София. По разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов работата по проекта за Националната стратегия за детето (2019-2030 г.) беше спряна поради породилите се негативни обществени реакции на част от обществото.
В своя официална позиция Министерството на труда и социалната политика посочи, че целта на документа никога не е била да отнема децата от техните семейства и да противопоставя интересите на децата и техните родители. „Въпреки това министерството отчита реакциите на обществото и породилите се страхове в резултат на спекулативни интерпретации на заложените в проекта на стратегията мерки“, посочват още от министерството и допълват, че държавата няма да решава вместо родителите или да изземва правата им. „Подкрепата и грижите за детето и родителите са свързани. Най-добрата среда за детето е неговото семейство. За всички нас е важно да имаме общо разбиране за развитието на следващите поколения българи“, отбелязват от социалното министерство.
Стратегията предвиждаше въвеждане на пълна и изрична забрана за телесно наказание над деца, криминализиране на домашното насилие и ефективна работеща система за превенция, наблюдение и изпълнение на тези забрани. Документът въвеждаше и задължение за изграждане на приобщаваща среда с цел приобщаването на децата с увреждания, децата от различен етнически произход и децата от различни уязвими групи. Имаше идея и за въвеждана на стандарти за качеството на грижите в детските ясли и предучилищното образование, които да са в съответствие с Европейската рамка за качество за услугите за образование и грижи в ранна детска възраст. Стратегията въвеждаше повече кариерно ориентиране, повече сексуално образование, повече спорт в училище, повишаване на здравната култура и участие на родителите в образователния процес. Документът предвиждаше и разширяваше на правомощията на социалните служители и държавата.
В началото на април Светият синод изрази притеснения по повод новата стратегия. В oфициалната си позицията БПЦ заяви, че проектът за национална стратегия за детето дава твърде големи правомощия на социалните служители и на държавата, изземва функции на родителите и семейството, отваря твърде много врати за неправомерно отнемане на децата, за анонимни необосновани сигнали за родителско насилие. И в същото време не предвижда достатъчно мерки за подпомагане на семейства, които са затруднени в това да полагат нужните и достатъчни грижи за децата си.
На 22 април на протест срещу приемането на документа излязоха десетки граждани в София, Пловдив, Варна и Стара Загора. Според тях документът е плод на тоталитарно мислене и е категорично неприемлив за гражданите на България. Протестиращите заявиха, че в стратегията се предвижда „пълна власт“ от страна на държавата и респективно на отделните чиновници над живота на всяко дете и неговото семейство. Срещу документа се обявиха и някои политически партии, сред които СДС, ВМРО и др.
Агенция „Фокус“ припомня: Националната стратегия за детето беше представена на 19 декември 2018 г. на заседание на Националния съвет за закрила на детето от вицепремиера по икономическата и демографската политика Марияна Николова. Сред стратегическите цели на документа бяха гарантиране на майчиното и детско здраве и насърчаване на здравословния начин на живот и здравната култура, гарантиране на достъпа на всяко дете до качествено образование и грижи на всеки етап от жизнения цикъл и придобиване на умения и компетентности за пълноценно включване в обществото. Задачи на документа бяха подобряване на стандарта на живот на всяко дете и гарантиране на правото му да живее в подкрепяща развитието му семейна или близка до семейната среда. Други цели на документа бяха гарантиране на правото на всяко дете да живее в сигурна среда; превенция и защита от насилие и от други вредни действия; ефективен достъп до правосъдие; осигуряване на възможности за участие на детето във вземането на решения по въпроси, които го засягат, както и достъп до игра, спорт, културни и други дейности, които подкрепят развитието му и формират граждански компетентности.