Вашингтон. През април безработицата в САЩ е паднала до най-ниско ниво за последните 50 г., съобщава американското издание Washington Examiner.
От Министерството на труда поясниха, че през предходния месец са наети 12 500 служители на федералното правителство, 13 900 служители на професионални и технически длъжности и 4 000 за работни места в производство.
Майкъл Гапън, икономист от британската компания Barclays Plc, прогнозира наемането на 200 000 нови служители, докато Елън Зентнер, икономист от базираната в Ню Йорк инвестиционна банка Morgan Stanley, заяви, че работодателите могат да назначат дори 233 000 работници.
"Докато завършващите от випуск 2019 г. се подготвят да хвърлят шапки, перспективите за заетостта са едни от най-добрите през годините", увери Марк Хамрик, старши икономически анализатор от Bankrate.com. "Според Националното сдружение на колежите и работодателите фирмите планират да наемат почти 11% от завършилите", допълва анализаторът.
Безработицата от 3,6% е най-ниската от 1969 г. насам, което със сигурност укрепва позициите на държавния глава Доналд Тръмп преди президентските избори през 2020 г. Особено на фона на критиките от страна на демократите относно имиграционната му политика. Президентът определи икономическия растеж в САЩ като приоритет, а политическите анализатори заявиха, че успехът му на пазара на труда е основен актив в кандидатурата му за преизбиране.

***

Истанбул. Европа е задължена на Турция заради подслоняването на четири милиона бежанци. Това подчерта държавният глава на страната Реджеп Тайип Ердоган, предава държавната информационна агенция Anadolu Agency.
"Ако днес европейските страни живеят в мир, то това е благодарение на Турция и приемането в пределите на четири милиона бежанци", заяви Ердоган от конгресния център в Истанбул, където присъства на събитие, посветено на иновациите.
Турция е основен път за бежанците, които се опитват да достигнат Европа, особено след 2011 г., когато започна сирийската гражданска война.
Подчертавайки, че Турция не е в състояние да намери достатъчна подкрепа в усилията си за възстановяване на сирийската сигурност, Ердоган отбеляза, че Анкара няма да позволи заплахата срещу нея, произтичаща от разкъсваната от конфликта близкоизточна република, да остане и за в бъдеще.
Той подчерта, че страната му ще продължи борбата си, докато цяла Сирия не бъде предадена на истинските й притежатели - гражданите й.
"Всички икономически и политически ходове срещу независимостта на страната ни са обречени на провал", предупреди Ердоган.

***

Хартум. Военните от Южен Судан се споразумяха да отложат с шест месеца създаването на цивилно правителство, предава AFP, като припомня, че такова трябваше да бъде формирано след броени дни.
"Страните единодушно се съгласиха да удължат преходния период с още шест месеца, считано от 12 май 2019 г., за да се даде възможност за изпълнение на важните предстоящи задачи", заяви Междуправителственият орган за развитие, регионален блок за Източна Африка, който свика среща между съперничещите си страни.

***

Скопие. Кандидатите за президентския пост в югозападната ни съседка - Стево Пендаровски и Гордана Силяновска-Давкова, подкрепени съответно от управляващия СДСМ и опозиционната ВМРО-ДПМНО, отправиха последни призиви към македонските граждани преди края на предизборната кампания и настъпването на деня за размисъл, предава скопската телевизия "Канал".
Двамата претенденти за поста поискаха доверието на всички етнически общности и обещаха да работят честно в случай на избирането си. И двамата са уверени в победата на 5 май и постигането на необходимата избирателна активност от 40%.
"Абсолютно ясно е, че повечето граждани, както тези, които гласуваха, така и тези, които останаха у дома, са решени за европейското бъдеще на страната ни, за членство в НАТО и ЕС, за приятелство с нашите съседи, за да бъдем уважавани в света, да имаме чуждестранни инвестиции, добре платени работни места и реформи в съответствие с европейските стандарти. В името на тези общи ценности и цели ви каня да излезете масово в неделя 5 май и да отбележите номер 3. От оставането у дома ви ще имат полза единствено ВМРО-ДПМНЕ, Силяновска, Мицкоски и Груевски. Не трябва да има нов шанс за режима", цитира телевизията думите на Пендаровски.
"Убеден съм, че успехът на 5 май ще отвори вратата към друг успех, към изграждането на демократична, европейска Македония. Очаквам гражданите да излязат масово в неделя, да продължат това, което започнаха в първия кръг, за да увеличат подкрепата ми. Защо? Защото кандидатът на правителството не може да направи нищо друго, освен това, което правителството направи, защото самият той твърди, че се съгласява на 102% с лидера на СДСМ", заяви на свой ред Силяновска.

***

Вашингтон. Вашингтон е настроен за подобряване на отношенията си с Москва и разширяване на двустранната търговия. Това обяви държавният глава на САЩ Доналд Тръмп пред журналисти след срещата си в Белия дом със словашкия премиер Петер Пелегрини, предава TACC.
Коментирайки телефонния разговор с руския президент Владимир Путин по-рано същия ден, американският лидер поясни, че по време на срещата са обсъдени въпроси за двустранните търговски и икономически отношения. "Ние обсъждахме и търговията. Възнамеряваме да търгуваме в големи обеми с Русия. Правим това и сега, обемът е нараснал донякъде", заяви американският държавен глава.
Тръмп подчерта, че не вижда нищо лошо в подобряването на отношения на САЩ с Русия и Китай. "Да вървим към Русия и Китай, с всички тях, е нещо добро, а не лошо. Това е положително. Да се запознаем с други страни е нещо добро. Искаме да имаме добри отношения с всички държави", увери президентът на САЩ.

***

Виена. Канцлерът на Австрия Себастиан Курц призова за преразглеждане на Лисабонския договор и строги действия по отношение на страните, които позволяват на мигрантите да преминат транзит през териториите им, предава AFP.
Председателят на Австрийската народна партия (АНП) активизира кампанията си за европейските избори и даде интервю за няколко местни вестника. "Необходим е нов договор с по-ясни санкции за членките, които генерират дългове, наказания за държави, които допускат незаконни мигранти, без да ги регистрират, както и тежки последици за нарушения на върховенството на закона и либералната демокрация", категоричен бе Курц.
Съгласно думите му, от 2007 г. насам, когато бе подписан Лисабонския договор, "много неща са се променили", като посочи ситуацията в еврозоната, мигрантската криза и Брекзит.
Преразглеждането му ще изисква обаче единодушно съгласие от всички държави-членки на ЕС, припомни австрийския канцлер.
В същото интервю Курц изрази скептицизъм по отношение на сътрудничеството между дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), към която принадлежи АНП, и десните партии в Европейския парламент. "Не искаме да предадем ЕС на крайните периферии отляво или отдясно на политическия сектор, вместо това е необходима силна политика на центъра", подчерта Курц.

***

Москва. Вашингтон използва кюрдите в Сирия като част от плановете си за дългосрочно присъствие в страната, подкопавайки постиженията на астанинския формат. Това се казва в коментар от Министерството на външните работи на Руската федерация, предава TACC.
Външнополитическото ведомство в Москва припомня, на 3 май в село Айн-Иса, отделни кюрдски лидери, с помощта на западни "куратори", са се опитали да проведат "Конгрес на племенните съюзи, племена и националности на Сирия". „В същото време, без широко арабско представителство, организаторите на псевдо-конгреса бяха принудени да понижат неговия статут до нивото на конференция ”, подчертава руското външно министерството.
"САЩ и техните съюзници последователно провеждат политика на решаване на сирийската криза единствено с цел да осигурят дългосрочното си присъствие в страната. За това се използват сепаратистки настроени кюрди, които са изиграли определена роля в борбата срещу "Ислямска държава", а към настоящия момент се домогват - с подкрепата на САЩ, до създаването на квазидържавна единица на източния бряг на Ефрат", се казва още в текста от МВнР на Русия.
"Това събитие, очевидно насочено към разделяне на страната, грубо нарушава декларираните от ООН принципи за запазване на териториалната цялост и държавния суверенитет на Сирийската арабска република, включително тези, изложени в Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН", заявяват от външното министерство.
"Това води до нов кръг от напрежения и разрушава крехката структура, която позволява национален консенсус в многонационална сирийска държава. Действието очевидно е насочено към подкопаване на усилията на международната общност, на ООН и страните-гаранти на формата Астана за разрешаване на сирийската криза възможно най-скоро".
Както отбелязва министерството, като се има предвид отхвърлянето на идеята за провеждане на "конгрес" с повечето лидери на арабските племена от Източен Ефрат, Вашингтон е предоставил значителни финансови средства за подкупване на делегати. Използвани са също изнудване и дори сила, твърдят от руското външно министерство.

***