***
Прищина. Няма никакви признаци, че ултиматумът на сръбския президент Александър Вучич за отмяна на 100-процентовите мита за внос на стоки в Косово ще бъде изпълнен от управляващите в най-младата държава на Балканите, пише водещият прищински ежедневник Zeri.
Депутатите от партията на премиера Рамуш Харадинай – „Алианс за бъдещето на Косово“, бяха категорични, че няма да бъдат приети никакви условия от Сърбия и че митата ще останат в сила. „Правителството на Косово ще продължи да прилага тарифите. Нямаме ново развитие, докато не бъде постигнато споразумение, което да доведе до взаимно признаване между двете страни”, каза депутатът Расим Селманай от управляващата партия.
Вучич даде срок на Прищина до 6 май, за да отмени митата, в противен случай Белград ще предприеме ответни мерки.
***
Прищина. Държавният глава на Косово Хашим Тачи пренебрегна значението на срещата на върха на Западните Балкани, която ще се проведе на 29 април в Берлин, определяйки я като „просто рутинна“, отбелязва електронното издание на прищинския ежедневник Gazeta Express.
Международни медии, като например австрийският вестник Der Standard, съобщиха, че срещата на лидерите на Западните Балкани в Берлин, организирана от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон, ще „погребат" идеята за корекция на границите между Косово и Сърбия. Тачи, който в продължение на повече от една година популяризира идеята, твърди, че във федералната германска столица не се очаква „нито погребение, нито раждане".
Според Тачи без участието на САЩ няма да има решение на косовския въпрос, като добави, че „решението за него се съдържа в писмото на президента на САЩ Доналд Тръмп", изпратено до него и сръбския му колега Александър Вучич.
Тръмп изпрати две писма до лидерите на Косово и Сърбия с много ясно послание за постигане на споразумение тази година. Затова Тачи заяви, че в Берлин ще поиска от френския си колега Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел да либерализират визите за Косово. „Няма да има диалог, преговори или преки срещи със сръбски представители в Берлин. Това, което очаквам, е потвърждение от канцлера Ангела Меркел и президента Еманюел Макрон, че те подкрепят либерализирането на визовия режим за Косово“, поясни Тачи.
На срещата на върха в Западните Балкани в Берлин ще присъстват Тачи и премиерът Рамуш Харадинай. Само Косово и Сърбия са представени с двама лидери на срещата на върха в Берлин, което подхранва спекулациите с медиите, че въпросът за нормализирането на отношенията между двете страни ще бъде основният акцент на срещата на върха.
***
Белград. На срещата на лидерите на Западните Балкани на 29 април във федералната германска столица Берлин не се предвижда двустранна среща между представители на делегациите на Прищина и Белград. Това поясни Марко Джурич, директор на Службата за Косово към сръбското правителство, съобщава прищинският ежедневник Telegrafi.
В политически аспект „няма място за дискусии с представители на Прищина, докато не се откажат от платформата си за диалог“, допълни Джурич.
Говорейки за настояването на международната общност за Сърбия да признае Косово, Джурич заяви, че за Белград постигането на компромис трябва да включва оптималното запазване на интересите на страната му в Косово.
***
Скопие. „Представете си предизборна кампания на кандидати, които не са политици! Ще намерите такава в Северна Македония!“, пише авторитетното прищинско издание Koha Ditore в статия, посветена на неделния вот за избирането на нов държавен глава на югозападната ни съседка.
Президентските избори, които ще се проведат на 21 април, и надпреварата между тримата кандидати – всички от които идват от академични среди, без сериозен опит като политици - е доминирана от дебат по въпроси като интеграцията в организациите на Запада, подчертава вестникът.
В страна, в която предишните предизборни кампании бяха белязани от насилие, мръсни трикове и остра националистическа реторика, македонците изглеждаха щастливи, че могат да избират кандидати въз основа на техните мнения, а не вследствие на скандали с подслушвания, обвинения в измами или слухове в социалните мрежи. .
Кандидатите за президентския пост са: Стево Пендаровски, координатор за членството в НАТО на Северна Македония, подкрепен от управляващите социалдемократи; университетският професор Гордана Силяновска-Давкова, първата жена в страната, кандидатирала се за поста, и Блерим Река, бивш посланик в Европейския съюз, подкрепен от две албански партии в страната.
Тримата подписаха кодекс за честни и демократични избори преди началото на кампанията, което сигнализира за нов обрат в историята на изборите в Северна Македония. „Време е да имаме възможност да изберем човек, който ще бъде стабилен по време на тези промени", казва Ибрахим Хазими от Скопие.
***