Москва/Анкара. Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган публикува статия в руския вестник „Коммерсант”, озаглавена „Сътрудничеството между Турция и Русия е от критично значение за разрешаване на кризата в Сирия”, предаде информационната агенция ДХА. „От една страна, сътрудничеството между Турция и Русия наистина има критично значение за уреждане на сирийската кризата. От друга страна, през последните седмици станахме свидетели на усилията на някои кръгове в САЩ да възпрепятстват решението за военно изтегляне на Вашингтон, което ще допринесе за прекратяване на кризата в Сирия. От позицията на Турция, референтна точка е основата на постигнатото споразумение по време на проведения от мен телефонен разговор с г-н Доналд Тръмп. От трета страна, има изявления от типа: „Турция ще убие кюрдите”, или „Нека да не изоставяме насаме кюрдските ни съюзници”. Виждаме, че те се тиражират, за да упражнят натиск върху администрацията на Доналд Тръмп.”, пише в статията на Ердоган в „Коммерсант”.
Отделно от това турският президент посочва, че „Анкара няма да иска от никого разрешение за действията си в Сирия”, цитиран от ДХА.

Лондон. Тереза Мей е претърпяла най-тежкото парламентарно поражение от всеки британски премиер в епохата на демокрацията, след като депутатите отхвърлиха нейната сделка за Брекзит с огромно мнозинство от 230 души.
Лидерът на лейбъристите, Джеръми Корбин, веднага пое инициативата за провеждане на вот на недоверие.
„Това е катастрофално поражение. Камарата произнесе своята присъда относно сделката й. Отлагането и отхвърлянето стигнаха до края“, заяви той.
Поддръжниците на Брекзит сред консерваторите се присъединиха към партиите и Демократическата юнионистка партия за да победят правителството в „значимото гласуване“, което министър-председателят отложи преди Коледа.
След поражението, Мей веднага прикани за вот на недоверие в собственото си правителство, който ще се проведе в сряда.
Премиерът каза, че гласуването не е разкрило каква сделка биха искали да подкрепят депутатите, така че ако спечели вота на недоверие, тя ще започне преговори с Демократичната юнионистка партия и „висши парламентаристи от цялата страна, за да разбере какво ще се изисква за сигурна подкрепа“.
Тя заяви, че ще се върне в Камарата в понеделник с официално изявление за това как ще процедира.
Мей започна осмия ден от дебатите за Брекзит, като направи последна молба към колегите да я подкрепят, предупреждавайки ги да не нарушават обещанието си към британците относно Брекзит.
„Това е най-значимото гласуване за всеки от нас. Сред всички обсъждания, всички несъгласия, различия, дойде времето всички ние в тази Камара да вземем решение“, заяви Тереза Мей.
„Заедно можем да покажем на хората, че техният глас е чут, че доверието им не е изгубено“.
Главният прокурор, Джефри Кокс, предупреди по-рано колегите си, че ако не приемат сделката, рискуват да осъдят Великобритания на хаоса от липса на сделка за Брекзит.
Той твърди, че членовете на обществеността, засегнати от отхвърлянето на сделката, биха казали на депутатите: „На какво играете? Какво правите? Вие не сте деца на детската площадка. Вие сте законодатели и това е вашата работа“.
Правителствените загуби с повече от 100 гласа са изключително редки; единствените, записани през миналия век, се случват при лейбъристкото правителство на малцинството през 1924 г. След войната, единствените поражения на правителството в подобен мащаб са били 89 гласа през 1979 г. и 86 през 1978 г.


Брюксел. Държавите-членки на Европейския съюз ще останат обединени в позицията си по Брекзит, заяви говорител на председателя Доналд Туск, след като британските депутати отхвърлиха договореното споразумение за излизане от блока.
„Съжаляваме за резултата от гласуването и призоваваме правителството на Обединеното кралство да изясни своите намерения по отношение на следващите си стъпки възможно най-скоро“, каза говорителят и добави: „27-те члена на ЕС ще останат обединени ... и ще се стремят да бъдат намалени щетите, причинени от Брекзит“.


Лондон. Отхвърлянето на сделката за Брекзит от британския парламент увеличава риска от напускане на Обединеното кралство без споразумение, предупреди шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
„Призовавам Обединеното кралство да изясни своите намерения възможно най-скоро. Времето почти свърши“, заяви Юнкер веднага след гласуването в Лондон.


Лондон. Говорител на лейбъристите заяви, че ако вотът на недоверие срещу Тереза Мей в сряда не успее, партията ще помисли за втори опит.
Лейбъристите в момента не търсят удължаване на член 50, но може и да го направят в бъдеще.
Гласуването днес показа, че правителството е загубило доверието на Камарата по главния проблем, пред който се изправи страната, заяви говорителят.
Лейбъристите вярват, че няма бъдеще за споразумението на правителството и повече разговори няма да поправят това. Партията ще е стреми към сделка, която ще обедини разделена Великобритания, съобразявайки се с гласуването от 2016 г.
Говорителят добави, че не е имало контакт между Джеръми Корбин и Тереза Мей от срещата му с премиера в началото на декември.


Дъблин. Ирландското правителство заяви, че ще ускори подготовката за Брекзит без сделка, след като британските депутати гласуваха да отхвърлят споразумението на Тереза Мей за Брекзит.
„За съжаление, резултатът от тази вечер увеличава риска от хаотичен Брекзит. Следователно правителството ще продължи ускоряването на подготовката за подобен резултат“, се казва в изявлението от Дъблин.


Брюксел. Доналд Туск направи прикрит призив към Обединеното кралство да остане в ЕС, предполагайки, че историческата загуба на премиера в парламента ще направи споразумението „невъзможно“, съобщава в. The Guardian.
След като беше обявен мащабът на поражението, председателят на Европейския съвет призова Тереза Мей спешно и ясно да изясни следващия си ход.
Брюксел очакваше премиерът да загуби гласуването на сделката, която беше договорила с ЕС, но броя на противниците срещу нея – 230 гласа – означаваше, че е имало малка надежда споразумението да бъде спасено.
Доналд Туск написа в социалната мрежа: „Ако споразумение не е възможно, и никой не иска да няма такова, тогава кой ще има куража да каже кое е единственото положително решение?“
Очаква се Тереза Мей да се върне в Брюксел в рамките на няколко дни след гласуването, за да се консултира с Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, но сега не е ясно какво ще включат тези разговори.
В изявление Юнкер призова британското правителство да „изясни своите намерения възможно най-скоро“, като припомни на британския парламент, че „времето е почти изчерпано“. Обединеното кралство трябва да напусне ЕС на 29 март.
В защита на ролята на Брюксел в преговорите, Юнкер заяви, че ЕС и неговият главен преговарящ, Мишел Барние, са показали „креативност и гъвкавост“ и, че през последните дни „демонстрира отново добра воля, като предлага допълнителни разяснения и уверения“.
„Рискът от хаотично излизане на Обединеното кралство се увеличи с днешното гласуване“, заяви Юнкер. „Докато не искаме това да се случи, Европейската комисия ще продължи своята работа за да бъде сигурно, че ЕС е напълно подготвен“.
Висш представител на ЕС заяви, че когато Мей се завърне в Брюксел, Юнкер просто ще я попита: „Какво следва?“
Призивът за яснота беше избран от лидерите на ЕС, в отговорите им на новините от Уестминстър. Изявление от кабинета на ирландския премиер Лео Варадкар предупреди, че „хаотичният Брекзит е лош резултат за всички, не на последно място за Северна Ирландия“.
„Не е твърде късно да се избегне този резултат и призоваваме Обединеното кралство да обяви как предлага да се разреши тази безизходица“, се казва в изявлението.
Анегрет Крам-Каренбауер, лидер на ХДС, написа в социалната мрежа, че „дълбоко съжалява“ за решението. „Твърд Брекзит ще бъде най-лошата от всички опции“, заяви тя.
Във Франция Еманюел Макрон заяви, че ЕС е стигнал „толкова далеч, колкото е могъл, докато испанското правителство изрази съжаление за „негативния резултат“, но се надява, че сделката ще получи одобрение, добавяйки, че Брекзит без споразумение ще бъде „катастрофално“ за Обединеното кралство.
Полският министър-председател, Машеуш Моравецки, заяви: „Брекзит без споразумение е лошо решение за Великобритания и ЕС. Заедно с нашите партньори в ЕС ще отговорим на нови британски предложения“.
Ксавие Бетел, премиер на Люксембург, призова британското правителство да намери „решения, а не проблеми“. Сега се нуждаем от бърз и ясен план как да процедираме“, заяви той.
От Хага, Марк Рюте каза: „Въпреки този неуспех, не означава, че сме в положение без споразумение. Следващата стъпка зависи от Обединеното кралство“.
Барние се включи в разговорите с евродепутатите след гласуването, но източници заявиха, че Брюксел ще изчака до края на уикенда, давайки време на британските депутати да се обединят около ясен план, преди да започнат съществени преговори.
Той каза пред репортерите: „Сега е време Обединеното кралство да ни каже следващите стъпки. От наша страна ние ще останем обединени и решителни да постигнем споразумение“.
Представители на ЕС прогнозират, че първата стъпка ще бъде депутатите да кажат на Мей да поиска удължаване на двугодишния период на преговори, премахване на срока 29 март за напускане и поставяне на началото на дебат между останалите 27 страни-членки относно условията за отсрочка.
Брюксел многократно е настоявал, че няма да предоговаря споразумението за оттегляне.
Юнкер потвърди в изявлението си, че сделката е „справедлив компромис и възможно най-добрата сделка“.
Лондон. Точно както се очакваше, правителството на Тереза Мей претърпя най-тежкото поражение в Камарата на общините от Първата световна война.
Депутатите отхвърлиха нейното споразумение за Брекзит при резултат 432 срещу 202 – разлика от 230 гласа.
Резултатът от гласуването се присъединява към позорна колекция от други унизителни парламентарни загуби на действащи министър-председатели, които доведоха до исторически бунтове, предсрочни избори, а за някои беше началото на краят им като премиери.


Лондон. Тереза Мей трябва отложи Брекзит, след като сделката й за напускане претърпя исторически разгром в парламента, смята лидера на Шотландската национална партия Никола Стърджън, която призовава премиера да удължи член 50, пише в днешния си брой в. Daily Express.
Камарата на общините отхвърли сделката на министър-председателя с 230 гласа разлика. Това е най-голямата загуба на правителство в историята на парламента. Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин внесе вот на недоверие, който ще бъде гласуван днес.
След гласуването, Никола Стърджън написа: „По-рано говорих с премиера – очевидно няма никаква идея какво да прави след това“.
„Най-малкото, което тя трябва да направи сега, е да удължи член 50, за да спре часовника“.
Член 50 е механизмът, който дадена страна задейства, за да напусне Европейския съюз, като й дава две години, за да договори нови търговски отношения с Брюксел, преди да напусне блока.
Обединеното кралство трябва официално да напусне ЕС на 29 март 2019 г., като стартира член 50 преди две години.
Някои политици призовават Тереза Мей да поиска удължаване на член 50, което може да се осъществи само с разрешение на ЕС, за да се даде повече време за преговори или дори за втори референдум.
Представител от Брюксел каза: „Ако премиерът оцелее и ни информира, че се нуждае от повече време, за да спечели парламента по сделката, ще бъде предложено техническо удължаване до юли“.
Те също така предложиха по-нататъшно удължаване на срока, ако в Обединеното кралство бъдат свикани избори или втори референдум за членство в ЕС.
Това означава, че Обединеното кралство вероятно ще участва през май в изборите за Европейски парламент, въпреки че британските евродепутати може би никога няма да заемат местата си, тъй като парламентът не трябва да се събира до юли.


Лондон. Споразумението на Тереза Мей за Брекзит беше отхвърлено с 230 гласа – най-голямото поражение в историята за едно правителство, съобщава Sky News.
Сега лидерът на Лейбъристката партия Джеръми Корбин внася предложение за вот на недоверие към правителството.
Самият вот ще се проведе в сряда, след дебат в Общинския съвет.
Депутатите ще бъдат помолени да гласуват: „Парламентът няма доверие в правителството на Нейно величество“.
Това дава на Тереза Мей по-малко от 24 часа да се бори за работата си.
Няма ограничения в броя на пътите, в които Джеръми Корбин може да инициира вот на недоверие, но е малко вероятно лидерът на опозицията да започне битка, която не смята, че може да спечели.
А като Демократичната юнионистка партия заяви, че ще се придържа към споразумението си с торите, поражението за Тереза Мей не е сигурено.
Ако правителството спечели, последствията са прости: Тереза Мей продължава да работи.
Ако тя загуби, правителството ще падне и ще има период от 14 дни, в който може да се сформира ново правителство. Няма строги правила за това, което трябва да се случи през този период от две седмици.
Тереза Мей, която преди това заяви, че няма да се бори с изборите през 2022 г., може да се опита да създаде нова администрация.
Тя е в безопасност от вота на недоверие от собствената си партия за още 12 месеца, след като гласуването срещу нея се провали в края на миналата година.
Въпреки това, тя може да реши, че е време да се оттегли и да предаде юздите на някой друг.
Нов лидер на консерваторите ще има шанса да сформира правителство - както и опозиционните партии.
Сегашният състав на парламента означава, че консерваторите остават единствената партия с достатъчно брой депутати, за да може да контролират Камарата на общините.