В интересен обрат на събитията, унгарският премиер Виктор Орбан и френският президент Еманюел Макрон оттеглиха подкрепата си за кандидатурата на Вебер. Това е изключително необичайно, защото двамата политици се придържат към крайно противоположни възгледи по стратегическите въпроси относно бъдещето на ЕВропейския съюз. Мотивите на Макрон може да са свързани с желанието да се създаде контратежест на Германия. В края на краищата, тя стана прекалено доминантна, което пречи на възможността Франция да спаси поне част от миналото си величие.
Говори се, че неговият протеже за поста е Мишел Барние, главен преговарящ на ЕС за Брекзит. Липсата на опит на Вебер в управлението се споменава от критиците доста често и мнозина предполагат, че той може да действа като марионетка, контролирана или от Меркел, или от нейния наследник.
Конкретната причина за решението на Орбан беше изявлението на Вебер, в което той заяви, че не иска да става председател на ЕК, ако за това са му нужни гласовете на „Фидес“. Орбан реагира, като заяви, че германският политик е обидил всички унгарци и незабавно изтегли подкрепата си за него. Въпреки това, премиерът вероятно не иска напълно да изключи възможността неговата партия да остане в ЕНП. С този неотдавнашен спор около системата Шпитценкандидат, разногласията в рамките на ЕНП, които изглежда бяха решени, могат да възникнат отново, особено ако се превърнат в германо-френски конфликт. Освен това преосмислянето на процеса на вземане на решения в Съюза може да се окаже в полза на целите на Орбан, което потенциално би могло да придаде на неговите идеи за този важен въпрос по-голямо значение. В същото време, всичко това може да отклони вниманието от Унгария, отслабвайки нейните пламенни критици.
Германската вътрешна политическа сцена може да бъде от още по-голямо значение. Германското влияние върху Унгария - главно, но не изключително, чрез икономиката - едва ли ще намалее през следващите години. Орбан знае, че не може директно да повлияе на вътрешните работи в Германия. Той би искал ХДС и ХСС да се върнат към традиционна, консервативна линия. Тъй като Вебер принадлежи към либералното крило на ХСС, неговият провал ще бъде шамар за политиците, които продължават да се преместват към левия / либерален лагер, включително самата Ангела Меркел.
Ако „Фидес“ се отдели от ЕНП и се присъедини или формира радикална дясна формация в ЕП, тогава атаката срещу Вебер би била логична. Тя ще служи на целта да привлече политиците от дясноцентристката група към радикалната група.
***
Вашингтон. Доналд Тръмп направи най-големия възможен комплимент на Виктор Орбан - сравнявайки унгарския лидер със себе си, пише европейската редакция на Politico в материал, представен без редакторска намеса.
Орбан е „вероятно като мен“, каза американският президент в понеделник в съвместна поява в Белия дом с гостуващия унгарски премиер. „Малко противоречив, но това е добре ... свършил си добра работа и запази страната ви безопасна“, отбеляза той, като заяви, че Орбан - един от най-противоречивите лидери на ЕС – „е свършил огромна работа“ и е „уважаван в цяла Европа“.
Нито един унгарски премиер не е посещавал Белия дом от 2005 г. насам, а Орбан не е стъпвал в Овалния кабинет повече от две десетилетия. Унгарският лидер беше единственият държавен глава на ЕС, който одобри кампанията на Тръмп по време на изборите през 2016 г., но за повече от две години той не успя да получи покана за Белия дом, което доведе до лобистки усилия на унгарското правителство да се опита да осигури желаната среща.
Носещ оранжева вратовръзка - цветът на управляващата му партия „Фидес“ - Орбан се пошегува за дългото си отсъствие от Белия дом, като казва, че да бъде в сградата го кара да се чувства млад.
Унгарският премиер заяви, че иска да използва срещата с Тръмп за „укрепване на нашия стратегически съюз“ и каза, че е горд да застане редом до САЩ в борбата с незаконната имиграция и тероризма, както и да помага на християнските общности.
Американски официални лица отдавна се притесняват от действията на Орбан за подкопаване на независимите институции у дома, докато все по-приятелските отношения на унгарския лидер с Москва и Пекин предизвикват опасения в целия американския политически спектър. Ролята на китайските и руските държавни компании в Унгария беше сред темите, обсъждани по време на преговорите в Белия дом в понеделник.
Но преди да се срещне с Орбан, Тръмп нарече Унгария „много добър член на НАТО“.
Запитан за опасенията за демократичното отстъпление в Унгария, Тръмп каза пред репортерите, че Орбан е „труден човек, но той е уважаван човек“, който „е направил правилното нещо по имиграцията според много хора. И вие виждате някои от проблемите, които те имат в Европа, които са огромни, защото са го направили по различен начин от премиера“.
***
Мадрид. Действащият испански премиер Педро Санчес от Социалистическата партия (СП) се стреми да използва успеха на фракцията си на парламентарните избори в Испания на 28 април, за да постави Испания на ключови властови позиции в Европейския парламент. На последния предсрочен вот в страната, СП спечели най-много места в конгреса – победа, която бе отпразнувана не само от лявото в Испания, но и в Европа, пише вестник El Pais.
Насърчен от тази победа, Санчес се възползва от слабостта на европейските социалдемократически партии и стана водещ представител на блока. На неформалната среща на върха на ЕС в Сибиу, Румъния, лидерите на социалдемократическите партии го определиха за преговарящ от партията на европейските Социалисти и Демократи пред изборите за Европейски парламент на 26 май.
Санчес е единственият социалдемократ, управляващ голяма страна в ЕС и един от малкото в 28-членния блок, като компания му правят само лидерите на Португалия, Швеция, Румъния и Малта. Във Финландия Социалдемократическата партия също можеда стане управляваща, ако завърши успешно преговорите след победата на парламентарните избори в страната на 14 април.
Новото положение на Санчес беше очевидно на срещата на върха на ЕС, където пристигането му в четвъртък бе посрещнато с големи очаквания. Тази роля бе очевидна и на срещата на Партията на европейските социалисти преди срещата на върха, където Санчес беше поздравен от европейските лидери за победата си на изборите. Според източници, близки до испанското правителство, португалският премиер Антонио Коща вярва, че триумфът на СП на изборите ще има положителен ефект върху шансовете на партията му на португалските избори на 6 октомври.
Преди да се върне, Санчес успя да разговаря с германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон и италианския премиер Джузепе Конте. Той също използва своя момент под слънцето, за да призове Испания да има повече власт и ключови роли в ЕС. „Испания има решаваща роля в бъдещето на Европейската комисия“, каза той.
Понастоящем Испания не заема важни позиции в ЕС. Въпреки че през 90-те години тя играеше ключова роля, тя оттогава загуби влиянието, което една страна с нейния размер трябва да има. Санчес е в идеалната позиция да поеме повече власт в ЕС, но няма да е лесно. Политиката в рамките на блока е много сложна и много зависи от това, дали социалистите ще могат да си осигурят повече места на предстоящите европейски избори, отколкото консервативната Народна партия (НП).
***
Лондон. Британският премиер Тереза Мей се намира под нарастващ натиск да прекрати междупартийните преговори с лейбъристите за Бракзит, след като група от високопоставени консерватори, включително претендентите за лидерския пост Борис Джонсън и Доминик Рааб, отправиха силно предупреждение срещу всяка сделка, която включва митнически съюз с ЕС, пише на електронното си издание британският вестник „The Guardian“.
Правителството на Мей и кабинетът в сянка на Джереми Корбин продължават преговорите, като нито една от двете страни не е оптимистично настроена, относно перспективите за постигане на споразумение, което може да осигури мнозинство в парламента.
В писмо до премиера бивши членове на правителството, включително бившия министър на отбраната Гавин Уилямсън, бившите главни преговарящи за Брекзит Дейвид Дейвис и Доминик Рааб, и бившия външен министър Борис Джонсън, предупреждават Мей да не се съгласява на каквато и да било сделка, включваща главното искане на Корбин за митнически съюз.
Високопоставените консерватори смятат, че подобен ход би бил „лоша политика“ и ще противоречи на предизборните обещания на Консервативната партия, дадени преди парламентарните избори през 2017 година. Според недоволните консерватори подобен ход ще наложи на Великобритания да отвори автоматично своя пазар за всички страни, с които ЕС ще подписва търговски договори в бъдеще.
„Ние вярваме, че сделка с лейбъристите, базирана на митнически съюз, най-вероятно ще изгуби подкрепата на консервативни депутати като нас, който подкрепиха споразумението за излизане от ЕС през март (в голямата си част много неохотно) и вие едва ли ще успеете да осигурите подкрепата на достатъчно лейбъристи, за да компенсирате това“, пише в писмото на високопоставените консерватори до Тереза Мей.