Джейкъб Рийс-Мог предложи просто решение на безизходицата покрай Brexit в Уестминстър, като той посочи, че няма нужда от ирландски защитен механизъм, ако Ирландия няма намерение да налага твърда граница.
Той написа в Twitter: „Няма сделка означава, че няма твърда граница, така че не е нужно защитен механизъм“.
Ирландският защитен механизъм е един от най-спорните аспекти на сделката на министър-председателя, тъй като привържениците на твърдия Брекзит смятат, че това би могло да бъде ефективно използвано, за да вкара Великобритания в митнически съюз с ЕС.
Лидерите на ЕС предупредиха, че няма да има изходна сделка без предпазна мрежа, за да се предотврати повторната поява на твърда граница.
Дъблин призна, че пълното британско излизане без преходен режим няма да изисква незабавно митнически проверки, защото Ирландия и Великобритания ще продължат да бъдат приведени в съответствие с правилата на ЕС.
Но Лео Варадкар предупреди, че ще възникнат проблеми, ако Великобритания иска да се отклони от правилата на Брюксел.
Той заяви: „Ако Великобритания се отдели от Европейския съюз в края на март, те все още ще бъдат приведени в съответствие с митниците и разпоредбите“.
„Проблемът би възникнал само ако решат по някакъв начин да променят своите митници и правила - и тук може да стане трудно“.
„Очевидно ще трябва да разговаряме с тях за сценарий, при който няма сделка“.
Както Великобритания, така и ЕС се ангажираха да избегнат твърда граница в Ирландия, но условията за защитен механизъм, отричани от хардлайнерите, биха могли в крайна сметка да причинят точно ситуацията, за която са били предназначени да предотвратят.
Ако сделката на Тереза Мей се гласува от депутатите според очакванията, Великобритания ще напусне блока без споразумение на 29 март 2019 г., освен ако не бъде представен алтернативен път.
Министър-председателят отчаяно се опитва да осигури допълнителни уверения от лидерите на ЕС относно временния характер на защитния механизъм преди гласуването на Общините, насрочено за средата на януари.
***
Independent: Оставката на Джеймс Матис може да е добра за Тръмп, но ще бъде лоша за света
Джеймс Матис, заяви Доналд Тръмп е служил на администрацията си „с чест" - същата похвала на генерала на морската пехота, когато той се оттегли от военните преди три години.
Но тъй като беше обявено, че 68-годишният ще се оттегли от американското правителство в края на февруари 2019 г. - отпътуването на един от последните от така наречените възрастни в администрацията, думи на Матис, а не на президента.
„Едно основно вярване, което винаги съм държал, е, че нашата сила като нация е неразривно свързана със силата на нашата уникална и всеобхватна система на съюзи и партньорства“, заяви Матис. Тръмп, добави той, заслужава министър на отбраната, чийто възгледи са по-добре съгласувани с вашите по тези и други теми“.
Би могъл да включи сред тези теми правото на транссексуалните хора да служат в армията, стойността на несъвършената ядрена сделка в Иран, неполитизирането на военните, опасната заплаха за САЩ от климатичните промени, желанието да не изтегля американските войски от Сирия и Афганистан.
По тези и много други въпроси Матис и Тръмп имаха силно различаващи се гледни точки. И както Маги Хаберман от „Ню Йорк Таймс“ написа за оставка на Матис: „Това е учудващо порицание на Тръмпизма“.
Може би Тръмп се радва да види гърба на генерала, друг човек, с когото не трябва да се сблъсква. Но би било погрешно да мисли така.
Приятелят на Матис, Джон Кели, който ще се оттегли като началник на кабинета на Тръмп в края на годината, се опита, но в крайна сметка не успя да донесе ред в Овалния кабинет или да дисциплинира действията на обитателя му.
Матис работеше с реалистична представа за мястото на Америка в света. За известно време, по въпроси, които имат глобални последици, се оказа, че Тръмп ще позволи да бъде ръководен от експерта.
В крайна сметка, по въпросите, които може би са имали най-голямо значение - изпращането на войски за „защита“ на американската граница срещу мигрантите, отношенията със съюзниците, мястото на науката, Матис загуби.
Тръмп, вероятно ще отвърне напускането на Матис както с останалите, които вече са се оттеглили.
Може дори да го смята за победа. Не би трябвало.
***
The Guardian:Министърът на отбраната подаде оставка: Матис посочва различията с Тръмп за съюзниците
Джеймс Матис подаде оставка като министър на отбраната на САЩ, посочвайки различията с Доналд Тръмп заради отношението към съюзниците и подхода на САЩ към "лоши актьори и стратегически съперници“ на световната сцена.
Оставката му идва един ден, след като Тръмп съобщи за рязко оттегляне на американски войски от Сирия и, наред с докладите, той разпореди връщането на половината от 14 000 войници в Афганистан.
Беше съобщено, че Матис е отишъл в Белия дом в опит да убеди Тръмп да се съгласи с постепенното изтегляне на войските от Сирия и да остави остатъчна сила от няколко стотин, заявиха дипломатически източници. Той също така се противопостави на плановете на Тръмп да намали наполовина контингента на САЩ в Афганистан. Оставката му подсказва, че тези искания са отхвърлени.
Матис заяви, че ще остане на служба до 28 февруари, за да даде време за назначаване и одобрение на наследник от Сената. Оттеглянето му вероятно ще алармира американските съюзници в Европа, които видяха Матис като олицетворение на непрекъснатостта на американската отбранителна политика в иначе нестабилна и често радикална администрация.
Матис категорично подчерта колко важни са съюзниците и по-специално НАТО в лицето на открития скептицизъм на президента. Неговата оставка подчертава тази основа, както и необходимостта да остане „решителна и недвусмислена“ в подхода към Китай и Русия.
„Смятам, че трябва да сме решителни и недвусмислени в нашия подход към тези страни, чиито стратегически интереси са все по-свързани с нашите“, пише той, като става ясно, че се отнася главно до Китай и Русия.
„Моите възгледи за отношението към съюзниците с уважение, както и към лошите актьори и стратегическите конкуренти са силно издържани от повече от четири десетилетия потъване в тези въпроси“, каза Матис, преди да стане ясно, че вече президента не вярва в тези убеждения.
„Тъй като имате право да имате министър на отбраната, чийто възгледи са по-добре съгласувани с вашите по тези и други теми, вярвам, че е правилно да се оттегля от позицията си“, написа той. Писмото не съдържа думи на възхвала за президента.
Съюзниците в Европа, които също имат войски в Северна Сирия, работещи заедно със специалните сили на САЩ, не бяха взети предвид преди Тръмп да вземе решение да изтегли войските. Сирийските отбранителни сили, които извършиха по-голямата част от борбата срещу „Ислямска държава“ в Сирия, в партньорство със САЩ, също не бяха консултирани.
Решението беше силно критикувано от републиканските сенатори, чиято подкрепа ще е нужна на Тръмп да одобри наследник на Матис. Британски и френски служители също противоречаха на твърдението на Тръмп, че са победили „Ислямска държава“ в Сирия.
Бивши служители от сферата на отбраната са заявили, че Матис е видял основната си лоялност към американската конституция и това е ръководило отношенията му с един непостоянен и критичен президент. Оставката му означава, че няма висш член от администрацията на Тръмп, който да има рекорд, задържайки се до президента.
Марк Уорнър от Вирджиния, висш демократ от разузнавателния комитет на Сената, написа в Twitter: „Това е страшно. Министър Матис е остров на стабилността сред хаоса в администрацията на Тръмп.
„Както видяхме със дезорганизирания подход на президента към Сирия, нашата национална отбрана е твърде важна, за да бъде подчинена на нестабилните капризи на президента“.