Последният доклад на британското правителство за икономическите перспективи пред страната след Брекзит, спадът на потребителското доверие и възможността за общи избори през 2019 година в Обединеното кралство, както и сложността на саудитско-американските отношения са сред основните теми на британския печат в четвъртък.

***
Лондон. Великобритания ще бъде потопена в най-дълбоката си рецесия от 30-те години на миналия век, ако страната напусне Европейския съюз без споразумение предупреди „Банк ъф Ингланд“ вчера, цитирана от вестник The Times.
Цените на жилищата могат да паднат с 30%, лихвените проценти да се покачат до 5,5%, а икономиката да се свие с 8% - по-голямо свиване, отколкото след финансовата криза през 2008 г.,показва най-лошия сценарий.
Бен Бродбент, един от заместник-гуверньорите на банката, каза, че това ще бъде по-лошо от всяка криза, тъй като "се върнахме обратно на злато", както когато икономиката катастрофира през 1930 г. През финансовата криза през 2008 г. британската икономика се сви с 6,3%.
Банката даде оценката си часове след като правителството анализира, че икономиката ще се свие при всички варианти на Брекзит.
Финансовият министър Филип Хамънд каза, че в "чисто икономически смисъл" Великобритания ще бъде по-зле, отколкото ако остане в Европейския съюз. В парламента обаче Тереза Май каза, че анализът на правителството не означава, че страната ще бъде "по-бедна в бъдеще, отколкото сме днес".
Анализите на Банката и правителството, които бяха наречени "измамни" и "нереалистични" от „брекзитърите“, очертават различни сценарии на Брекзит, включително ако парламентът не одобри споразумението с Брюксел и Великобритания напуснаха ЕС през март без споразумение или преходен период.
Анализът на кабинета показа, че икономиката ще се свие до 3.1% за период от 15 години, дори ако премиерът успее да постигне споразумение и да осигури "безпроблемни" отношения с ЕС.
***

Лондон. Потребителското доверие се е понижило до най-ниското си ниво за последната година в условията на продължаващата несигурност около Брекзит според нови данни, цитирани от британския вестник The Independent.
Анализът на YouGov и Центъра за икономически и бизнес изследвания изследваха доверието в редица мерки, включително финансирането на домакинствата, цените на недвижимите имоти, сигурността на работните места и стопанската дейност, както през последните 30 дни, така и през следващите 12 месеца.
Седем от осемте мерки са се понижили през ноември, а само един се е подобрил, а изследователите отбелязват, че някои от мерките са отбелязали значителен спад, например сигурността на работното място, която през последните 30 дни e спаднала най-много .
Според Нина Скеро, ръководител на Отдела по макроикономиката в Центъра за икономически и бизнес изследвания: "Въпреки че вече има предложена сделка за Брекзит на масата, нивото на несигурност по никакъв начин не намалява. несигурността относно вероятността парламентът на Обединеното кралство да подкрепи споразумението и естеството на дългосрочната връзка между Великобритания и ЕС става голяма.
"Имайки предвид това,едва ли е изненада, че доверието на потребителите се е понижило с по седем от осем показателя, като водещият показател достигна най-ниското ниво за последната година.
***

Лондон. Тереза Мей ще се изправи срещу вот на недоверие и общи избори, ако успее да получи одобрението си за споразумението с Брюксел в Камарата на общините заяви Джейкъб Рийс-Mог, цитиран от британския вестник Daily Express.
Председателят на групата твърдите „брекзитъри“ заяви, че не вярва, че споразумението на Мей ще мине с 200 гласа, когато бъде гласувано през декември. Говорейки с изданието, той предупреди, че министър-председателят ще се изправи срещу вот на недоверие, предизвикан от съюзника на правителството – Демократичната юнионистка партия (ДЮП).
Според него "очакванията за вота са противоречиви, гласуването ще бъде с малка разлика. Лидерите на парламентарните групи ще стегнат редиците си, но никой не знае как ще гласуват либерал-демократите и част от лейбъристите
Той обясни, че правителството все още може да спечели гласуването, защото преувеличава броя, с който ще загуби, с надеждата да убеди другите депутати да гласуват в полза на това, защото "така или иначе ще бъде спряно".
Накрая Рийс-Мог заяви: "Затова мисля, че трябва да сме предпазливи, все още е възможно правителството да може да спечели този вот, а после да се включим в изработването на законите, прилагащи това споразумение за оттегляне.
***

Вашингтон. Гласуване в американския Сенат подкопава сериозно позициите на президентската администрация по саудитския въпрос, пише британският вестник The Guardian.
Сенатът отправи значителен упрек към администрацията на Тръмп, като се противопостави на съветите на двама от най-високопоставените ѝ членове и предприе мерки, които биха намалили военната подкрепа на САЩ за водената от Саудитска Арабия коалиция в Йемен.
Сенатът гласува с 63 на 37 гласа, за да позволи мярката, която се позовава на резолюцията за военните правомощия, да спре участието на въоръжените сили на САЩ във войната в Йемен, да се допусне до гласуване, което се очаква следващата седмица.
Мярката бе предложена от независимия сенатор и бивш кандидат за президент Бърни Сандърс, републиканския сенатор Майк Лий и демократа Крис Мърфи. Тя може да бъде съществено променена и няма да спре продажбите на оръжие за Саудитска Арабия или Обединените арабски емирства, а и ще се изправи пред предизвикателство да бъде прокарана през Конгреса.
Но това представлява символичен акт на несъгласие, идващ няколко часа след като администрацията използва две от водещите си фигури, държавния секретар Майк Помпео и министъра на отбраната Джеймс Матис, за да информират целия Сенат за значението за американската национална сигурност на американската подкрепа за водената от Саудитска Арабия коалиция.