По силата на новото законодателство служителите ще могат да принудят дрон да се приземи, след което да го изземат и да го претърсят.
Говорейки в Камарата на общините, транспортният министър Крис Грейлинг заяви, че хаосът на летище „Гетуик“ миналия месец показа как трябва да се актуализират правилата за дроновете.
„Прекъсването, причинено от безпилотни самолети на летище „Гетуик“ миналия месец, беше умишлено, безотговорно и изчислено и незаконно“, каза Грейлинг.
„Когато бъдат хванати, отговорните лица трябва да бъдат изправени пред максимално възможното наказание“.
„Този инцидент беше ярък пример за това защо трябва да продължим да гарантираме, че дроните се използват безопасно и сигурно“.
„Инцидентът на „Гетуик“ е потвърдил факта, че е от решаващо значение регулацията и правоприлагането да са в крак с бързите технологични промени“.
Съгласно предложения пакет от мерки, на полицията ще бъде дадена властта да принуди да приземява дрон и след това да го конфискува, включително всички данни, съхранявани вътре, ако е извършено сериозно престъпление.
Министерството на вътрешните работи също ще започне работа по нови технологии, които могат да откриват и отблъскват дроновете около чувствителни обекти като летища и затвори.
Зоната на изключване около летищата, която в момента е определена на 1 км, ще бъде разширена до 5 км, с още по-големи разстояния около краищата на пистите.
И накрая, от ноември всеки, който работи с безпилотен самолет, ще бъде принуден да се регистрира и да направи онлайн тест, за да докаже способността да управляват безопасно устройствата.
Полицията в Съсекс все още разследва фиаското с дрона на „Гетуик“ през декември, но все още не е установило кой стои зад продължителната атака.
Мъж и жена, които живеят само на пет мили от летището в Западен Съсекс, бяха арестувани, но по-късно бяха освободени без обвинение и са получили извинение от началника на полицията.
Летищата „Гатуик“ и „Хийтроу“ вече са решили да инвестират милиони паунда в технология за борба с безпилотни летателни апарати в опит да спрат повторението на хаоса.
***
The Guardian: Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун пристигна в Китай на тридневно посещение по покана на китайския президент Си Дзинпин, съобщи китайската информационна агенция „Синхуа“.
Посещението на Ким, което държавните медии потвърдиха, че ще продължи три дни, е неговата четвърта среща на върха със Си.То идва на фона на доклади за напреднали преговори за втора среща на върха между лидера на Северна Корея и президента на САЩ Доналд Тръмп.
Миналата година Ким посети Китай три пъти, за да отдаде почитта си на президент Си Дзинпин.
Нито едно от пътуванията не беше обявено предварително, а най-ранните признаци за първото - през март, преди Ким да се срещна с южнокорейския президент Мун Дже-ин или Доналд Тръмп от САЩ - дойде, когато влакът му беше забелязан в Пекин.
Имаше спекулации, че Ким е влязъл в Китай, след като специален севернокорейски влак е бил забелязан да влиза в Китай.
В китайския граничен град Дандун десетки превозни средства и служители за сигурност блокираха пътищата около гарата, преди влакът да премине, съобщи агенция „Йонхап“.
Преговорите за денуклеаризация между Пхенян и Вашингтон са в застой, но спекулациите се засилиха за потенциална втора среща на върха между Ким и Тръмп.
***
Daily Express: Ръководителите на ЕС са готови да предложат на Тереза Мей обещание за намерението си да приключат търговските преговори с Обединеното кралство до края на 2021 г. в нов опит за излизане от безизходицата покрай Брекзит.
Длъжностните лица на Уайтхол очакват „размяна на писма“ между Уестминстър и Брюксел в следващите дни, които ще определят крайния срок за следващия кръг от преговори с надеждата да се разсеят опасенията на депутатите от споразумението за оттегляне на министър-председателя. Те се надяват, че изричен сигнал, че пълна търговска сделка може да бъде сключена до края на прехода, ще покаже, че спорния защитен механизъм никога не се използва.
Добре осведомени правителствени източници се опасяват, че само писмо от ЕС няма да е достатъчно, за да убеди евроскептичните депутати да се откажат от заплахата си да отхвърлят споразумението за оттегляне и очакват премиерът да настоява за допълнителни отстъпки през следващите няколко дни.
Тереза Мей заяви, че продължава да оказва натиск върху Европейския съюз за „по-нататъшни гаранции“ за защитния механизъм в стремежа й да спечели подкрепата на депутатите за законопроекта за оттегляне.
„В следващите дни това, което ще изложим, е не само за ЕС, но и за това какво можем да направим в страната“, каза тя по време на посещение в болница в Ливърпул.
Тереза Мей получи предупреждение за повече враждебни действия на парламента по време на Брекзит, когато източници на лейбъристите намекнаха, че партията може да подкрепи изменение, с което се цели блокиране на паричните средства на държавната хазна за подготовка при липса на сделка.
Източник, близък до лидера на Лейбъристката партия, Джеръми Корбин каза, че депутатите на партията могат да бъдат инструктирани да гласуват за изменението, внесено от Ивет Купър.
По време на сблъсъците в Камарата на общините Корбин каза на министрите, че „няма да има повече бягство“ от значимия вот.
Корбин заяви на депутатите: „По-малко от три месеца, докато достигнем крайния срок по член 50, не може да има повече криене и повече бягство“.
Британският премиер ще разговаря с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по-късно тази седмица, но не са планирани други срещи за преговори, заяви вчера представител на Брюксел.
Маргаритис Схинас, говорител на Комисията, заяви, че министър-председателят и Юнкер са имали „приятелски разговор“ по телефона и „ще говорят отново тази седмица“.
Той каза, че споразумението за оттегляне е „най-доброто и единственото възможно“ и няма да бъде предоговаряно.
Говорителят на министър-председателя вчера потвърди, че Тереза Мей е говорила с редица лидери на ЕС по време на коледната почивка на парламента, включително германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон, холандския премиер Марк Рюте и испанския премиер Педро Санчес, както и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Тя също е в контакт с ирландския премиер Лео Варадкар.