Киев/Москва. Инцидентът между Русия и Украйна в Азовско море припомни, че конфликтът между двете страни все още не е приключил. Той може да избухне с пълна сила във всеки един момент. При все че той не може да бъде определен като критичен с оглед на факта, че завърши без жертви, следва да се има предвид, че войните често започват с териториални спорове, предупреждава Рено Жирар в статия за водещия френски ежедневник Le Figaro.
Авторът припомня, че ескалацията между Москва и Киев започна през март тази година, когато кримски риболовен траулер бе задържан от украинския флот в Черно море. След този случай Русия започна проверки на всички плавателни съдове с курс към Азовско море, аргументирайки действията си с необходимостта от гарантиране на сигурността на Кримския мост.
Макар и да не е критичен, последният инцидент в региона отправя предупреждение за това колко опасно е украинският конфликт да бъде оставян на самотек. Присъединяването на Крим към Русия премина безкръвно, но двете войни в Донбас (лятото на 2014 г. и зимата на 2015 г.) отнеха живота на 10 хил. души, припомня авторът.
Както в Москва, така и в Киев властите очевидно са попаднали в спиралата на националистическата треска. Украинците мечтаят за огромна американска военна помощ, която би позволила на армията им бързо да спечели обратно Донбас. Руснаците са загрижени за идеята за по-нататъшно разширяване на НАТО в посока изток. Тя иска да го спре веднъж завинаги. Украйна не може да бъде част от Алианса, категорични са в Москва.
Исторически, стратегическата доктрина на Русия винаги е гледала на Украйна като пречка за западното нашествие (поляци, шведи, французи, германци). Руснаците обвиняват Запада, че не е изпълнил (устното) обещание, дадено от президента Джорд Буш-старши на Михаил Горбачов на Конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа от 20 ноември 1990 г. в Париж.
Натрупването на разочарование от двете страни може да стане взривоопасно. Конфликтът в Донбас е абсцес, който отравя всички международни отношения. След като Западът наложи тежки санкции на Москва, тя отказва да сътрудничи за разрешаването на световни кризи. И се насочи към неестествен съюз с Китай.
„Войните често започват с териториални спорове, които впоследствие изглеждат незначителни за бившите им участници. Необходимо е спешно да свикаме нова Конференция за сигурност и сътрудничество в Европа, за да обсъдим неотложни въпроси: разширяването на НАТО, кибернетичната война, неприкосновеността на границите, военните учения“, препоръчва Жирар.
Всеки разбира същността на възможната сделка: отказ на Вашингтон да разшири НАТО и отклонение на Москва от старата доктрина за „сфери на влияние". Единствените неизвестни в това уравнение са датата и броят на жертвите, които ще бъдат необходими, за да се стигне до това решение.
***
Берлин. Австрия се дистанцира от идеята за създаването на единна европейска армия, пише националният ежедневник Die Presse в статия за посещението на първия дипломат на Виена Карин Кнайсл във федералната германска столица за Берлинската конференция за сигурността
Германия се стреми към изграждането на армия на Европейския съюз. Черно-синята коалиция на Австрийската народна партия (АНП) и „Партия на свободата на Австрия“ обаче отхвърлят идеята.
От редакцията привеждат любопитен факт за събитието в Берлин. Участниците в конференцията – предимно униформени – е трябвало да почакат около 15 минути за появата на Кнайсл, за да представи речта си. Причината – настояването на германския министър на отбраната Урсула фон дер Лайен за разговор с ръководителя на австрийската дипломация. Темата – новата криза в отношенията между Русия и Украйна.
Малко по-рано говори Урсула фон дер Лайен, която призова за по-широк обмен на данни и по-тясно сътрудничество между държавите-членки на ЕС. Особено в областта на сигурността. Наскоро канцлерът на ФРГ Ангела Меркел бе на посещение в Брюксел, където изнесе емоционална реч с призиви за създаване на „истинска европейска армия“. В лицето на Виена Берлин обаче явно този път няма да има съюзник, коментират от редакцията.
***
Лондон. Посланикът на САЩ в Обединеното кралство Уди Джонсън опита да поправи щетите, причинени от описанието на президента Доналд Тръмп на компромиса на Тереза Май в Брюксел като „много добра сделка за ЕС“, коментира британският вестник The Times.
От Даунинг стрийт са бесни, след като Тръмп заяви, че предложеният договор за развод между Лондон и Брюксел може да възпрепятства търговията между Великобритания и САЩ. Така той даде допълнителни муниции в ръцете на онези, които искат да убият сделката на Тереза Мей, докато тя се опитва да тушира огромната враждебност сред гражданите в навечерието на „смисления вот“ в парламента на 11 декември, уверени са в редакцията.
Министър-председателят на Великобритания даде да се разбере, че няма да търси среща с Доналд Тръмп докато е в Аржентина за срещата на Г-20 по-късно тази седмица. Крайно необичайно е за Даунинг стрийт да прави изявления за подобни планове предварително, отбелязва вестникът.
***
Кьолн. Русия преследва две цели с демонстрацията си на сила край бреговете на Кримския полуостров, уверени са в редакцията на германския регионален ежедневник Kölner Stadt-Anzeiger .
„На първо място тя цели да ускори икономическия крах на Източна Украйна. Втората цел е да укрепи стратегическата си доминация в Черно море“, констатира изданието. При това положение „страните от Югоизточна Европа, Кавказ и дори Турция не може да останат равнодушни“.
„Западът неведнъж е недооценявал руската жажда за власт“, подчертават от редакцията на изданието, макар да не считат случилото се в Азовско море като предвестник на нов военен конфликт.