Лондон. Сто депутати от консерваторите осъдиха сделката на Тереза Мей, докато стратегията й за „обиколка на Обединеното кралство“ е под въпрос, пише The Telegraph.
Броят на торите в британския парламент, които се изказаха срещу сделката за Брекзит на премиера Тереза Мей достигна сто. Критиците й смятат, че двуседмичната чаровна офанзива се проваля.
В четвъртък стотният депутат, който обяви, че ще гласува срещу плана на Мей, е Матю Офорд, депутат от Хендън. Той се аргументира, че тази сделка ще остави Обединеното кралство „привързано“ към ЕС и излага Съюза на риск.
Той обяви решението си в момент, когато Джо Джонсън, бивш министър, който напусна в знак на протест, заяви, че консерваторите ще се изправят пред всеобщо поражение на следващите избори, точно както вече се случи през 1997 година, ако продължат да се занимават със сделката на Мей за напускане на Евросъюза.
***
Лондон/Брюксел. Европейските лидери са готови да предложат на Обединеното кралство тримесечно удължаване на действието на Член 50, за да предотвратят парламентарната безизходица, която би довела до Брекзит без сделка, пише днешният The Times.
След дискусиите, проведени в европейските столици, ЕС се е съгласил да продължи членството на Великобритания с три месеца, до юли, за да й даде време или да организира втори референдум, или да приеме норвежкия модел за мек Брекзит.
От Евросъюза обаче са заявили ясно, че той е готов на подобна стъпка, само след като британският парламент постигне яснота в крайна сметка какво бъдеще иска за отношенията между двете страни.
Жестът е част от реакцията на засилващите се страхове в Брюксел, че ако сделката, която Тереза Мей предлага, бъде отхвърлена от депутатите, ще последва хаос, който би могъл да увеличи неприятните шансове за Брекзит без сделка.
***
Лондон/Буенос Айрес. По повод 10-тата годишнина от форума, британският The Guardian задава въпроса какво ще представлява срещата в Буенос Айрес, която започва в петък, - обединение или поредното зрелище? И уточнява, че форумът, който настоява да гарантира световното управление, се превръща в сцена за изява на все повече популистки лидери.
В информация вестникът уточнява, че лидерите на 20-те водещи икономики в света се събират, за търсят консенсус по въпросите на глобалните търговски и инвестиицонни потоци, това се случва във времена, когато постигането на подобно съгласие става все по-трудно.
В същото време той коментира, че форумът, който е с претенция да бъде нещо като инкубатор на идеи за световно управление, се е превърнал в театрална сцена, където все повече актьори са авторитарни и популистки лидери, които всъщност участват в него, за да градят имидж и престиж пред своите непокорни последователи у дома.
По време на двудневната среща ще има сесии по групи – за финансовата архитектура, за устойчивото земеделие и за бъдещето на труда. Тази година обаче се очаква голямата новина да дойде от поредица двустранни дуели с неизвестен все още край.
Общата идея е да се говори за пари, но повечето от разговорите ще бъдат за кръв. Първи в аржентинската столица пристигна наследникът на саудитската корона принц Мохаммед бин Салман, само два месеца след като неговите привърженици убиха журналиста Джамал Хашоги, а после и разчлениха тялото на критика на неговия режим. Докато принцът се настанява в саудитското посолство, скрит зад свирепия кордон на собствената си охрана в зеления квартал „Палермо Чико“, аржентинският прокурор търси възможности да повдигне обвинения в престъпления срещу човечеството.
Друг участник, президентът ан Турция Реджеп Таийп Ердоган все още отказва да разкрие убиеца, тъй като му предстои кратък разговор с Доналд Тръмп, най-ревностният защитник на принц Мохаммед, а със самия принц от офиса на Ердоган все още не са определили точна среща.
Белият дом изпраща смесени послания. Съветникът по националната сигурност Джон Болтън, като че ли изключва среща между Тръмп и саудитеца, но самият Тръмп пък непрекъснато повтаря, че я иска.
В президентския списък със срещи има разговори с домакина Макри, с японския премиер Шиндзо Абе, с инидйския Нарендра Моди, с китайския лидер Си Дзинпин. Ангела Меркел е единственият европейски лидер, който лично ще разговаря с президента на САЩ.
Планираната среща с Путин, както вече разпространиха световните медии, бе отменена от Тръмп, докато пътуваше към Буенос Айрес, с аргумента, че Русия не е върнала на Украйна задържаните в неделния инцидент моряци и кораби. Очакваше се тази среща да се превърне във важен момент от отношенията между двамата държавни мъже в миг, когато разследването за връзката на Тръмп с Кремъл от предизборната му кампания все повече се доближава до него самия.
В деня, когато Тръмп тръгна за Аржентина бившият му адвокат Майкъл Коен се изправи пред съда, за да пледира виновен, че е излъгал Конгреса за неговите контакти с руски официални лица.
Срещата с Путин трябваше да засегне и недовършения бизнес за контрола над въоръженията, който двамата лидери започнаха на срещата в Хелзинки през юли. Тръмп може да потвърди напускането от страна на САЩ на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обхват на действие, на което русия обеша контрамерки. Ако двамата не постигнат напредък в разширяване на Договора за по-нататъшно съкращаване и ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия, за по-малко от три години светът ще се изправи пред края на контрола над въоръженията.
Срещата между Тръмп и Си Дзинпин е планирана като съботна работна вечеря и може да се окаже дори още по-важна. Белият дом вече е заявил, че ако не се постигне напредък в разрешаване ан поредица от оплаквания за китайските търговски практики, като например в областта на интелектуалната собственост, Тръмп ще изпълни заканата си за налагане на 25 процентни мита върху китайския внос, като по този начин явно се прицелва в търговска война с далечни възедйстивя върху глобалния растеж.
Европа ще бъде представена от Обединеното кралство, Франция, Германия и Италия, но и от ЕС като цяло. За Тереза МЕй ще бъде трудно да се появи с аурата на стабилността, като се има предвид хаоса в собствения й дом. Меркел навлиза в последната фаза на своето лидерство, Еманюел Макрон, може да се очаква да продължи совята кампания за водеща роля в западиня свят.
В заключение, според бриганския The Guardian, вероятно и тази година “снимката на класа” ще е също толкова глупава, колкото и миналогодишната.