Вашингтон. Държавният глава на САЩ Доналд Тръмп забави плановете на федералните власти за масови арести на нелегални имигранти, които са нарушили заповеди за депортиране, считано от този уикенд, съобщава американското издание Washington Examiner.
Тръмп обяви, че ще отложи депортирането на "милиони незаконни чужденци" със срок от две седмици, за да даде време на депутатите да постигнат споразумение за имиграционна политика.
"Ако не, започва депортирането!", предупреди Тръмп в социалната мрежа "Туитър"..
По-рано през седмицата Тръмп обяви, че имиграционните власти и митническите служби ще проведат акции в 10 големи градове в САЩ в неделя, за да приложат федералния закон за имиграцията.
Демократите и имиграционни активисти критикуваха плана.
"Новата заплаха на президента от масово депортиране е акт на пълна злоба и фанатизъм, предназначени единствено за инжектиране на страх в нашите общности", заяви председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси. "Президентът трябва да се дистанцира от подобни жестоки, неефективни и дискриминационни политики и да работи с демократите, за да подкрепи интелигентната и ефективна имиграционна реформа, която зачита нашите ценности и държи семействата заедно и в сигурност".
Пелоси, която направи още едно изявление по-рано през деня, приветства новината за забавянето на депортациите.
***
Анкара. Турция разкритикува остро решението на Гърция, че местните религиозни лидери, известни като мюфтии, сред турското малцинство в Западна Тракия от сега нататък ще се назначават от държавен орган, вместо да бъдат избирани от местното население, пише електронното издание на вестник Hurryiet.
„Гърция нарушава Лозанския договор като не признава правото на турското малцинство да избира мюфтиите си“, заяви говорителят на външното ведомство в Анкара Хами Аксой, като подчерта, че решението нарушава правата на религиозното малцинство.
Като обясни, че указът ще елиминира автономията на мюфтийския институт вя страната, той призова Гърция към интимна и всеобхватна комуникация с турското малцинство, за да реши проблема в съответствие с разпоредбите на Лозанския договор.
По неговите думи, Гърция трябва да признае правото мюфтиите да бъдат избиран от малцинството и да се откаже от политиката на незаконно назначаване на такива.
Аксой също така подчерта, че е "тревожно", че подобни натрапчиви и негативни действия се случват в държава-членка на ЕС.
„В Гърция мюфтиите на турското малцинство в Западна Тракия се назначават от правителството; турското малцинство обаче отхвърля тази политика и изисква мюфтиите да бъдат избирани от тях на местно ниво.
Днес около 150 000 етнически турци живеят в Западна Тракия със статут, определен от Лозанския мирен договор от 1923 г. и техните права са гарантирани от няколко двустранни и многостранни споразумения.
Турското малцинство в Гърция е изправено пред редица въпроси, включително отказ на държавата да признае етническата му идентичност, неадекватна образователна политика и ограничения на свободата на вероизповедание, закупуване на собственост и политическо представителство“, отбелязва Хюриет.
***
Вашингтон. Американската администрация не е въвела нови ограничителни мерки срещу Иран в отговор на свалянето на безпилотен самолет, въпреки съответните изявления на държавния глава Доналд Тръмп в социалната мрежа "Туитър", съобщава вестник The Washington Post.
По-рано Тръмп заяви, че в четвъртък вечерта САЩ са наложили нови едностранни санкции срещу Иран. Той обаче не поясни какви са те.
"Не бързам. Въоръжените ни сили саготови да действат, [те] нямат абсолютно никой равен в света. Санкциите са хапещи, а снощи бяха добавени нови към тях", написа лидерът на Белия дом.
Като доказателство за липсата на нови санкции срещу Техеран изданието цитира министъра на финансите на САЩ, Стивън Мнучин, който заяви, че "нови мерки срещу Иран могат да бъдат разгледани, ако страната не положи усилия за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма". Той не каза нищо за ограничителни мерки в случай на ескалация на напрежението между страните, подчертава изданието.
Белият дом отказа да коментира ситуацията.
Това не е първото погрешно изявление на американския лидер относно ограничителните мерки на САЩ срещу други страни. На 22 март американският президент съобщи, че е разпоредил отмяна на допълнителните санкции срещу КНДР. Министерството на финансите на САЩ не направи никакви изявления относно санкциите срещу Пхенян този ден. На 23 март журналистът Джон Хътсън написа в "Туитър", че Тръмп всъщност е отменил въвеждането на все още необявени санкции срещу КНДР и не е отменил вече одобрените ограничения.
***