Присъдени бяха и няколко поощрителни награди. Призът "Най-млад рибар" получи почти 7-годишният Йордан Жеков от Ямбол. В категорията "Най-опитен рибар" отличието отиде при Въльо Профиров, на 78 години от Стара Загора. За "Най-атрактивен рибар" бе определен Станимир Станев от Нова Загора.
В състезанието се включиха близо 80 рибари от различни градове на страната. Участници имаше от Пловдив, Бургас, Ямбол, Тополовград, Сливен, Стара Загора, Нова Загора, Раднево и др. Общият улов, който беше изваден в рамките на 4 часа от водите на язовир "Овчарица", надхвърли 200 кг.
"Състезанието се провежда за десета поредна година и е част от социалната политика на "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД. Смея да твърдя, че добрата организация, прекрасните условия и положителните емоции са в основата на огромния интерес от страна на рибарите. Днес тук има хора от различни краища на страната. За нас това е важно, защото е показателно за отношението на хората към това, което правим. Целта ни е всички участници да се забавляват и вярвам, че тук е мястото, където могат да се откъснат от работното ежедневие и да се отдадат на любимото си хоби", заяви заместник изпълнителният директор на централата инж. Михаил Митков.
Състезанието продължи четири часа, като рибарите имаха право да използват единична рибарска пръчка с най-много четири броя куки. Всеки от тях можеше да хвърли захранка в своя коридор преди официалния старт на състезанието, обявен в 9:00 часа. На участниците бе разрешено използването на жива риба за стръв, а всяка уловена маломерна риба бе върната във водите на язовира, съгласно изискванията на закона. И тази година ръководството на "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД предостави възможност на всеки състезател да задържи улова си, ако желае. „Кметът Живко Тодоров е категоричен: Ще защитим интереса на старозагорци", е друго заглавие на всекидневника. Община Стара Загора се обяви категорично против инвестиционното предложение на свищовската фирма "Ресайкъл компани" ЕООД да изгради цех за производство на олово в квартал "АПК". На нарочна пресконференция в петък кметът Живко Тодоров и неговият заместник Йордан Николов заявиха ясно позицията на Общината, която ще бъде представена по време за насроченото на 10 юни от 11 часа обществено обсъждане. "Ще направим всичко възможно да защитим интересите на гражданите на Стара Загора. Не можем да бъдем съгласни с нито един опит за замърсяване в града и няма да позволим да бъдем заложници на интереси, които биха могли да доведат до негативен ефект за населението", категоричен бе кметът Тодоров.
Зам.-кметът Йордан Николов представи хронологията на инвестиционното намерение до момента и официалното становище на Община Стара Загора срещу изграждането на цех за олово на територията на складовата база в квартал "АПК". "Инвестиционното намерение по своя обхват, капацитет и технология е предприятие от тежката промишленост, отрасъл цветна металургия. Капацитетът на инсталациите предвижда преработка на повече от 2 800 тона суровини, които по своя състав представляват опасни отпадъци, съдържащи олово. Те нямат произход от територията на регион Стара Загора, нито се генерират от битовата дейност на общината", е записано в становището на Общината. Друг акцент в него е, че в доклада по ОВОС и в договора за наем на терена не са описани мерки за крайно обезвреждане и възстановяване на терена след прекратяване на дейността. "Недопустимо е да не се предвиди и локално съоръжение за пречистване на води", обяви зам.-кметът. Той припомни, че изискването по закон предвижда подобни обекти да бъдат изграждани на отстояние не по-малко от 2 км от последната жилищна сграда. "В този случай цехът се предвижда да бъде разположен на едва 800 метра. Наред с това площадката се намира и в непосредствена близост до животновъдни ферми и обработваеми земеделски земи.
Николов съобщи, че в деня на общественото обсъждане ще бъде предложено на инвеститора да оттегли намерението си за изграждане на цех за олово. "Надяваме се, че той ще се съгласи и ще оттегли своето предложение. Ако това не се случи, тогава Община Стара Загора ще предложи на Експертния съвет към РИОСВ да не одобри предложението. Ще упълномощим нашия представител да даде отрицателен вот на съвета", обясни Николов.
Кметът Живко Тодоров призова всеки гражданин, който има възможност, да присъства на обсъждането в Зала 2 на Общината и да изрази своето мнение. Той припомни, че стратегическата цел пред него и екипа му е подобряването на качеството на живота на населението в общината чрез осигуряване на благоприятна околна среда и запазване на природните дадености, което е несъвместимо с опита да бъде създадено производство с риск.
"Как се прави цех за олово с 20 лв. уставен капитал?", пише още в изданието. Инвеститорът в Стара Загора се оказа роднинска фирма с "Еко Трейдинг къмпани", провокирала скандала със 111 тона опасни отпадъци в Свищов. Колкото и да се опитваха медиите да разберат какъв е размерът на инвестицията, която регистрираната в Свищов фирма "Ресайкъл Компани" ЕООД ще направи в Стара Загора за изграждане на цех за производството на олово, отговор не получиха. А питането ни беше провокирано от факта, че фирмата, регистрирана на 18.07.2017 г. с уставен капитал от 20 лв., внесе инвестиционно предложение за строеж и оборудване на предприятие от тежката промишленост - за производство на нерафинирано олово чрез термо-химични методи на редукция на оловносъдържащи отпадъци. Тоест за минимум шестцифрена инвестиция.
Справката в Търговския регистър сочи, че при регистрацията на "Ресайкъл Компани" на 18.07. 2017 г. едноличен неин собственик е бил Георги Николов Матров, който е управлявал фирмата заедно с Йордан Георгиев. Пет месеца по-късно (на 15.12.2017 г.) Георги Николов продава дяловете си на Йордан Георгиев от Велико Търново, а след това седалището на фирмата е преместено от Свищов в София.
Хипотетично подобни покупко-продажби на дялове и промяна на седалища са често срещани процеси в българския бизнес... само че в периода на трансформацията на "Ресайкъл Компани" - от 18.07.2017 г. (регистрация) до 15.12.2017 г., в Свищов се случва инцидентът, който провокира общественото внимание.
Става въпрос за 111 тона опасен промишлен отпадък от преработка на оловни акумулатори, изхвърлен незаконно в покрайнините на крайдунавския град. По сигнал на местния кмет Генчо Генчев и последваща проверка на РИОСВ и прокуратурата става ясно, че отпадъкът е бил изхвърлен в периода 25.10. - 01.11.2017 г. Задържан е и камион, превозвал опасните товари. Установено е, че произходът на отпадъка (шлака) е от производството на завод "Монбат рисайклинг" в Монтана, а купувачът на отпадъка е фирма "Еко Трейдинг къмпани" ЕООД - собственост на двама души, единият от които е Никола Георгиев Матров. Тоест бащата на тогавашния собственик на "Ресайкъл Компани" ЕООД Георги Николов Матров.
Към момента не е ясно какво точно е установила прокурорската проверка, но скандалът в Свищов беше отразен от всички медии и се предполага, че "Еко трейдинг къмпани" (иначе регистрирана с 10 лв. уставен капитал) е отнесла полагаемата се по закон глоба от 10 000 до 50 000 лв. Освен това е била заставена да премахне незаконно депонираните отпадъци край Свищов и да ги транспортира до регламентираните депа за обезвреждане, които у нас са две - в Пловдив и Русе.
Дали това е била причината синът на Никола Матров - Георги Матров, да продаде дяловете си в "Ресайкъл Компани" на съуправителя си Йордан Георгиев и седалището й да бъде преместено от Свищов в София, можем само да гадаем. Но пък фактологията е категорична - двете фирми "Ресайкъл Компани" и "Еко трейдинг къмпани" са свързани с оловни отпадъци.
И едва ли отказалият се вече от инвестиционните си намерения в Стара Загора "Ресайкъл Компани" е истинският инвеститор.
Ако някой има проблем с оловните отпадъци или с рециклирането им, никак не беше коректно такова инвестиционно предложение да бъде отправено точно към Стара Загора... Най-малкото защото градът е препатил от криминални обгазявания, продължили години, а в организмите на много от жителите му има неразложени тежки метали, които са канцерогенни и който заедно с Русе е водещ по онкологични заболявания в България (Б.Р. констатацията не е на медията ни, а на МЗ).
При подобна ситуация абсолютно некоректно е от "Ресайкъл Компани" ЕООД да заявят в Официалната си позиция за отказ от инвестиционните си намерения в събота, че ще търсят компенсация от Община Стара Загора за направени разходи и пропуснати ползи. Разходите по изготвения проект да си ги начислят на подбудителя, т.е. пожелалият да остане зад кадър истински инвеститор на цеха за олово. А що се отнася до пропуснатите ползи - такива де юре и де факто няма!