Москва. Конгресът на САЩ настоява Тръмп да „спре руската ядрена агресия“, пише в днешния си брой руският „Независимая газета“.
В навечерието на срещата, която трябваше да се състои в Аржентина между двамата президенти Владимир Путин и Доналд Тръмп, група политици са внесли законопроект в Конгреса, който по същество забранява на администрацията на американския държавен глава да продължи участието на САЩ като страна по руско-американския Договор за съкращаване на стратегическите оръжия (англ. START-III, руск. СНВ-3 – бел. ред.). За автори на документа са членовете на Камарата на представителите от щата Уайоминг Лиз Чейни и сенатора-републиканец Том Котън. Законопоректът е с наименование „Закон за прекратяване на руската ядрена агресия“.
«През последните няколко години сме свидетели“, казва Чейни, „как Русия ни разказа за няколко нови ядрени оръжия, но не е ясно дали тези системи ще бъдат включени в Договора“.
Освен това в заявлението на политиците се говори за това, че САЩ са сериозно обезпокоени от огромните запаси от тактическо ядрено въоръжение, с което Русия разполага. Чейни и Котън са убедени, че те могат да се използват като част от стратегията „ескалация заради деескалацията“. «Когато тези проблеми се разглеждат през обектива на дългосрочния договор на Русия за ракетите със среден и малък обхват на действие става очевидно, че продължаването на СНВ-3 в настояще време не отговаря на интересите на САЩ в областта на националната сигурност“, отбелязват конгресмените.
Въпросът за „руската ядрена агресия“ вече е обсъждан в Белия дом. За него става дума в подписания през август от Тръмп закон за бюджета за отбран. В документа сред новите руски системи се споменават междуконтиненталната балистична ракета (МБР) «Сармат», крилатата ракета с въздушно базиране Х-101, подводната безпилотна система «Статус-6» и свръхзвуковата ракета с далечен радиус на действие «Авангард».
Договорът за СНВ Руската федерация и САЩ подписват през 2010 година за срок от 10 години. Според него се предвижда всяка страна да съкрати до 700 единици разгърнатите си стратегически носители, и до 1550 единици от ядрените бойни заряди за тях.
***
Москва/Киев. В скоро време Украйна възнамерява едностранно да прекрати действието на 40 споразумения с Русия, това е заявил украинският външен министър Павел Климкин, пише вестник „Известия“.
Според него в последно време Киев вече «е убил» 48 международни договора с Москва.
«С тях обаче трябва да се отнасяме много внимателно, така че с това да не навредим на нашите украински граждани. Следващата порция ще дойде съвсем скоро – около 40 споразумения“, това е заявил дипломат № 1 на Украйна в ефира на телевизия «1+1».
Климкин е подчертал, че Украйна е решила из основи да преразгледа всички двустранни договорености с Руската федерация и да се откаже от всички сключени до 2014 година споразумения.
По данни от ТАСС украинско-руските отношения в момента се базират на 375 правни документа. Агенцията припомня, че през септември Киев развали Договора за дружба и сътрудничество с РФ от 1997 година, според който двете страни бяха стратегически партньори.
В телевизионното си интервю от четвъртък, 29 ноември, Климкин е обявил, че Украйна няма нужда от дипломатически отношения с Русия.
Вестник „Известия“ припомня за специалното интервю пред негов репортер на заместник външния министър на РФ Григорий Карасин от началото на октомври 2018-та по повод едностранното прекратяване на Договора от 1997 година: „ На никой политик няма да се удаде да разруши многовековните връзки между руския и украинския народ. След държавния преврат от февруари 2014 година Киев, въпреки вредата, която нанася на собствените си национални интереси, реши съзнателно да разруши това, което народите на Русия и Украйна са създавали в течение на десетилетия.“ В интервюто той разказва за причините за настъплението срещу руското православие, за безсмисленото отсрочване на минските преговори за Донбас.
***
Москва. Късно през нощта срещу петък пресслужбата на Армията за отбрана на Израел опроверга съобщението за свален военен самолет в Сирия, пише „Известия“.
«Съобщението е лъжа», се казва във военното комюнике, което се цитира от ТАСС.
Руските медии припомнят, че на 29 ноември редица арабски медии съобщиха, че сирийската противовъздушна отбрана (ПВО) е поразила няколко ракети недалеч от Дамаск, като са споменали, че израелските ВВС са атакували ирански обекти.
В същото време от израелската армия уточняват, че системата им за ПВО е засекла сирийска ракета тип „земя-въздух“, която е паднала в ненаселен район на Голанските възвишения.
«Докато не се изясни дали е паднала на наша територия, нашите сили ще прочистват местността », са пояснили от армията.
По-рано от Израел са признали, че редовно действат в Сирия срещу ирански военни обекти и срещу поддръжниците на президента Башар Асад.
***
Москва. От космодрума „Плесецк“ в Архангелска област в 05:27 ч. московско време в петък е изстреляна ракета-носител «Рокот» (Грохот – бел. пр.) с блок от военни спътници, съобщават руските информационни агенции, пише вестник „Коммерсантъ“. Информацията е получена в медиите от Министерството на отбраната на Руската федерация. В 05:33 ч. московско време от ракетата се е отделил разпръскващ се блок «Бриз-КМ» с три спътника.
Очаква се апаратите да излязат на разчетени орбити след близо два часа. Полетът на ракетата се следи от автоматизиран комплекс за управление на космическите апарати на руската орбитална група.
За 2018 година това е второ изстрелване на ракета «Рокот» от космодрума „Плесецк“. Първият е бил през април. Стартът на тези ракети е на 16 март 2000 година. За 18 години са проведени 29 изстрелвания на тази ракета като в орбита са изведени около 70 космически апарата с различно предназначение.
***
Тбилиси/Москва. оку-що избраният президент на Грузия Саломе Зурабишвили е заявила, че все още не е настъпило време за пирятелство с Руската федерация, пише електронното издание на вестник МК.RU („Московский комсомолец – бел. ред.). Все пак ситуацията може да се промени, ако Западът реши да промени партньорските си отношения с Москва.
За това тя е съобщила пред руската служба на БиБиСи.
По-специално тя е пояснила, че Тбилиси не може да премине към продуктивно сътрудничество с Москва заради поведението на руските власти. По всички въпроси, добавя Зурабишвили, Грузия ще поддържа европейсак позиция. По енйните думи, ако западните държави приемат рeшение да подновят диалога с Москва, Грузия няма да стои настрана, а тя няма да е президентът, който „ще се прави на глупак“.
"След руско-грузинската война от 2008 година Москва продължава да държи на практика две окупирани територии, което блокира възможността за какъвто и да е диалог с Кремъл.“, пояснява новият президент на кавказката република.
Двете окупирани територии, за които става дума, според Тбилиси, са Абхазия и Южна Осетия.