Independent. Мнозинството в държавата смята, че Великобритания трябва да остане в Европейския съюз, според ново проучване дни преди критичното гласуване на Брекзит в парламента.
Проучване за The Independent показва 52% в полза на оставане в блока.
Проучването показва също така, че почти половината от хората смятат, че споразумението за оттегляне, уредено от Тереза Мей, е „лоша сделка“ за Великобритания, като мнозина заявяват, че депутатите трябва да отхвърлят сделката.
Проучване на The BMG Research отхвърля всяка надежда, че съгласуваната публична кампания, която предприеха Тереза Мей и нейните министри обикаляйки страната, за да убеди хората в своите основания, е била успешна.
Когато BMG попита около 1 500 души: „трябва ли Обединеното кралство да остане член на Европейския съюз или да напусне Европейския съюз“, 52% заявиха „оставане“, 40% казват „напускане“, 6% посочиха, че не знаят, а 1% отказаха да отговорят.
Когато бяха попитани дали вярват, че споразумението за оттегляне и политическата декларация за бъдещите отношения, осигурени от Тереза Mей, са „добра сделка“ или „лоша сделка“, 49% са избрали последната.
Само един на всеки десет, 13%, казва че това е добра сделка, докато 23% заявяват, че това е „нито добра, нито лоша“, а 15% посочват, че не знаят.
На въпросът дали депутатите трябва да подкрепят или да се противопоставят на сделката, 43 на сто заявяват, че трябва да бъде отхвърлена от парламента, 26 на сто казаха, че трябва да бъде приета, а 31 на сто заявяват, че не знаят.
Около 43 на сто твърдят, че Тереза Мей трябва да подаде оставка, ако стратегията й не успее, въпреки че 36 на сто заявиха, че не трябва, а 22 на сто заявяват, че не знаят.
С гласуването, което се очаква да бъде против Тереза Мей, спекулациите преминаха към алтернативни варианти, като най-често се говори за нов референдум, за Брексит без споразумение или за Обединеното кралство да премине към отношения тип „Норвегия“ - път, толериран от някои министри.
Граница между Северна Ирландия и Република Ирландия - въпрос, който е в основата на опозицията срещу плана на британския премиер - бе оценен като ключов въпрос само за шест процента от хората.
Тереза Мей вероятно ще играе за повече време, ако гласуването през следващата седмица бъде срещу нея, и ще пътува до Брюксел за среща на върха на Европейския съвет, където тя може да поиска допълнителни отстъпки, за да се опита да направи сделката й по-приятна за депутатите.
Въпреки, че редица европейски фигури, които твърдят, че не могат да се водят по-нататъшни разговори, бившият председател на комисията Романо Проди изглежда е хвърлил спасително въже на Тереза Мей. На въпроса как очаква от комисията да отговори след гласуването, той заяви: „Да преговаряме. Трябва да поддържаме свободна търговия между нас, защото е в британските и в европейските интереси".
***

Express. Над 86% от читателите на Express поискаха от министър-председателя да се откаже от сделката си в онлайн анкета, която получи повече от 15 500 отговора в рамките на 24 часа. Само 10,5% от участниците подкрепиха условията по Брекзит, договорени от Тереза Мей. Непосредственото отхвърляне идва само дни преди сделката да се изправи пред гласуване в Камарата на общините.
Депутатите ще решат във вторник дали Великобритания ще напусне Европейския съюз при условията на Тереза Мей или дали правителството трябва бързо да преосмисли подхода си към разделянето.
Повече от 100 депутати от Консервативната партия вече публично заявиха, че ще гласуват против сделката.
И ако бъде отхвърлена, както се очаква, министрите ще имат само 21 дни, за да се върнат в парламента и да решат какво планират да направят по-нататък.
От „Даунинг стрийт“ заявиха, че няма план Б, като самият министър-председател настоява, че отхвърлянето на споразумението ще означава напускане на ЕС по правилата на Световната търговска организация.
Междувременно противниците на сделката продължават да се придържат към натиска преди решителния вот през следващата седмица.
Последният знак за хаос в редиците на торите е напускането на помощник на министъра на отбраната Гавин Уилямсън в знак на протест срещу сделката на премиера.
***

The Guardian. Дълбоко разцепление в кабинета дали Тереза Мей трябва да подкрепи втори референдум в последния опит да сложи край на политическата безизходица покрай Брекзит, след като висши консерватори предричат, че смачкване на планът й за напускане на ЕС.
Като добави към нарастващото чувство за конституционна криза преди решаващото парламентарно гласуване, на „Даунинг стрийт“ 10 се подготвят за повече оставки на министри и съветници, които искат друг референдум, или които вярват, че сделката на Мей не успя да изпълни Брекзит. Уил Куинс, депутатът от Колчестър и съветник на министъра на отбраната Гавин Уилямсън, напусна поста си в знак на протест срещу сделката за Брекзит.
Министри от кабинета съобщиха, че опитите да убедят Мей да отложи гласуването, за да избегне едно от най-големите и най-унизителни поражения в съвременната парламентарна история, не бяха взети под внимание. Това беше въпреки, че видяха като явна опасност такъв резултат да предизвика лидерска криза и да раздели партията безвъзвратно. Някои министри вярват, че Мей е толкова държи на сделката си за Брекзит, че единственият метод за одобрение ще бъде чрез друг референдум - и че аргументите за второ гласуване се очертават като по-силни от тези за един мек Брекзит. Премиерът засега отказва да мисли за второ публично гласуване.
Източник на кабинета заяви, че това може да се окаже единственият начин да се спаси сделката на Мей и нейната репутация. „Тя е толкова отдадена на сделката си, а втори референдум сега може да бъде единственият начин да я постигне.
Друг висш член на Консервативната партия, подкрепящ втори референдум, заяви: „Има хора в кабинета, които подкрепят втори референдум, но те яздят няколко коня за да не се налага да напуснат“.
Има дори разговори между министри според, които премиерът трябва да формира временно правителство на националното единство като „последно хвърляне на заровете“ при намиране на мнозинство за Брекзит план, който работи.
„Даунинг стрийт“ заяви, че твърдо се противопоставя на втори референдум и подчерта, че премиерът е съсредоточен върху спечелването на вота. Но високопоставен консервативен член, запознат с противопоставянето срещу сделката на Мей в партията, заяви, че може да има поне 100 народни представители от торите, които няма да я подкрепят. Близък съюзник на бившия външен министър Борис Джонсън заяви, че при поражение с такива размери няма да има избор освен да подаде оставка.
Министърът на външните работи Сър Алън Дънкан обяви, че Тереза Мей трябва да остане дори ако бъде тежко победена. „Каквото и да се случи, Тереза Мей не трябва да подава оставка“, добави той. „Страната се нуждае от нея. Никой не може да направи по-добре. Имаме нужда от нея начело. Нищо не може да бъде по-лошо от лидерска надпревара, докато Брекзит остава нерешен.