Информацията е от източник от Президентството в Анкара, след като Турция предупреди, че планира да започне нова офанзива в разкъсаната от войната близкоизточна държава.
Двамата лидери разговаряха по телефона и „се съгласиха да осигурят по-ефективно сътрудничество по въпроса за Сирия", според източника, пояснява агенцията.
***
Белград. Сърбия ще поиска провеждането на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради решението на Прищина за трансформиране на Косовските сили за сигурност (КСС) в армия, „най-лошото“ нарушение на Резолюция 1244. Това заяви министърът на външните работи на западната ни съседка Ивица Дачич, съобщава белградската електронна медия Espreso.rs.
„Това е най-директна заплаха за мира и стабилността в региона, и за сигурността на сръбския народ, живеещ в Косово и Метохия“, привежда медията думите на Дачич, без да допълва с друга информация по темата.
***
Страсбург. Още един от ранените при стрелбата с автоматично оръжие на традиционния коледен базар в източния френски град Страсбург е починал, предава AFP.
Така броят на загиналите в резултат на нападението достигна до четирима души.
Първоначално информацията за ранените и загиналите бе противоречива. В четвъртък френските власти приведоха последни официални данни за три жертви и 13 пострадали. Един от тях се намираше в състояние на мозъчна смърт.
***
Атина. В съвместно изявление, публикувано след встъпителния стратегически диалог САЩ-Гърция, който се проведе във Вашингтон в четвъртък двете страни заявиха, че срещата „подчертава силата на двустранните отношения“ и потвърждава взаимната решимост на Атина и Вашингтон „за задълбочаване на сътрудничеството“ в редица области, включително отбрана и сигурност, борба с тероризма, търговия и инвестиции и енергетика, пише електронното издание на вестник Kathimerini.
Разговорите, които включваха междуведомствено представителство на високо ниво и от двете страни, бяха започнати от държавния секретар на САЩ Майк Помпео и гръцкият заместник-министър на външните работи на отбраната Йоргос Катругалос.
"Съединените щати и Гърция имат общи възгледи за Източното Средиземноморие и Балканите и имат обща визия за мирен и проспериращ регион и необходимостта от интегриране на страните от Западните Балкани в европейските и трансатлантическите институции", се казва в изявлението.
"Съединените щати приветстваха лидерството и визията на Гърция в насърчаването на регионалната стабилност и сътрудничество, по-специално инициативите на Атина в Източното Средиземноморие и на Балканите за насърчаване на общите регионални придобивки в сферата на сигурността и икономиката, както и постигането на Преспанското споразумение със Скопие и действията за прилагането му“, се добавя още там по повод подписаното през юни споразумение за името на Македония.
Съгласно изявлението, Вашингтон е изразил интерес да увеличи подкрепата си за тристранната дискусия между Гърция и Израел-Кипър.. Двете страни също изразиха желание да модернизират и разширят своите отношения в сферата на отбраната.
Освен това САЩ подчертаха нарастващата роля на Гърция като енергиен, транспортен и търговски център в региона. "Двете държави се ангажираха да си сътрудничат за по-нататъшното укрепване на тази роля."
***
Атина. Преспанският договор с Македония доказа, че е непосилно препятствие за коалиционното правителство в Гърция, след като заместник-външният министър Терънс Куик бе изгонен от своята партия и младши коалиционен партньор „Независимите гърци“ (АНЕЛ) заради това, че подкрепя спорната сделка със Скопие, пише онлайн изданието на вестник Protothema.
Прессекретарят на АНЕЛ Тодорос Тосунидис заяви в телевизионно интервю, че решението за изгонването на Куик от фракцията е единодушно.
Вестникът коментира, че провинилият се е обявил срещу партийната линия по македонския въпрос. Дясната фракция, която участва в правителството на „Коалицията на радикалната левица“ (СИРИЗА), не подкрепя договора от самото начало, а Куик е единственият й член, който е на друга позиция.
След скорошните коментари на македонския премиер Зоран Заев за съществуване на „македонско малцинство“ в Гърция, както и на „македонски език“, лидерът на АНЕЛ Панос Каменос обяви договорът за „мъртъв“.
***
Прищина. В интервю, публикувано на първа страница на прищинския ежедневник Zeri в броя от петък, командващият Косовските сили за сигурност (КСС) генерал-лейтенант Рахман Рама заявим, че новата Армия на страната ще служи на всички граждани и ще има мандат да оперира в северната част на Косово.
Военният посочи, че трансформацията на КСС в пълноценни въоръжени сили няма да подкопае отношенията със Северноатлантическия алианс. „НАТО е колкото политическа, толкова и военна организация и ние знаем как функционира. За да се промени една мисия трябва консенсус между 29-е страни членки“, заяви Рама, като добави, че Косово има подкрепата на своите партньори за формирането на армията и е в координация с тях.
***