***
Атина. Четиригодишното правителствено сътрудничество бе прекратено по най-добрия начин в неделя сутринта, когато Алексис Ципрас и Панос Каменос официално отбеляза края на досегашната управляваща коалиция. Премиерът обяви, че ще поиска вот на доверие от парламента и с това започнаха сценариите за това кои са шестимата депутати, които ще се присъединят към 145-те народни представители на СИРИЗА, за да бъде достигната нужната бройка от 151 души за оставането на лявата партия на власт, пише проправителственото гръцко издание Efimerida ton Syntakton.
Очаква се парламентарната процедура по вота на доверие да започне във вторник и кулминира с гласуване в сряда вечерта.
Както отбелязва изданието, в правителствения лагер са оптимисти, че ще намерят нужните гласове, докато самият Алксис Ципрас подчерта в реч относно Преспанския договор в неделя, че следващите парламентарни избори в страната ще се състоят през октомври 2019 година и не по-рано.
Предвид отказа на „Нова Демокрация“, „Движение за промяна“, „Съюза на центристите“ и „Златна зора“ да подкрепят правителството, останалите шест гласа ще се очакват от депутатите на АНЕЛ („Независимите гърци“), независимите народни представители и „То Потами“ (Реката).
Шестте плюс едно лица
Вестникът отбелязва, че още от неделя сутринта започнаха спекулациите около депутатите Елена Кунтура, Василис Кокалис, Танасис Папахристопулос, Костас Зурари (от АНЕЛ), Катерина Папакоста, Спирос Данелис и Янис Саридис. Както се знае, дим без огън няма, а и имената на тези народни представители се знаят отдавна.
Що се отнася до четиримата от „Независимите гърци“, изглежда всички те подкрепят правителството на Алексис Ципрас. Танасис Папахристопулос отдавна е изяснил позицията, същото се отнася и за Елена Кунтура. За Василис Кокалис, през последните няколко дни се разбра, че той се е ориентирал към подкрепа на СИРИЗА, а в същото време Костас Зурарис вече открито изрази опозицията си спрямо Преспанския договор, но и нежеланието си да гласува срещу премиера Алексис Ципрас на вота на доверие, посочва Efimerida ton Syntakton.
На пресконференцията си в неделя Панос Каменос съобщи, че той, Колия Царуча и Кацикис ще гласуват против СИРИЗА и Преспанския договор, както и че Кокалис и Кунтура ще бъдат изключени от редиците на АНЕЛ.
Това обаче не се отнася до Папахристопулос и Зурари. Бившият военен министър каза за първият, че той ще се откаже от депутатското си място след ратифицирането на Преспанския договор, докато за втория призна, че е срещу договора за името, но ще подкрепи правителството.
За останалите трима е налична следната информация:
• Катерина Папакоста (независим депутат) се очаква да запази министерството си, да стане част от СИРИЗА и да гласува положително на вота на доверие.
• Спирос Данелис, който е част от партия „То Потами“ е открито в полза на Преспанския договор и е очевидно желанието му да подкрепи правителството на гласуването в сряда.
• Янис Саридис от „Съюза на центристите“ гласува позитивно за бюджета на СИРИЗА за 2019 година, в противоречие с линията на фракцията си. Той, обаче, в неделя се изясни по въпроса и бе категоричен, че няма да подкрепи нито правителството, нито Преспанския договор.
Авторът предупреждава, че този пъзел се отнася само за вота на доверие към правителството, а балансът и личностите за Преспанския договор може да са съвсем различни.
Атина. Политическите сътресения в Гърция няма да застрашат ратифицирането на Преспанското споразумение от парламента в Атина, тъй като премиерът Алексис Ципрас и напускащият министър на отбраната Панос Каменос са договорили съвместна позиция, която няма да застраши договора с Македония, съобщава електронното издание на първия вестник в югозападната ни съседка – „Нова Македония“.
Очаква се правителството на СИРИЗА да остане на власт, с подновен мандат, въпреки критиките към начина, по който е достигнато новото мнозинство. СИРИЗА има 145 депутати, но според съобщенията е получила още шест гласа за необходимото мнозинство от 151 глас в 300-местния парламент. Само бившият министър на отбраната Каменос и неговият заместник Мария Коля-Царуча ще подадат оставка от правителството.
По този начин правителството ще издържи вота на доверие, който ще се гласува в четвъртък, а споразумението между премиера и напускащия коалиционен партньор означава почти със сигурност приемането на Преспанското споразумение.
Ципрас е решен да прокара договора с Македония, за да покаже на САЩ и на Европейския съюз, че е доверен партньор. Именно западните партньори на Гърция ще приветстват оставането на гръцкото правителство на власт с облекчение, тъй като те са положили значителни усилия за приемането на Преспанското споразумение.
Междувременно Каменос ще остане лидер на парламентарната си група, като по този начин ще осигури влиянието, от което се нуждае, за да се бори за политическото оцеляване на своята партия, т.е. за повторно влизане в парламента след следващите избори.
***
Прищина. САЩ призоваха косовските институции незабавно да премахнат 100-процентовите мита върху вноса на продукти от Сърбия и Босна и Херцеговина, за да дадат шанс на споразумението с Белград за нормализиране на двустранните отношения, съобщава водещият прищински ежедневник Koha Ditore.
От посолството на САЩ в Прищина подчертаха, че многократно са отправяли молби към управляващите в Косово да отменят мярката. „Ние силно насърчаваме подновяването на фокуса върху ключовите цели на Косово - европейската перспектива и нормализирането на отношенията със Сърбия", се казва в изявлението на американското посолство.
Изданието се е обърнало към дипломатическата мисия на САЩ с въпрос за срещата между президента на Косово Хашим Тачи и посланика на САЩ в Германия Ричард Гренел, близък сътрудник на лидера на Белия дом Доналд Тръмп, но не е получило коментар. Според Тачи Косово ще преразгледа отмяната на митата, ако бъде представена възможност за споразумение със Сърбия.
***
Белград. Решението за провеждане на парламентарни избори в Сърбия ще бъде взето след посещението на държавния глава на Руската федерация Владимир Путин в страната, съобщава електронното издание на водещия белградски ежедневник „Политика“.
За президента на западната ни съседка Александър Вучич, който е и председател на Сръбската прогресивна партия (СПП), най-важно към момента е посрещането на Путин. То трябва да бъде като за „лидер на глобална сила като Русия, така, както е подобаващо“. Едва след това в Белград ще се разсъждава върху въпроса за това дали парламентарните избори, които трябва да се проведат през пролетта на 2020 г., да не бъдат изтеглени за по-предна дата.
„Основната причина, поради която Александър Вучич все още не е решил дали ще се проведат избори през пролетта, е страхът, че евентуален нов вот може да застраши чуждестранните инвестиции. Стратегическият държавен интерес е да се продължи икономическото развитие и тази година да бъдат открити още работни места. Ако бяха проведени избори, имаше вероятност някои чуждестранни инвеститори да се отдръпнат, никой не иска този сценарий“, разкри източник на изданието.
***