва в съобщението.
Отбелязва се, че системата THAAD на разположената в Тексас 69-а артилерийска бригада на САЩ ще бъде „интегрирана в архитектурата на ПРО на НАТО за ограничен период“ от време в рамките на провеждането на техническите работи и модернизацията на системите за ПРО Aegis Ashore в Румъния през лятото на 2019 година.
„Системата Aegis Ashore в Румъния е важна част от поетапния адаптивен подход, който трябва да защити европейските съюзници в НАТО и разположените в Европа сили на САЩ от нарастващата заплаха, създавана от разпространението на балистическите ракети извън пределите на евроатлантическия регион“, се обяснява още в изявлението.
EUCOM също така посочва, че „планираното временно разполагане на системата THAAD демонстрира ангажираността на САЩ за защита на нашите съюзници и осигурява сдържането на потенциалните противници извън пределите на европейския (военен) театър“.
***
Вашингтон. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че има намерение да участва в празненствата по повод 75-ата годишнина от десанта на съюзническите войски във Франция, съобщи в четвъртък пресслужбата на Белия Дом, предава руската агенция REGNUM.
„Ще бъда там“, цитира пресслужбата отговора на Тръмп на съответстващ въпрос.
От Белия Дом не конкретизират въпросите, които държавният глава има намерение да обсъди в хода на тази визита и не посочват държавните лидери, с които той планира да проведе лични срещи.
***
Хартум. Министърът на отбраната на Судан в четвъртък се закле като председател на новия военен съвет, който пое властта от президента Омар ал Башир, няколко часа след като армията свали лидера-ветеран, предава AFP.
Както съобщава държавната телевизия на страната, генерал-лейтенант Авад Ибнуф е положил клетва като глава на съвета, а генерал-лейтенант Камал Абделмаруф е назначен за негов заместник.
***
Белград/Москва. Сърбия и Евразийския икономически съюз (ЕАИС) трябва да подпишат споразумение за създаване на зона за свободна търговия през октомври тази година, предава белградската медия „Б92“.
Членът на борда на ЕАИС Вероника Никишина заяви това в четвъртък, според цитата на ТАСС.
„През тази година завършихме преговорите със Сърбия и сега стартираме процедурата за подписване на споразумението. Надяваме се то да бъде парафирано през октомври“, заяви Никишина на международна конференция в Астана (Нурсултан).
Руският посланик в Белград Александър Чепурин написа в „Туитър“ в четвъртък, че преговорите с Белград са завършени и че процедурата за подписване на договора през октомври вече е в ход.
***
Тел Авив. Израелският космически апарат „Берешит“ претърпя авария при кацането на Луната, заяви един от ръководителите на мисията, цитиран от РИА Новости.
„Ние, за съжаление, не успяхме да приземим апарата“, каза той.
Преди това, както се съобщава, при приземяването апаратът е загубил връзка със Земята.
Космическият апарат излетя на 22 февруари от американския космодрум Канаверал с помощта на ракета-носител Falcon 9. Той пролетя 6,5 милиона километра, достигайки скорост 36 хиляди километра в час. Точно преди една седмица „Берешит“ влезе в лунната орбита, правейки Израел седмата страна в света, която успява да направи това.
***
Вашингтон. Президентът на САЩ Доналд Тръмп, на въпрос дали продължава да „обича“ Уикилийкс, както заяви през 2016 година, отговори н репортерите в Овалния кабинет, че не знае нищо за Уикилийкс, предава американският новинарски канал CNN.
„Не знам нищо за Уикилийкс. Това не ми е тема и знам, че е свързана с Джулиан Асандж. Гледам какво се случва с Асандж“, заяви държавният глава преди срещата с южнокорейския си колега Мун Дже-ин.
***
Рим. Делегация, представляваща командващия Либийската национална армия (ЛНА) маршал Халифа Хафтар, проведе преговори с италианския премиер Джузепе Конте в Рим, съобщи на 11 април вестник Repubblica, който твърди, че в италианската столица са пристигнали синът на маршал Хафтар и неговият главен съветник, предава руската агенция EA Daily.
Отбелязва се, че Италия подкрепя международно признатото Правителство на националното съгласие (ПНС) на Файез Сарадж, но при това води диалог с всички страни в конфликта. По-рано италианското правителство вече предостави на двамата либийски лидери площадка за преговори под егидата на ООН.
Междувременно от Либия идват съобщения за продължаване на военните действия между ЛНА и верните на ПНС войски. Телевизионният канал Sky News Arabia в четвъртък вечерта предаде за удари на авиацията на ЛНА по военна база на ПНС в района на Триполи.
„ЛНА нанесе въздушен удар по военната база „Митига“ на североизток от Триполи“, се казва в съобщението.
В момента авангарда на ЛНА се намира на около 10-11 км от центъра на Триполи, отбелязва агенцията.
***
Вилнюс. Литва отзова посланика си в Русия Рямигиюс Мотузас, заяви официалният представител на Министерството на външните работи на републиката Раса Якилайетене, предава РИА Новости.
От ведомството считат, че дипломата може да го грози заплаха във връзка с разследването по делото за подкупи при издаване на визи, тъй като Мотзаус има статут на специален свидетел.
„Може би не си струва за определено време той да се намира в тази страна“, цитира литовското МВнР агенция BNS.
През тази седмица бившият посланик на Литва в Москва Римантас Шидлаускас бе задържан по подозрение, че е получил подкуп от руснак, владеещ контролен пакет акции в неназована банка.
Литовските следователи считат, че бившият дипломат е обещал на руснака да „повлияе“ на издаването на шенгенска виза, ползвайки се от своите връзки в дипломатическата служба.
Според информация на Sputnik Литва, Службата за специални разследвания е задържала Шидлаускас и още двама души, заподозрени в търговия с влияние.
Той е работил посланик на Литва в Канада от 1999 до 2002 година и посланик в Русия от 2002 до 2008 година. От 2008 до 2009 година е бил посланик за специални поръчения.
Настоящият дипломатически представител твърди, че не знае нищо.
***
Прищина. Сръбска листа има план как да участва на насрочените от президента Хашим Тачи местни избори в четирите сръбски общини в Северно Косово, предава скопското електронно издание „МКД“.
Както твърди прищинският ежедневник „Коха Диторе“, партията на косовските сърби („Сръбска листа“) ще участва на изборите за кметове в районите със сръбско мнозинство, но веднага след това новоизбраните градоначалници ще си подадат оставките, а изданието оценява този план, като „нова игра“ на сърбите.
Тачи насрочи за 19 май т.г. местни избори в Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавич, след като през ноември миналата година кметовете на тези общини си подадоха оставките в знак на протест срещу решението на Прищина да въведе 100-процентови мита върху вносните стоки от Сърбия и Босна и Херцеговина и арестуването на четиримата сърби в Северна Митровица, които са заподозрени, че са участвали в убийството на политическия лидер на косовските сърби Оливер Иванович.
Както се отбелязва, в сряда представители на „Сръбска листа“ са се срещнали с президента н Сърбия Александър Вучич в Белград и страните са се договорили партията да участва в местния вот.
След срещата Вучич заяви, че е казал на сънародниците си от Косово да не позволяват на албанците да избират свои представители, а по отношение на решението на кметовете от фракцията да излязат от косовските институции, заяви, че ще каже повече след края на преговорите си с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон на 29 и 30 април в Берлин.
***
Париж. Франция ще гласува против започване на търговски преговори между Европейския съюз и САЩ, съобщиха от президентството в Париж в четвъртък, предава AFP, като отбелязва, че страните-членки на ЕС вече постигнаха принципна договорка за започване на подобни разговори.
„Франция вероятно ще бъде единствената страна, която ще гласува против“ на много символичното гласуване в понеделник (15.04), посочват от Елисейския дворец, като обясняват действието си с настояването на президента Еманюел Макрон САЩ да подпишат Парижкото споразумение за климата.
***