Берлин. Кризата в ГСДП и произтичащите от нея опасности за голямата коалиция, отбелязването на годишнината от десанта в Нормандия и възможното стартиране на процедура срещу Италия от страна на Брюксел са част от основните теми, върху които акцентират водещите германски печатни издания.


***
Берлин. Федералният финансов министър и вицепредседател на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Олаф Шолц вижда шанс в следващите месеци партията да се превърне в първа политическа сила в страната, съобщава националният ежедневник Die Welt.
Шолц не се отказва от надеждата за излъчване на канцлер от редиците на ГСДП, въпреки слабото представяне на партията и катастрофалните за нея резултати от проучванията на общественото мнение. „Шансът да станем най-силната партия до следващите общи избори е значително по-голям, отколкото в предходните години", увери германският министър на финансите. „Ако го направим добре, тогава имаме шанс. Не можем да сме по-малки, отколкото всъщност сме", допълни Шолц.
От ГСДП призоваха Съюза (ХДС/ХСС) да изпълни поетите ангажименти, за да гарантира оцеляване на голямата коалиция в Берлин.


***
Кога, ако не сега, Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще се промени из основи? Тя трябва да излезе от управляващата в Берлин голяма коалиция и сериозно да помисли за Кевин Кюнерт като за нов председател на партията, съветват в редакцията на германския национален ежедневник Die Zeit.
Андреа Налес не направи нищо лошо. Или поне не толкова лошо, колкото вътрешнопартийните критици на първата жена начело на ГСПД твърдят през последните дни. Тя даде на голямата коалиция социално-демократичен почерк - солиден, но и много скучен.
Ако ГСПД иска да оцелее като сила, то сега трябва да направи това, което не харесва: да бъде радикална. Тя трябва да направи чистка – по съдържание и сред членовете си. А това означава да напуснете голямата коалиция. Партията трябва да развива социалдемократичните идеи за дигиталните, демографските, климатичните и социално-политическите предизвикателства. Или, за да стане по-патетично: тя трябва да вярва, че е необходима на германците. И да докаже това с нови приоритети.
Кога, ако не сега, ГСДП ще проемни коренно нещо? Малките корекции не са достатъчни. Положението на партията е екзистенциално критично .Със сигурност не е преувеличение ситуацията да бъде определена като историческа, сравнима единствено с разделението на партията през 1919 година.
Залезът на ГСДП започна много по-рано от ерата на Налес, от реформите в социалното законодателство от канцлера Герхард Шрьодер през 2003 г. или с влизането във втората голяма коалиция през 2005 г. Тогава ГСДП спечели на общите избори невъобразимите 34,2% от гласовете, т.е. колкото днес събира Съюзът (ХДС/ХСС). Но тя не можа да покаже достатъчно сила за „светофарна“ коалиция и със сигурност - за червено-червено-зелена коалиция.
Андреа Налес не направи нещо много лошо. Но след изборите за Бундестаг тя направи една, решаваща стратегическа грешка. Малко вота през 2017 г. тя беше избрана за ръководител на фракцията на ГСДП. След провала на коалиционните преговори на „ямайска“ коалиция обаче Налес изпъкна - първоначално колебливо, вследствие на провалилия се вече лидер на партията Мартин Шулц. Нейната войнствена реч на партийната конференция през януари 2018 г. в Бон бе решаващ фактор в преговорите за нова голяма коалиция. Малко по-късно социалдемократите направиха Налес свой председател.
По това време тя се надяваше да обнови партията си в правителството и да я направи успешна отново. Каква грешка! ГСДП стана още по-слба: по време на европейските избори тя събра едва 15,8% от гласовете, за първи път Бремен „падна“ в ръцете на ХДС. Да не забравяме за регионалните избори в Тюрингия, Саксония и Бранденбург в началото на септември.
Ето защо ГСПД трябва да сложи край на голямата коалиция. Гражданите обикновено са доволни от политиката на социалдемократите, водени от канцлера на християндемократите Ангела Меркел. Но гражданите не възнаграждават ГСДП на избори. Три опита от 2005 г. насам трябваше да бъдат достатъчни, за да се разбере това.
Разбира се, подобна стъпка е рискована за ГСПД. Съществува опасност тя да постигне не само лоши резултати в изборите в източногерманските провинции, но и на евентуални предстрочни федерални избори. Но още по-рисковано би било да не бъдат внесени промени в ситуацията. Особено на фона на дебатите за това накъде ще върви Германия в бъдеще.
„От страх те отново и отново влизат в голяма коалиция, защото смятат, че всичко останало е още по-лошо: Това прави ГСДП в дългосрочен план". Този анализ на лидера на младежкото движение на ГСДП Кевин Кюнерт сега е верен. От началото на 2018 г. той се брои яростно срещу повторното влизане на партията си в голяма коалиция. Той настоя за прекъсване на този порочен кръг, за приемане на болката, свързана с него, и за разширяване на погледа за преориентиране на тази партия.
Кюнерт може да отговори на нуждите на партията. Той е по-надежден от вицеканцлера Олаф Шолц, Малу Драйер или от бившия лидер на партията Мартин Шулц. Неговата младост – все пак е на 29 г. – обещава радикалния импулс, от който спешно се нуждае германската социалдемокрация. Но Кюхерт е нещо повече от това. Той също така има смелостта и очевидно интелектуалната способност да поведе партията в нова посока. ГСДП трябва да се осмели.

***
Брюксел. Правителството на Италия е в криза, а отгоре на всичко сега над него надвисват и нови проблеми от Брюксел: Европейската комисия е на път да открие процедура срещу Рим заради свръхзадлъжнялостта на страната, съобщава германското издание Der Spiegel.
Дълго време EK наблюдаваше действията на Италия и я остави да я увещава, но сега изглежда, че търпението на Брюксел е изчерпано: по-късно през деня може да бъде задействана процедура, която заплашва правителството в Рим с тежки санкции.
Очаква се решението да бъде взето около обяд на седмичната среща на комисарите на ЕС. Още в понеделник бе договорено, че е целесъобразно да се започне процедура срещу Италия за прекомерен дефицит.
ЕК може да предприеме тази стъпка, ако държава-членка наруши Пакта за стабилност и растеж на ЕС. Най-важният критерий - бюджетен дефицит от максимум три процента от БВП – се приема от Италия. Но страната извършва други нарушения.
Според правилата, Рим ще трябва постепенно да намали тази планина от задължения. Но коалицията на дясната „Лига“ и популистко Движение „Пет звезди“ вървят в обратна посока. Тя иска да намали данъците, да увеличи социалните разходи и да направи нови инвестиции. Това, заявиха от правителството в Рим в края на 2018 г., ще стимулира икономическия растеж до 1,5% годишно. През първото тримесечие на 2019 г. той бе едва 0,1%.
Ако ЕК започне производство в сряда, Италия е изправена пред тежка глоба. Но пътят към налагането й е дълъг.
Първо, Комисията ще предаде въпроса на Съвета на министрите на финансите на ЕС. След това неговият Икономически и финансов комитет ще изготви доклад, който ще бъде върнат на ЕК. След това са предвидени 15 допълнителни стъпки, докато Съветът на министрите на ЕС, взимащ решения с квалифицирано мнозинство, може да реши да наложи глоба в размер на 0,5% от БВП на Италия. В момента тази сума би възлизала на около десет милиарда евро.

***
Портсмът. Държавни и правителствени лидери се събират на церемония в Портсмът на южния бряг на Англия, за да отбележат 75-тата годишнина от десанта на Съюзниците в Нормандия през Втората световна война, съобщава германският национален ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.
На събитието ще присъстват президентът на САЩ Доналд Тръмп, който е на държавно посещение в Обединеното кралство, британската кралица Елизабет II и германският канцлер Ангела Меркел. На церемонията се очаква да присъстват държавният глава на Франция Еманюел Макрон и британският премиер Тереза Мей.
Събитието бе описано от правителството в Лондон като „най-големия британски военен спектакъл от скорошната история".
По-голямата част от въоръжените сили преминават от Портсмът през Ламанша към Нормандия. Най-мащабната операция във военната история е от решаващо значение за по-нататъшния ход на Втората световна война. По повод годишнина от така наречения D-Day, в четвъртък (6 юни), на френското крайбрежие се планира голямо събитие. Тръмп също ще участва в него.

***