***
Атина. Преспанското споразумение мобилизира и учениците от средните училища в Гърция, които обявиха протести „за“ и „против“ договора за новото име на северния им съсед, отбелязва електронното издание на македонския „Фокус“.
С аргумента, че „демокрацията е продала Македония", ученици от средните училища в Северна Гърция организират протест в Солун, който ще започне в часовете преди обед. Организаторите му отправиха призиви за обсади на училища.
Техните връстници от Атина отговориха с призив за „антинационалистичен и антифашистки“ митинг в гръцката столица. Той ще се проведе паралелно с този в северния гръцки пристанищен град.
От редакцията подчертават, че ако се съди по предварителните призиви и коментари, вероятно протестът в Атина ще събере повече хора.
***
Атина. Гръцкото външно министерство заяви, че неотдавнашната реторика от Анкара относно правата на Турция в Егейско море и Източното Средиземноморие подкопава регионалната стабилност, пише електронното издание на гръцкия вестник Katimerini.
"Турските провокации подкопават стабилността на региона в критичен момент и демонстрират недостатъците на правните аргументи на Турция", се казва в изявление на Mинистерството във вторник.
Изявлението на Mинистерството на външните работи последва изявленията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който предупреди Гърция и Кипър да не се държат "безразсъдно" по отношение на инициативите на Никозия за развитие на природните си ресурси в региона.
Турция твърди, че тези инициативи засягат нейните права в региона.
Министерството на външните работи в Атина обаче настоява, че Гърция "няма да бъде повлияна от изблиците на агресивна реторика на съседната страна".
"Напротив, като фактор за стабилност и сигурност в региона, Гърция ще продължи, в сътрудничество със своите съюзници и партньори, да защитава международното право и собствените си неотменими права", каза той, добавяйки, че "останалата част от страните в Източното Средиземноморие признават, че енергийните ресурси трябва да бъдат мост на диалог и сътрудничество в нашия регион. Вместо да отправя заплахи и да настоява за незаконните си претенции и предизвикателства, Турция трябва да се придържа към тази отговорна позиция".
***
Прищина. Водещият прищински ежедневник Koha Ditore публикува статия, в която отбелязва мълчанието на управляващите за последните събития в Северно Косово, където кметовете на населените предимно със сърби общини подадоха оставки и прекъснаха всякаква комуникация с властите в столицата на най-младата държава на Балканите.
В материала се отбелязва, че съгласно законодателството, след като правителството приеме оставката на кметовете, президентът на Косово е длъжен да обяви извънредни избори в засегнатите общини. След това Централната избирателна комисия трябва да организира вота. От редакцията, че ЦИК понастоящем не е в състояние да взема решения, тъй като новите членове все още не са назначени от президента.
***
Белград. Министърът на външните работи на западната ни съседка Ивица Дачич увери, че Сърбия не се нуждае от вербалните реакции на международната общност по повод решението на прищинските власти да въведат 100-процентови мита за вноса на сръбски стоки в Косово, отбелязва електронното издание на водещия белградски ежедневник „Политика“.
Eединственият начин за рационален изход от проблема е премахването на таксите, което е възможно при „натиск от Вашингтон", изрази увереност първият дипломат на Белград. „Какво ще кажат Брюксел и Вашингтон за ход, който е невидим както на политическата, така и на икономическата сцена?", бе реторичният въпрос на Дачич, който подчерта, че Сърбия е изпратила ясно послание, че очаква от международната общност конкретни действия.
Според сръбският външен министър решението на Косово за въвеждане на митата е взето в отговор на блокиране на членството му в Интерпол. „Бяхме ясни – не искаме на усложняваме ситуацията – греши и едната, и другата страна, но сме в очакване на реакция“, подчерта Дачич.
***