Керванът с мигрантите от Централна Америка, усложняването на отношенията между САЩ и Саудитска Арабия, кризата между Русия и Украйна и намерението на Турция да търси алтернатива на долара в световната търговия са сред основните теми във световния печат.

***
Вашингтон. Понижението на отношенията със Саудитска Арабия би било сериозна грешка, пише в авторска статия държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео в авторитетното американско издание The Wall Street Journal.
"Усилията на администрацията на Тръмп за възстановяване на партньорството между Съединените щати и Саудитска Арабия не са популярни сред американския политически елит, в които политици от двете [системни американски] партии отдавна използват историята на кралството, за да призоват за понижаване на двустранните отношения. Убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в Турция доведе до увеличаване на подобни искания от Капитолия и тяхната подкрепа от страна на медиите. Въпреки това, понижаването на нивото на САЩ-Саудитска Арабия биха били сериозна грешка за националната сигурност на Съединените щати и нейните съюзници ", каза Помпео.
"Кралството е важен фактор за осигуряване на стабилност в Близкия изток", пише държавният секретар на САЩ. От негова гледна точка "отхвърлянето на съюза между САЩ и Саудитска Арабия или намаляването на нивото на контактите ни биха принудили Рияд да се движи в правилната посока" в провеждането на вътрешната политика. "Престолонаследникът [на Саудитска Арабия, Мохамед бин Салман] придвижи страната в посока на реформите ", смята Помпео.
Според него "Саудитска Арабия, както и Съединените щати - за разлика от критиците - разбират огромната заплаха, която Ислямска република Иран представя на света" и се противопоставят на опитите на Техеран да подкрепя хутите-бунтовници в Йемен. Заедно с това ръководителят на американската дипломация традиционно обвини Техеран за извършването на подривни действия в Близкия изток и извън него и обяви намерението на Вашингтон да отпусне още 131 милиона долара, за да осигури "допълнителна помощ в храни за Йемен". По този начин през последните 14 месеца Съединените щати предоставиха на Йемен хуманитарна помощ в размер на над 697 млн. долара, посочи Помпео.
***

Вашингтон. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е „тотално готов“ да спре работата на правителството, ако Конгресът не се съгласи да отдели исканите от него 5 милиарда долара за построяване на стена по границата на страната с Мексико, пише онлайн изданието на Washington Examiner.
„Хората гледат какво става на границата, виждат забързаната полиция, виждат мятащите камъни и как те раняват трима души, трима много смели граничари“, заяви Тръмп пред Politico. „Мисля, че това е изключително важен въпрос, но много по-важно е това, от което действително се нуждаем. Трябва ни гранична сигурност“.
„Твърд съм“ в искането си за финансиране на граничната стена, добави президентът.
Изданието отбелязва, че по-рано през годината Сенатът се съгласи да отпусне 1,6 милиарда долара за стената, към което се присъедини и лидерът на Демократическото малцинство в горната камара Чък Шумър.
„Придържаме се към позицията за отделяне на 1,6 милиарда долара, за която се съгласиха Демократите и Републиканците. Вярваме, че това е правилното нещо“, заяви той. „Не преговаряме по медиите. Това е нашата позиция“.
През почивните дни мигрантите атакуваха границата, като много от тях мятаха камъни по граничните патрули на САЩ, причинявайки временно затваряне на граничния пункт между Тихуана и Сан Диего, припомня вестникът.
Конгресът трябва да вземе решение до 7 декември за финансирането на Министерството по вътрешната сигурност за останалата част от фискалната 2019 година, в което Републиканците се надяват да включат финансирането на стената на Тръмп, отбелязва изданието.
***

Истанбул. Президентът на Турция Реджеп Таийп Ердоган призова да се използват местните валути в търговията на 34-ата среща на Комитет за икономическо и търговско сътрудничество към Организацията за ислямско сътрудничество (COMCEC) в Истанбул в сряда, пише електронното издание на турския ежедневник Yeni Safak.
„Колкото повече увеличаваме търговията между членовете на организацията, толкова по-силни ще бъдем“, заяви турският лидер.
„За да строшим оковите на империализма, от изключителна важност е да използваме собствените валути в търговията помежду си“, добави той.
Изданието отбелязва, че COMCEC е един от четирите комитета към Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС) и е основната многостранна икономическа и търговска платформа за сътрудничество в мюсюлманския свят.

Ердоган призова за регионално единство

Повече не трябва да се хващаме на игрите на тези, които ни изправят едни срещу други, като използват нашите различия, заяви Ердоган, като добави: „Повече не трябва да падаме в капаните, на тези, които действат с логиката, че капка петрол е по-ценна от капка кръв“.
„В регионите, където границите са начертани с кръв, ние не трябва да издигаме нови граници, нови стени в нашите сърца“, добави държавният глава.

Системата на ООН трябва да бъде променена

„Видях, че те не мислят толкова за сомалийските деца, колкото мислят за китовете на полюсите. Загрижени ли са те за тези, които умират, докато мигрират през Средиземно и Егейско море? Ние знам, че те не ценят почти нищо, освен парите и диамантите“, заяви Ердоган.
„Всички членове на ООН трябва да имат постоянен статут. Системата на ООН трябва да бъде променена“, добави турският президент.
Изданието припомня, че Ердоган отдавна призовава за реформиране на структурата на Съвета за сигурност на ООН, използвайки мотото: „Светът е по-голям от пет“ и критикува петте постоянни членки на СС – Китай, Франция, Русия, Великобритания и САЩ.

Турция стои редом с Палестина, Ерусалим

Президентът заяви също, че „международните организации разочароваха мюсюлманите относно палестинците и гражданските войни и от това, че се натискат мюсюлманите да излязат с решения“.
„Докато мюсюлманите и хората, които защитават справедливостта и свободата същвествуват, Палестина също ще продължи да съществува“, увери Ердоган.
Турският лидер добави, че Анкара ще насърчава гражданите си да посещават Ерусалим, така че „нашествениците да не изгасят светлините на Свещения град“.
***

Киев. Президентът на Украйна Петро Порошенко благодари на ръководството на НАТО, Европейския съюз, САЩ и другите страни-партньори за солидарността с Киев „в условията на акт на директна агресия на Русия срещу Украйна“, пише киевският ежедневник „День“.
Държавният глава е заявил това в интервю пред американския телевизионен канал CNN „след реакцията на световните лидери на руската агресия против Украйна“, както предава пресслужбата на президента на официалния си уебсайт.
Украинският президент е разказал за обстоятелствата и детайлите около „агресията на руските военни против украинските моряци, която се състоя позавчера в акваторията на Керченския пролив“.
„Това е първият път, когато Путин вече просто повече не крие, че той е наредил да се използват въоръжените сили и открито да се разстрелят украинските военни на нашите кораби“, подчерта Порошенко.
Държавният глава е подчертал също, че Украйна има двустранно споразумение с Русия за свободно корабоплаване в Азовско и Черно морета и Керченския пролив.
„В съответствие с това споразумение, ние имаме абсолютно свободно придвижване през Керченския пролив и в Азовско море, без каквито и да е ограничения“, заяви украинският президент и добави, че да бъдат задържани, а още повече – да бъдат блокирани – украинските кораби е абсолютно противозаконно съгласно международното право за свобода на корабоплаването.
„Това е много опасен прецедент и ние сме длъжни да осигурим международна реакция, защото утре всеки международен кораб може да бъде подложен на нападение. Ние не можем да се примирим с това“, заключи той.
„Съгласно международното право, това е директен акт на агресия, който попада изцяло под резолюцията на ООН“, продължи Порошенко и уточни, че това „нападение“ се е състояло „в неутралните международни води на Черно море“.
Накрая украинският президент е призовал целия свят да прояви единство и солидарност с Украйна в защитата на нейната свобода и демокрация.