***
Берлин. Канцлерът на ФРГ Ангела Меркел отпътува за обиколка в страните от Африка – континент, който – според редакцията на германския национален ежедневник Die Frankurter Allgemeine Zeitung има „съдбовна роля“ в управлението й.
Уточнява се, че след пика на мигрантската криза през 2015 г. Меркел е посетила Африка 10 пъти, но този път визитата й ще бъде много различна спрямо предходните.
Пътуването на канцлера през Буркина Фасо, Мали и Нигер не е свързана с борбата срещу незаконната миграция и престъпните групировки на контрабандисти. В периода до 3 май германският канцлер ще се съсредоточи върху усилията за стабилизирането на основните държави от Сахел. Това е крайно необходимо с оглед разпространението на ислямския тероризъм, етнически сблъсъци и управлението на милициите в отчайващо бедния регион, поясняват от редакцията.
Понастоящем миграцията не играе почти никаква роля в африканските целеви страни, поне не и като страни на произход на мигрантите, насочващи се към Европа и в частност – към Германия.
***
Брюксел. Британските политици никога не са били „очаровани“ от идеята за Обединена Европа. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в интервю за унгарска медия, цитиранот от европейската редакция на изданието Politico.
"В продължение на десетилетия на срещи с британски политици, впечатлението ми винаги е било, че те не се чувстват като у дома си в ЕС. Не съм срещал никой в техния политически елит, който да е очарован от идеята за Европа", подчерта люксембургският политик, като същевременно допълни, че Лондон винаги и настоявал, че Общността трябва да бъде основана на общи „икономически интереси, а не на ценности“.
Юнкер направи връзка между гласуването във Великобритания от 2016 г. за излизане от ЕС и факта, че британските политици „от десетилетия" казват на избирателите, че Общността е базирана на икономическо сътрудничество, а не общи ценности.
„Това е причината, поради която те с такова нетърпение подкрепиха разширяването от 2004 г.", когато Брюксел посрещна 10 нови страни в Блока и не успяха да „въведат каквито и да било преходни ограничения", за да ограничат достъпа до пазара на труда на Великобритания, поясни Юнкер.
„И сега всички ние носим тежестта на тази мярка", добави председателят на ЕК, като се позова на последвалата антиимиграционна реакция, включително призивите за "възвръщане на контрола" на границите на страната, които помогнаха за кампанията на Брекзит.
Запитан дали смята, че страните, които не са „очаровани“, трябва да напуснат ЕС, Юнкер отговори: „Не, не казвам, че чл. 50 на Лисабонския договор дава възможност на всички да напуснат. Британците са ни показали, че не можем да задържим онези, които не искат да останат".
Други страни „не искат да напуснат Съюза" и едва ли ще последват стъпките на Великобритания, добави той. „Дори в страни, които понякога се ръководят от евроскептиците, мнозинството е проевропейско", увери люксембургският политик.
***
Мадрид/Каракас. Правителството в Мадрид потвърди, че венецуелският опозиционен лидер Леополдо Лопес, съпругата му Лилиан Тинтори и една от дъщерите им се намират в испанското посолство въ столица Каракас, съобщава електронното издание на националния ежедневник El Pais.
Според информация на управляващите в Мадрид, тримата пребивават в резиденцията на испанския посланик във Венецуела Хесус Силва Фернандес. Подобно на всички посолства и консулства, резиденцията на посланика е неприкосновена, което означава, че венецуелският политик не може да бъде арестуван, докато се намира в пределите на комплекса. Източници от испанското правителство потвърдиха, че Лопес не е поискал политическо убежище.
Лопес е един от опозиционните лидери, който е сред най-преследваните от правителството на Николас Мадуро. Той бе поставен под домашен арест през юли 2017 г. за подбуждане към насилие в рамките на протести от 2014 г. и бе освободен във вторник от група военнослужещи във Венецуела, които подкрепят Хуан Гуайдо. Лопес обясни, че военнослужещите, отговорни за задържането на лидера на опозицията под домашен арест, са обърнали гръб на Мадуро и са решили да подкрепят Гуайдо.
Присъствието на Лопес в испанското посолство представлява дипломатически проблем за Испания, която, въпреки признаването на Гуайдо за временно изпълняващ длъжността президент, не е прекъснала връзките си с правителството на Мадуро. Междувременно испанският външен министър Хосеп Борел е на път за Йордания, пояснява изданието.
Най-напред Лопес и семейството му потърсиха закрила в чилийското посолство в Каракас, но след това отправиха молба към испанската делегация и правителството на действащия министър-председател Педро Санчес за разрешение да се преместят в посолството на Мадрид в града.
***
Лондон. Пени Мордант стана първата жена – министър на отбраната във Великобритания, след като е била предлагана за поста преди две години след уволнението на Майкъл Фалън, пише британският вестник The Guardian.
Това е пост, който изглежда по-подходящ за нея, отколкото предишната й работа като министър по международно развитие.
Мордант е резервист на Кралския флот, бивш министър за въоръжените сили и депутат от Портсмут.
Тя също така е ентусиазиран „брекзитиър“, едно от водещите лица на кампанията за напускането но и който е останал лоялен към премиера по време на срещата в Чекърс, споразумението за оттегляне и гласуването му в парламента, въпреки очевидните си резерви.
Мордант също така ентусиазирано възприе ролята на министър за жените и равенството, която тя ще запази.
В тази си роля тя е открита в закона за абортите, като принуждава министър-председателя да работи за прекратяване на забраната в Северна Ирландия и също така да се противопостави на „глобалния старт” на Доналд Тръмп, който премахва американската помощ за здравни благотворителни организации на жените, участващи в семейното планиране.
Тя е говорила за трудностите да бъде жена във въоръжените сили. В речта през 2014 г. преди речта на кралицата тя призова въоръжените сили да станат по-достъпни, като подчерта собственото си обучение.
***