Москва/Тел Авив. Руският президент Владимир Путин и израелският премиер Бенямин Нетаняху са се договорили да подобрят военното сътрудничество в Сирия, пише израелското електронно издание The Times of Israel.
Руският президент Владимир Путин каза пред премиера Бенямин Нетаняху, че двете страни трябва да подобрят своето военно сътрудничество в Сирия, съобщи пресслужбата на руския президент, цитирана от изданието.
Путин подчерта значението на предстоящите консултации между експерти по отбраната от двете страни по време на разговора, който се проведе по инициатива на Нетаняху, съобщиха от Кремъл.
Двамата лидери обмислят лична среща, се казва в съобщението.
Връзките между двете страни се обтегнаха след доставката от Русия на системата за противоракетна отбрана С-300 на Сирия след 17 септември, когато руски разузнавателен самолет беше свален от сирийски сили, които реагираха на израелска атака срещу сирийското въздушно пространство.
Русия обвини Израел за инцидента, при който загинаха 15 руски военни. Израел категорично отрече отговорността.
Въпреки че Путин първоначално каза пред репортери, че инцидентът се дължи на "верига от трагични случайни обстоятелства", руското министерство на отбраната по-късно заяви, че Израел е отговорен, казвайки, че изтребителите на израелските военновъздушни сили са използвали руския самолет като прикритие. Израел отхвърли обвиненията.
Тел Авив многократно заяви, че няма да позволи на Иран или неговите шиитски милиции да установят постоянно присъствие в следвоенна Сирия. Той стартира многобройни атаки срещу цели, за които се казва, че представляват заплаха за сигурността му.
Русия, която е основен защитник на сирийския президент Башар Асад, поддържа гореща линия за разрешаване на конфликти с Израел, позволявайки на еврейската държава да извършва атаките, когато бъде предварително информирана.
Путин и Нетаняху също обсъдиха израелските операции на границата с Ливан, според изявлението.
Във вторник Израелските отбранителни сили обявиха началото на операция "Северен щит", за да открият и унищожат трансграничните тунели, изкопани от ливанската терористична група "Хизбула". Засега се съобщава за откриването на два такива тунела.
***
Вашингтон. Споразумението за изразходване на средства за финансиране за едно тримесечие от федералното правителство зависи от критична среща тази седмица между президента Тръмп и лидерите на демократите в Сената - Чък Шуимър и на Конгреса – Нанси Пелоси, пише американското издание The Washington Examiner
Te ще се срещнат с Тръмп вторник сутрин, за да се разберат какво споразумение могат да постигнат двете страни, ако въобще има такова, когато става дума за финансиране на стената по южната граница.
Срещата е критична не само за разрешаване на недовършеното финансиране за фискалната 2019 г. и за избягване на частично спиране на дейността на правителството, но и за потенциално определяне на тона за новия Конгрес, когато демократите поемат мнозинството в Камарата.
Тръмп говори за поразителни сделки с демократите по инфраструктурата и други точки от дневния ред, а срещата ще бъде ранен тест за неговата способност да направи това. Но въпросът за финансирането на стената е особено разделящ за двете страни.
Тръмп, който настоява за изграждане на гранична стена, иска 5 млрд. долара за финансовата 2019 година за проекта. Но демократите са готови да се противопоставят на повече средства, от договорените 1,6 милиарда долара.
Пелоси, която се очаква да стане председател на Конгреса през януари, отхвърля всяка сделка с финансирането на Тръмп, дори и тази, която би осигурила пътя към гражданството на имигрантите, които идват в САЩ незаконно като деца, които често са известни с термина "Мечтатели".
Пелоси заяви пред репортери миналата седмица, че демократите ще се договорят само за удължаване на сегашните нива на финансиране и за увеличаване на бюджета за вътрешна сигурност до 2019 г., когато демократите поемат контрола над Конгреса
„Това е нашата позиция“ - каза Пелоси.
Шуимър каза, че ще се съгласи с плана на Пелоси или предложението да се запази нивото на финансиране на 1,6 милиарда долара. Но той подчерта, че финансирането може да се изразходва само за сигурността на границите, а не за строежи, и нарече финансирането на гранична стена "нещо, което няма да започне".
Демократите вярват, че персоналът и технологиите са достатъчно добри, за да предотвратят незаконните имигранти и припомнят, че Тръмп не е похарчил нито един долар от 1,3 милиарда долара, които вече има за стената в бюджета за 2018 г.
Позицията на демократите очертава борба с Републиканската партия и Тръмп, които смятат, че е необходима гранична стена, за да се спре увеличаването на нелегалните имигранти, които преминават ежедневно в САЩ.
***
Ню Йорк. За първи път в петък федералните прокурори в Ню Йорк заявиха, че президентът Тръмп е наредил на бившия си адвокат Майкъл Коен да направи две незаконни плащания по време на президентската кампания през 2016 г, пише авторитетното издание The Hill.
Прокурорите в Южния окръг Ню Йорк свързват Тръмп с незаконните плащания в последното развитие по делото, включващо неговия дългогодишен адвокат и посредник.
В документа се посочва, че Коен "е действал в координация и в посока на" Тръмп преди изборите в насочването на плащанията за мълчание на две жени, които твърдят, че са имали отношения с Тръмп през 2006 година. Тръмп отрича това.
Най-новата информация не споменава изрично Тръмп, но прави многобройни препратки към "гражданин -1", който през януари 2017 г. "е станал президент на Съединените щати" и за когото Коен работи като личен адвокат.
Прокурорите твърдят, че Коен е направил плащанията за правата на историите на Даниълс и Макдугъл преди изборите, за да "потисне историите и по този начин да им попречи да повлияят на изборите".
Плащането на Даниълс, порнозвезда, идва директно от Коен, ," казват прокурорите.
Коен след това е поискал възстановяване от кампанията след изборите за плащането от 130 000 долара, което е направил и което му е било възмездено.
Това плащане нарушава забраните за финансиране на кампании срещу дарения над 2 700 долара на избори.
***
Вашингтон Старшият съветник и зет на американския президент Джаред Кашнър е продължил да работи в тясно сътрудничество с престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамад бин Салман след убийството на Джамал Хашоги, пише авторитетният вестник The New York Times.
Според източници на изданието в Белия дом престолонаследникът на Саудитска Арабия и неговите съветници систематично развиват отношенията на лично ниво с Кашнър Принцът, с цел укрепването на диалога с администрацията във Вашингтон, се е свързал със старши съветника на Тръмп преди повече от две години, пише вестникът, цитирайки документи, с които разполага, електронна поща и текстови съобщения. Според публикацията делегация от Саудитска Арабия с доверени лица на престолонаследника е посетила Съединените щати през ноември 2016 г., когато Тръмп беше избран за държавен глава.
Според вестника Кашнър и Мохамад бин Салман редовно говорят по телефона и обменят кратки съобщения. Тази практика не е прекъсвала и след убийството на Хашоги. Източници на вестника се опасяват, че старшият съветник на Тръмп може да бъде повлиян от Рияд и да действа в саудитски интерес. Зетят на Тръмп, заедно с други официални лица, разработи план на САЩ за разрешаване на палестинско-израелския конфликт и направи няколко пътувания до Близкия изток миналото лято, включително Саудитска Арабия, Йордания, Египет, Израел и Катар, припомня изданието.