София. След като в сряда парламентът прие на първо четене промени в Изборния кодекс, включващи отпадане на номерацията в бюлетините и въвеждане на видеонаблюдение в секциите, в четвъртък държавният глава Румен Радев организира дискусия на тема „Избори - прозрачност и доверие“. За участие в срещата бяха поканени представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, както и експерти от институции и организации, ангажирани с провеждането, организацията и сигурността на изборния процес. „Нашата цел е да дискутираме проблемите в изборния процес, да ги идентифицираме, да предложим мерки за тяхното ограничаване. В обществото трябва да има дебат. Най-важното е да има прозрачност. Прозрачността е един от принципите, на които се изгражда доверието в изборите“, коментира държавният глава. В рамките на дискусията президентът отбеляза, че проблемите в изборния процес се разширяват чувствително. По думите му причините за това изменение могат да бъдат ниска грамотност, слаба подготовка на избирателната комисия, но могат да бъдат и напълно съзнателни и има сигнали, за това как се въздейства от членове на секционно избирателни комисии върху бюлетини. "Има други сигнали и то сериозни как се манипулират резултатите в протокола. Това за мен е недопустимо, но това е факт. Има сигнали за това какво се прави с втория формуляр от протокола. Има сериозни проблеми, които тук трябва да решим“, заяви Румен Радев. Президентът смята, че е недопустимо при избори, особено парламентарни, делът на недействителните бюлетини да е висок - 6%, и да остава съмнението, че в техния брой има и действителни бюлетини, които обаче са подменени при предаването. Според президента е важно обществото да осъзнае, че това коя сила колко процента е спечелила, не е проблем само на партиите. „Това е проблем на нас – гражданите, защото това означава подмяна или изкривяване на нашия вот“, заяви Радев и посочи, че така се отнема представителността в управлението с всички произтичащи последствия. Като превантивна мярка той предложи да бъде въведено видеонаблюдение в избирателните секции. По време на дискусията подкрепа срещна и предложението му да бъде премахнат т.нар. втори протокол, който получават секционните избирателни комисии и бе предложено въвеждането на цялостен документ за резултатите от преброяването в СИК. Румен Радев подчерта, че трябва да се наблегне на подбора, подготовката и обучението на членовете на СИК, защото това е важен въпрос, който ще стои на дневен ред, независимо какви технически системи бъдат въвеждани. Държавният глава определи като недопустимо решението да се ограничи машинното гласуване и да не се разпише срок за въвеждането му. „Не казвам, че машинното гласуване е панацея, но това е един механизъм, който драстично ще ограничи недействителните бюлетини, манипулацията с вота и с протоколите, и ние не можем да го пренебрегнем“, заяви Румен Радев. Той призова също за ясни срокове и правила за въвеждането на електронното дистанционно гласуване.
Според зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков вторият протокол при изборния процес трябва да отпадне. „Вторият протокол е един проблем, който е ключов. Според нас трябва да отпадне. Най-скоро време ще го предложим под формата на законопроект. Ако става дума за грешка, кодексът и сега дава възможност по доста начини да бъде поправена. Подписват се протоколи преди изборния ден, те са валидни и могат да бъдат „празен чек“, посочи още Зарков. Според него вторият екземпляр на протокола, който секционните комисии получават преди изборния ден, може да се окаже целият проблем за неправилното функциониране на изборния процес в страната. Зарков каза, че БСП подкрепя предложението за видеонаблюдение в избирателните секции. По думите му решението на нередностите в изборния процес могат да бъдат решени чрез въвеждане на машинното гласуване.
По време на обществената дискусия политологът и изпълнителен директор на компанията „Галъп интерешънъл“ Първан Симеонов посочи, че отхвърлянето на машинното гласуване е политически срам. „Аз съм анализатор, но мога да изразя и гражданска позиция. Срам от политическа гледна точка, невъзможно е това нещо да се замита под килима всяка година, изборен цикъл след изборен цикъл. Ясно е, че това не може да стане сега и веднага, но трябва да има визия. Властта е склона да не си разваля спокойствието“, изтъкна още той. Политическият анализатор проф. Михаил Константинов заяви, че по време на срещата се е стигнало до едно разумното решение, а именно да има видеонаблюдение след приключване на гласуването. Според него обаче избирателите няма как да знаят, кога ще бъдат включени камерите и дали това ще стане по време на изборния процес. Той смята че едно подобно нововъведение ще има дисциплиниращ ефект върху целия изборен процес. Като отрицателна черта на предложението, той изтъкна възможността от внушаване на избирателя, че неговият вот се контролира.
Въпреки поканата от страна на президента към представители на изпълнителната и законодателната власт, ГЕРБ и „Воля“ не изпратиха свои членове. От Народното събрание депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов заяви, че конституционно определеното място на дебата за Изборния кодекс е в Народното събрание. Той посочи, че ГЕРБ не е бойкотирала президента. „Не искам да прозвучи укорително, но всъщност трибуната е в Народното събрание. Но не възразяваме срещу това да има широк обществен дебат, както и президентът да организира такива събития“, каза още Кирилов. На въпрос как гледа на идеята на президента да има видеонаблюдение там, където се броят бюлетините, Кирилов отговори, че тя е била коментирана и по време на заседанието на парламентарната комисия по правни въпроси. „Тя беше развита от колегите Хамид Хамид и Йордан Цонев и е подвариант на предложението на ПП „Воля“. В тази идея има логика. Досегашната практика е да не се провежда видеонаблюдение, за да се гарантира тайната и спокойствието на изразяването на вота“, посочи той. По предложението на президента да отпаднат вторите екземпляри на протоколите, той каза, че би подкрепил мерки, които ще повишат контрола на протоколите.
Депутатът от ПГ на „Воля“ Пламен Христов заяви, че дискусията в президентството за изборните процеси е закъсняла и ненужна. „Ние от „Воля“ още февруари месец внесохме законопроект за поправки в Изборния кодекс, които включваха видеонаблюдението в изборните секции. Вчера беше гласувано на първо четене, беше прието от Народното събрание. Странно е, че президентът сега се е сетил да се вслуша в нашата идея още повече, да се опита да си я препише като своя. Ние отказваме да се включваме в пиар акциите на БСП“, коментира още Христов.
Даяна ДЮЛГЕРОВА