Конфликтът между Русия и Украйна, поредното разследване срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху, борбата срещу талибаните и постигнатото споразумение между САЩ и Китай за спиране на търговската война и започване на преговори между двете най-големи икономики в света са сред основните теми в световната преса.
Вашингтон. Дали Русия планира да окупира нови части от Украйна, пише американското издание The Washington Examiner
Русия може да планира да поеме контрола над ключовия украински пристанищен град Мариупол, което ще доведе до сериозна ескалация на свиващия се конфликт между двете съседни страни, заяви пред вестник високопоставен естонски военен представител.
"Това е част от Украйна, която има икономически и социални проблеми поради конфликта така или иначе, и така ограничавайки достъпа до тази територия на Украйна, те правят още по-лоши социалните и икономически условия, опитвайки се да създаде социални катаклизми ", заяви пред вестника постоянният секретар Кристиян Прик, най-високопоставения цивилен в Министерството на отбраната на Естония.
Прик посети Вашингтон само дни, след като Русия aрестува три украински кораба в Керченския пролив между Черно и Азовско море.
Той заяви, че инцидентът води до "много директна ескалация" на кризата в Украйна, тъй като това е първия открит сблъсък между руските и украинските сили от присъединяването на Крим през 2014 г. Повече от 10 000 души от са били убити в боевете в източна Украйна, но Москва описва конфликта като вътрешно украински между лоялните на Киев и етническите руски сепаратисти, като същевременно подчертава своя суверенитет над Крим, пише изданието.
Въпреки че Украйна не е член на НАТО, Прик и други официални лица от балтийския регион виждат реално значение за националната сигурност в резултата от този конфликт.
"В известен смисъл бих казал, че Украйна се бие вместо нас там. Те са в пряк контакт със силите на Руската федерация ", заяви постоянният секретар пред вестника. "Те са тези, които от време на време също им (на Русия -= бел.ред) причиняват загуби. Така че, не бива да пренебрегваме този конфликт. "
Кремъл не го пренебрегва. Руски представители разгърнаха в четвъртък четвърти батальон от зенитнио-ракетни системи С-400 в Крим, според доклад от държавните медии. Един дипломат, който говори дни преди инцидента в Керченски проток, предупреди за "икономическа блокада, де факто", наложена от Русия.
"Това е част от икономическата част на хибридната война", каза Прик.
Това е позоваване на руската тактика, изпълнявана най-осезаемо при нахлуването и анексирането на Крим от "елитни войски, във връзка с кампания за информационна война и разполагане на лоялни руски представители", както заяви Кристофър Чвивис от RAND Corporation пред Комитета за въоръжените сили миналата година.
Анексирането на полуострова даде на Русия контрол над двете страни на Керченския проток, на което сега се основава претенцията за пълен суверенитет над водите. Удължаването на битките в региони на Източна Украйна, съседен района около Мариупол, повишава вероятността Русия да се стреми към пълен контрол над земите около Азовското море, каза Прик.
"Преобладаващото мнозинство в град Мариупол, например, най-важният пристанищен град на Украйна на Азовско море, е рускоговорящо", отбелязва Прик. "Има много важни заводи за военно оборудване там, особено за флота , както и други. Мариупол има стратегическо значение както за Украйна, така и като потенциална цел за Русия. "
***
Тел Авив. Полицията препоръчва повдигане на обвинения в подкуп на израелския премиер Бенямин Нетаняху, пише израелското електронно издание The Times of Israel.
В обвинение, което отново може да застраши стабилността на правителството, израелската полиция обяви в неделя, че препоръчва обвинения в подкуп срещу премиера Бенямин Нетаняху и съпругата му Сара Нетаняху във връзка с разследването „Безек“, известно като дело 4000.
Следователи казват, че Беняамин Нетаняху е вземал решения в полза на Шаул Елович, контролиращия акционер в Безек, най-голямата телекомуникационна компания в страната - въпреки опозицията от длъжностните лица на Министерството на комуникациите - в замяна на положително отразяване от новинарския сайт на Елович.
В обвинението полицията заяви, че "министър-председателят и неговите сътрудници са се намесвали по очевиден начин и понякога дори ежедневно в съдържанието, публикувано от уебсайта на Walla News, и също така са се опитвали да повлияят на назначаването на висши служители (редактори и репортери) чрез контактите си с Шаул и Ирис Елович ", съпругата на собственика на Безек.
"Основното подозрение е, че министър-председателят е взел подкупи и е действал в конфликт на интереси, като се e намесвал и действал в регулаторни решения, които са в полза на Шаул Елович и Безек Груп, като в същото време пряко и непряко се е намесвал в съдържанието на Walla News, което би било от полза за него ", каза полицията в съвместно изявление със службите за сигурност, които също участват в деветмесечното разследване.
***
Кабул. Високопоставен командир на талибаните е убит в южната провинция Хелманд в съвместна операция на афганистанските сили и специалните сили на САЩ, афганистански представители и членовете на талибаните заявиха в неделя, цитирани от турския вестник Yeni Safak
Абдул Манан, който отговаряше за провинция Хелманд в бунтовническата група, беше убит заедно с 29 други при въздушен удар в събота, докато се е срещал с местни командири и бойци в района на Навзад, заяви провинциалният губернатор на Хелманд Мохамед Ясин Хан.
Неговата смърт бе потвърдена от членовете на талибаните в Хелманд и съседната провинция Кандахар, но нямаше първоначално потвърждение от американската армия, която заяви, че проучва информацията.
Смъртта на Молла Манан, който командваше бойците на талибаните, като те непрекъснато увеличиха контрола си над Хелманд през годините след края на повечето международни бойни мисии през 2014 г., е смятана за голям успех от страна на афганистански сили за сигурност.
"Той беше най-висшият талибански командир на юг и смъртта му ще има общо въздействие върху сигурността", каза един високопоставен служител по сигурността в Кабул.
Докладът за смъртта на Манан идва на фона на чести сражения между Афганистанската армия и талибаните, като същевременно се засилиха усилията да се намери мирно решени за прекратяване на 17-годишната война в Афганистан.
***
Пекин. Китайско-американското споразумение е важна стъпка напред, пише китайското англоезично издание Global Times.
В разговорите в събота в Буенос Айрес в Аржентина китайският президент Си Дзинпин и американският президент Доналд Тръмп постигнаха важен консенсус за стабилизиране на търговските отношения между Китай и САЩ. Двете страни ще засилят преговорите за премахване на всички допълнителни тарифи и ще решават въпроси от взаимен интерес.
Въз основа на информацията, получена от Global Times, Китай и САЩ ще обсъдят допълнително хода на разширяването на достъпа до пазарите, защитата на интелектуалната собственост, избягването на задължителните трансфери на технологии и съвместния контрол над престъпленията в кибернетичното пространство. Двете страни са съгласни, че ще се стремят тази сделка да бъде завършена в рамките на следващите 90 дни. Ако в края на този период страните не са в състояние да постигнат споразумение, 10% тарифи ще бъдат повишени до 25%.
Напредъкът, постигнат по време на преговорите в Буенос Айрес, е от съществено значение, тъй като китайско-американската търговска война ескалира тази година. Надяваме се споразумението, постигнато в събота, да бъде изпълнено от двете страни, а китайските и американските работни екипи ще отговорят на очакванията на своите лидери, като нормализират търговските отношения между страните.
Годината беше натоварена за отношенията между Китай и САЩ, която отбеляза глобални икономически и политически промени. Двете най-големи икономики се очаква да останат стабилни, тъй като общите интереси на двете световни сили полагат основите за последния напредък.
Споразумението между Китай и САЩ има огромен потенциал за справедлива търговия. Изразява се надежда, че търговските екипи от двете страни ще постигнат възможно най-много практически споразумения и възможно най-бързо да ускорят сътрудничеството между Китай и САЩ.
Неспокойният американски фондов пазар се очаква да отговори положително на китайско-американското споразумение. Споразумението дава възможност на китайците да разберат, че двете страни все още могат да намерят обща основа въпреки различията.
САЩ трябва да поддържат голям обем на вноса, за да поддържат своята икономика. Стратегията на Китай за задълбочаване на реформата и отварянето й изисква тя да намали пазарния праг и да защити правата върху интелектуалната собственост. Потребностите на двете страни са съвместни и търговската война не е жизнеспособна опция.