Посещението на държавния глава на САЩ Доналд Тръмп в Ирак и изненадващата му спирка в Германия, коледно интервю на унгарския премиер Виктор Орбан и нагласите на австрийците спрямо политиката на Берлин са част от основните теми, върху които акцентират водещите европейски печатни издания.

***
Берлин. На връщане от Ирак държавният глава на САЩ Доналд Тръмп направи изненадваща спирка в Германия, съобщава националният ежедневник Die Welt, като уточнява, че „Еър Форс 1“ е кацнал на летището в американската военна база в страната – „Рамщайн“ в провинция Райнланд-Пфалц. Информацията е потвърдена от Белия дом.
От редакцията подчертават, че целта на необявеното спиране в Германия е не само зареждане на самолета с гориво, но и посещение на военнослужещите на САЩ, дислоцирани в базата. Тръмп е пристигнал в ранните часове на четвъртък
След първоначален разговор с офицери на борда на ВВС, Тръмп и първата дама на САЩ Мелания са влезели в хангар, където вече са ги очаквали множество американски войници. След поздрава към тях Тръмп и съпругата му са позирали за снимки с войниците.
Припомня се, че само няколко часа по-рано американските президент посети американски войници в Ирак – първото по рода си посещение в съоръжение с военни части на САЩ, разположени в кризисни зони извън САЩ.

***
Будапеща. През XX век Унгария бе губещ, но през XXI век страната ще бъде победител. Това увери лидерът на кабинета в Будапеща Виктор Орбан, отбелязва електронното издание Hungary Today.
„Ще има избори през 2019 г., но ние гледаме към 2030 година. Благодарение на осемте години на съвместни усилия, ние се намираме на прага на нова ера и съм убеден, че не само ще тръгнем нагоре, но и че ще достигнем целите си“, заяви Орбан.
Коментирайки последните протести на опозицията, унгарският премиер подчерта, че политиката е област, в която битките могат да се водят дори в навечерието на Коледа, а протестите са част от ежедневието в демокрацията. Това обаче не се отнася за насилието, унищожението и вандализма, добави Орбан.
Лесно е да се прецени ситуацията: правителството се обявява за работа, семейството и политиката на сигурност, а опозицията се противопоставя, обясни Орбан.
Тези, които се противопоставят на наскоро приетото изменение на трудовия кодекс, всъщност са против работниците, защото изменението служи на интересите им и ще доведе до по-високи заплати, изрази увереност унгарският премиер. „Противно на лъжите на опозицията", по-високите заплати ще трябва да се плащат от работодателите месечно, както е било и в миналото, добави той.
Коментирайки ситуацията в Европа, Орбан отбеляза, че големите западноевропейски страни „експериментират“ с развитието на смесена цивилизация и „мислят, че християнската Европа трябва да се превърне в християнско-мюсюлманска Европа“. Централна Европа обаче реши да не започва това експеримент, защото рисковете, които носи, са изключително високи, добави лидерът на Будапеща.
„Не искаме нашите страни да бъдат населени със смесено население и затова защитаваме границите си и се противопоставяме на миграцията. Всеки може да види, че тези на Запад не уважават нашето решение… Те използват унгарската опозиция като инструмент“, коментира Орбан.
„Джордж Сорос и неговите мрежи не толерират пропускането на Централна Европа от техния голям експеримент за трансформация на обществото… Изборите за европейски парламент ще бъдат крайъгълен камък в тази борба, защото ще противопоставят политическите сили, които защитават християнската Европа и онези, които подкрепят миграцията. Ще се развие историческа ситуация, в която Унгария се бори не само за себе си, но и за християнска Европа ”, заяви още Орбан.
Миграцията носи изключителни рискове и съжителството на цивилизациите е свързано с трудности, с които Европа може да не се справи, добави той. Демографията е жизненоважен въпрос и унгарското правителство полага всички усилия за укрепване на семействата, защото „вярваме, че те са ключът към продължаването на унгарската история и бъдещето на нацията“, обясни унгарският премиер.
„Ние, унгарците, можем да разчитаме само на себе си. Ето защо започнахме национална консултация за семействата. Считам това за най-сериозния въпрос в дневния ред на унгарската политика”, обяви Орбан.

***
Виена. Проучване на водещия виенски ежедневник Der Standard показва, че гражданите на Австрия гледат на Германия като на важна страна, но не я възприемат като модел за подражание.
Четирима от десет респонденти, участвали в проучването, са на мнение, че Виена трябва да обръща повече внимание на другите си съседи освен Германия. Почти същия брой анкетирани отхвърлят това предложение, 20% не дават отговор на въпроса.
Проучването показва също, че за 40% от австрийците Берлин е твърде ангажиран с теми, засягащи пряко Европейския съюз. Според резултатите от същата анкета седем от десет респонденти са на мнение, че Германия доминира в политиката на ЕС, а 53% казват, че политиката на Берлин „оказва значително влияние върху ситуацията в Австрия". Внушителните 49% са уверени, че без Ангела Меркел Германия ще загуби влиянието си.
От редакцията подчертават, че 73 г. след края на Втората световна война идеята, че австрийците щяха да бъдат по-добре, ако бяха останали в състава на Германия, е широко отхвърлена (90%). Само три на сто твърдят, че идеята е положителна. Тази оценка до голяма степен не зависи от възрастта и политическите възгледи.
Проучването е проведено на два етапа през ноември и декември 2018 г., като в него са участвали австрийци, които се определят като интересуващи се от случващото се в Берлин.

***
Лондон/Вашингтон. От близо две години Тръмп е президент, но това първото му посещение при американските военни в Ирак, пише The Guardian.
Тази необявена визита идва ден след Коледа. Тя е и една седмица, след като президентът изненада съветниците си по въпросите на националната сигурност, че ще изтегли американските войски от съседна Сирия и предизвика оставката на военния министър Джеймс Матис.
Тръмп прекара 11 часа полет с президентския самолет при изгасени светлини и спуснати щори на прозорците. Air Force One беше ескортиран от военни джетове. В самолета компания му правиха първата дама, Мелани Тръмп и Джон Болтън, съветникът му за националната сигурност.
Запитан дали е изпитал тревога заради пътуването, президентът е отговорил: „Изпитвам тревога за президентската институция. Не за мен, самия. Безпокоя се за първата дама, да ви кажа.“
“И тъй, изпитвам ли тревога? Да, безпокоя се.“
Президентът прекара около 3 часа и половина във въздушната база „Ал Асад“, която е в западен Ирак, но не посети Багдад. Срещна се с американски високопоставени военни и се обърна към стотици войници, но отмени уговорената среща с премиера на Ирак Адил Абдул-Махди.
Словото му пред американските войници продължи около 20-тина минути. В него няколко пъти той повтори, че „изобщо няма планове“ да оттегля войските на САЩ от Ирак. Но защити намерението си да върне от Сирия близо 2000 души у дома.
“Хора, повече не сме мухльовци.“ Каза Тръмп. „Уважават ни като нация отново“. И продължи: „ От самото начало дадох ясно да се разбере, че нашата мисия в Сирия е да се изкара „Ислямска държава“ („ИД“) от нейните крепости. Преди осем години отидохме там за три месеца, но и досега не сме си тръгнали. Сега правим вярното нещо, като слагаме точка.“
Макар, че „ИД“ изгуби значителна част от територията си и в Ирак, и в Сирия, все още тя се възприема като заплаха.
Преди това Тръмп отговори и на журналистически въпроси. Той описа как е дал „на генералите“ много пъти по шест месеца „продължения“, за да напуснат Сирия. Казал им: “Неотдавна те отново попитаха дали може да им дам още време? Аз отговорих: „Не. Не може да имате никакво време повече. Имахте достатъчно време. Нокаутирахме ги. Чисто и просто ги избихме“.
„САЩ не може да продължи да бъде световен жандарм“, е добавил той. “В Сирия [Реджеп Тайип – б. The Guardian] Ердоган иска да довърши „ИД“. И Саудитска Арабия дойде и каза, че ще плати за някакви икономически развитие. Това е велико, това означава, че ние няма да плащаме. Разпръснати сме по целия свят. Ние сме дори и в държави, за които повечето хора никога не са и чували даже. Честно казано, смешно е.
Тръмп беше планирал да прекара Коледа в своя частен клуб във Флорида, но остана във Вашингтон заради частичното спиране на работата на федералните институции, провокирано от конфликта между него и демократите в Конгреса заради искането му да получи финансиране на проекта си за стена по границата с Мексико.
15 години след нашествието през 2003 година в Ирак, САЩ все още имат 5 000 войска в тази страна. Това посещение на Доналд Тръмп е шесто поред, когато президент на САЩ идва в Ирак.
Запитан защо е пожелал да дойде в Ирак, Тръмп е заявил пред репортерите: „Това е място, за което аз говоря от много години, от много, много, много години. Говорил съм за него като цивилно лице.“
***