Лондон. Британското правителство е подложено на сериозен натиск да спре преговорите за Брекзит с Лейбъристката партия и да се насочи към алтернативно решение, насред предупрежденията, че опозицията не бърза да сключва сделка преди европейските избори, пише британското левичарско издание The Guardian в материал, представен без редакторска намеса.
Разговорите са в задънена улица и няма никакви индикации, че правителството е готово да се откаже от червените си линии. Нито Консерваторите, нито Лейбъристите искат да иглеждат отговорни за прекратяването на дискусии.
Но правителствен източник признава, че Тереза Мей е под много по-голям натиск от Работническата партия, която не вижда голям смисъл в това да сключва сделка преди европейските и местните избори, които се очаква да донесат сериозни загуби на „Торите“ и отлив на гласове към партията „Брекзит“ на Найджъл Фараж.
Министрите и техните колеги от опозицията ще участват в работни групи по някои въпроси през тази седмица, но преди Великден (през тази година англиканската църква отбелязва Великден на 21 април) няма да има разговори по съществените въпроси за митническия съюз и референдума за потвърждаване на сделката, което улеснява Лейбъристите да отхвърлят овертюрите на премиера досега.
Алтернативният план на Даунинг стрийт номер 10 е депутатите да изработят приемлива версия на сделката на Мей чрез серия гласувания, с които да допълнят споразумението за излизане от ЕС, но експертите смятат, че няма достатъчно време това да бъде направено преди 23 май.
Никита да Коста, бивш юридически директор в канцеларията на премиера, предположи, че, за да бъде приета на 22 май сделката за Брекзит, ще „изисква ниво на законодателна агресия от правителството, каквато то не е демонстрирало досега в този парламент“.
Тереза Мей има опасения и че Лейбъристите няма да се присъединят към плана да се позволи на депутатите да променят сделката, за да се намери път за излизане от кризата. На Даунинг стрийт са разтревожена, че ако сделката за оттегляне бъде отхвърлена преди да дойде ред на допълненията, Мей ще трябва да се откаже от тази сесия на парламента и да започне отново с нова сесия и речта на кралицата, което също е изпълнено с трудности поради отслабените отношения на правителството с Демократичната юнионистка партия (ДЮП).
Министърът на външните работи Джеръми Хънт обаче предупреди в понеделник, че неуспехът да се намери някакъв начин за постигане на споразумение за сделката преди европейските избори ще бъде „изключително, изключително голямо предизвикателство“ за Мей и предположи, че ако това се случи, на нея ще й е много трудно да се задържи на премиерския пост.
„Това би било много сериозна ситуация – не твърдя друго – но все още не сме стигнали дотам“, каза той по време на посещение в Япония. Запитан дали организирането на избори ще бъде катастрофа за „Торите“, той заяви пред Би Би Си: „По отношение на анкетата, това със сигурност изглежда по този начин“.
Той дори предложи консерваторите да се върнат в преговорите с ДЮП, която многократно отхвърли споразумението на Мей за Брекзит заради плана, който може да задържи Северна Ирландия в митнически съюз. „Не знаем дали ще поискат да работят с нас и може да ни се наложи да намерим начин да възстановим коалицията с ДЮП“, заяви Хънт.
Други консерватори смятат, че европейските избори сега са почти неизбежни, въпреки твърденията на Мей, че те могат да бъдат избегнати. Един от консервативните членове на ЕП каза пред Guardian, че на този етап е лудост да се мисли, че европейските избори могат да бъдат избегнати.
Представители на „Торите“ признават в частни разговори, че партията ще загуби около половината си европейски депутати. Консерваторите са загрижени и от изтичането на гласове към „Партия Брекзит“ и „Промени Обединеното кралство“, от чиито кандидати се изисква да подпишат документ, че ще подадат оставка като европейски депутати, ако са решили да се прехвърлят в друга партия.
„Те се притесняват, че ще загубят евродепутатите от двата края на спектъра. Може да се окаже голямо смущение”, заяви един кандидат за член на Европейския парламент.
***
Лондон. Големи пукнатини са на път да се появят в обединения фронт на Европейския съюз, докато лидерите са в битка, дали да вкарат Великобритания в „полу-отделено“ състояние от брюкселския блок след Брекзит, или да се отърват изцяло от Обединеното кралство на фона на призивите за по-голяма централизация, пише британското евроскептично издание The Daily Express.
Икономистът Ричард Уелингс, действащият директор на изследванията на Института за икономически въпроси, заяви, че ЕС не трябва да бъде третиран като единен глас и предупреди, че разделението ще започне да се проявява с наближаването на крайния срок за Брекзит.
В интервю пред Express, Уелингс каза: „Има някои групи, които са склонни да се съобразят с позицията на Великобритания в елита на ЕС, докато други, мисля си, са готови да се отърват от Лондон, в смисъл, че Обединеното кралство често се съпротивлява на плановете за централизация и даване на повече правомощия на Брюксел. В същото време, тези хора всъщност не искат Великобритания да е напълно свободна от европейските институции и не искат да й дават възможност да постигне голям успех с Брекзит, защото в дългосрочен план това ще окуражи други страни-членки да напуснат. Наистина, за повечето от тях ще бъде по-трудно“.
Той добави: „Така че, генерално, мисля, че те играха много твърдо, особено през последните месеци по отношение на относително тривиален въпрос като резервния план. Ако се бяха отместили дори с малко, можеха да помогнат на Тереза Мей да прокара сделката, но те отказаха да го направят“.
След часове интензивни дебати миналата седмица, европейските лидери се съгласиха Брекзит да бъде отложен до 31 октомври, като решението ще бъде разгледано отново на срещата на върха на Европейския съвет на 21 юни.
Отсрочката на излизането може да принуди Великобритания да проведе избори за Европейски парламент на 23 май, като една от гаранциите ,които бяха поискани от Брюксел.
Очаква се Великобритания да напусне блока до 1 юни, ако страната не успее да участва в изборите за ЕС.
Говори се, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е бил „много ядосан“ на френския президент Емануел Макрон по време на кризисната среща на върха на ЕС в сряда вечерта, заяви дипломатически източник.
Източникът заяви: „Франция действа самостоятелно и разруши единството на ЕС, което ни изненадва“.
Франция беше готова да приеме развод без сделка, ако това означава, че Великобритания е възпрепятствана да се намесва в процеса на вземане на решения в ЕС.
Лидерите на ЕС проведоха вечерна среща в продължение на повече от шест часа, докато се бореха с опита на Макрон да форсира кратко отлагане клаузата за излизане от блока по член 50.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск настоя за едногодишно забавяне на Брекзит, като предложи краен срок от март 2020 г.
***
Лондон. Хиляди активисти на природозащитни организации блокираха най-оживените улици на Лондон в понеделник в опит да принудят правителството да вземе мерки срещу ескалиращите климатични промени, пише британското ляво-либерално издание Independent.
Членове на Extinction Rebellion (XR) завзеха улиците около Парламента, Оксфорд съркъс, Марбъл Арк, моста Ватерло и Пикадили съркъс в това, което се надяват да се превърне в елемент от международна седмица на протестите.
Организаторите заявиха, че са планирали да окупират улиците за дни, като много от тях дори са готови да бъдат арестувани.
Протестите, които XR описват като ненасилствено гражданско неподчинение, идват след подобна акция през ноември, когато хиляди окупираха пет моста в центъра на Лондон. Тогава полицията задържа 85 души.
В лондонския офис на Shell, активистите написаха "Shell убива" по стените му, залепиха за прозорците и разбиваха стъкла в предните врати.