Председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов коментира, че предложението на Министрите на отбраната и на икономиката да се преговоря със САЩ за нов тип боен самолет – изтребител F-16, е експертно. Той обясни, че предстои да започне съгласувателна процедура, която ще продължи около 14 дни и на следващото заседание на Министерски съвет ще се вземе решение. „Очаквам в рамките на януари месец този дебат да бъде приключен в рамките на българския парламент. Изборът за F-16 е най-добър от стратегическа гледна точка за защита на националната сигурност. Да погледнем страните-членки на НАТО, които са наши съседи – Гърция, Румъния, Турция са с F-16”, каза Цветанов. Лидерът на ПГ на ГЕРБ посочи, че в Чехия и Унгария също са предпочели F-16 пред „Грипен”. „За тях президентът Румен Радев много алармираше и защитаваше. В служебния кабинет направиха една непрозрачна процедура, за да може правителството, назначено от Румен Радев да избере „Грипен” и да елиминира всички останали”, коментира лидерът на ПГ на ГЕРБ.
Според председателя на ПП АБВ Румен Петков изборът на самолетите F-16 е национално предателство, съсипващо военновъздушните сили на България. „Първо: От възможните три варианта за избор, само F-16 е с един двигател. Няма пилот (въпреки твърденията на Б.Б.), който да предпочете един, вместо два двигателя зад гърба си. Второ: F-16 е изключително капризен към пистите, а при излитане, това може да бъде фатално. И на Красимир Каракачанов трябва да е ясно, че от сега нататък, лично той носи отговорност за всичко, в това число и за инфраструктурата на нашите летища. Трето: За всяка резервна част ще плащаме мито и ще чакаме разрешение за внос и от щатската комисия, която заседава два пъти годишно. Четвърто: „Еврофайтер“ има заводи в почти цяла Европа. Логично е да изгради и в България. Още повече, има данни, че те са харесали някой от заводите ни. Пето: „Грипен“ са утвърдена марка в Европа и не случайно имат такова убедително присъствие (на фона на това, че Холандия сваля F-16). Шесто: Властите в България трябва да се научат първо да браният националния ни интерес, да осъзнаят, че сме част от Европа и да не слугуват на чужди, в това число корпоративни интереси (Вярно ли е, че не купуваме самолетите от САЩ, а от “Локхйид Мартин“). Седмо: Слугинажът при управлението на държавата е лош етикет. АБВ настоява за решение, което да гарантира сигурността на пилотите ни и перспективата пред нашите ВВС. Решение, което отговаря на интересите на България. Осмо: От АБВ искаме да е ясно, че този, който ни унижава, карайки ни да купуваме самолети, които са изучавани през 70-те години на миналия век във военните ни училища, трудно може да бъде квалифициран като партньор, още по-малко, като приятел. Друг е въпросът, че той ни принуждава, защото имаме безгръбначна власт“, посочи Петков. По думите му уважаващите себе си държави си купуват самолети за 30-40 години напред, а не самолети на 30-40 годишна възраст. „И нещо лично: Красимире, не съучаствай с целия си екип в национално предателство. Етикетът „предател“ ще те съпътства през целия ти живот”, посочва още Петков.
Президентът Румен Радев заяви, че предложението за изтребител F-16 е триумф на лобизма. Държавният глава посочи, че предложението България да избере F-16 е финалът на автокрацията за тази година. „ Не искам да защитавам един или друг тип самолет – за мен и трите типа са прекрасни, летял съм на тях и срещу тях. Но за разлика от други хора, аз защитавам процесът да бъде прозрачен, открит и обективен. Има два вида избор – първият е, когато правителството казва, че ще заложи на стратегическото партньорство и избира самолет от страната X, без да го интересуват подробности. Но за това се изисква политическа смелост и най-вече отговорност, която не е присъща за нашите управници“, допълни държавният глава. Той уточни, че управниците ни са решили да се правят на демократи в този процес и са катастрофирали. „Те решиха да тръгнат по другата процедура, както се прави навсякъде в развитите демокрации. Какво стана обаче? Преди да е приключила работата на тази комисия един наш политик и то от Вашингтон – Цветан Цветанов, вече предопредели избора. Министър-председателят също каза точната си дума. Неслучайно в навечерието на празника на ВВС аз призовах министър-председателя, министрите и депутатите да запазят радиомълчание, докато приключи процедурата, защото така се прави в цял свят“, каза още Радев.
От своя страна Цветанов, коментирайки думите на президента Радев, посочи, че всичко, което се прави е максимално прозрачно. „Аз съм най-големият лобист за прозрачността и справедливостта. От страни можеш да бъдеш ментор и да даваш квалификации на когото и да било", заяви Цветанов. Той припомни как служебното правителство на Радев е бързало да вземе решение и то след парламентарните избори, за да реши въпроса със самолетите. Цветанов попита имало ли е някакви зависимости по онова време при взимането на едноличното решение за избора на самолета.
Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов поясни, че нашите съседи, а и много страни в Европа, използват F-16 и не може да се говори за лобизъм. По думите му Българската авиация заслужава добри самолети. Каракачанов посочи, че все още няма окончателно решение за F-16. „Последната дума е на Министерски съвет и ратификация от страна на Народното събрание. Но първо парламентът трябва да гласува мандат на правителството за водене на преговори", уточни вицепремиерът. Той съобщи, че Министерството на отбраната ще поиска от парламента да отпаднат ограниченията в цената и срока за доставка на новите изтребители за Българската армия.
Вицепремиерът Томислав Дончев уточни, че що се отнася до избора на нови изтребители българското правителство не работи под натиск". По думите не може да бъде укорена никоя от страните в тази процедура, че всеки си хвали стоката, но в крайна сметка решението се взема от въпросната комисия в Министерството на отбраната, в която присъстват професионални представители на армията.
От „Локхийд Мартин“, компанията производител на изтребителите F-16, приветстваха внесения доклад за избор на нов боен самолет за Българската армия. „Това е голяма новина за националната отбрана, индустрията и икономиката на България. Българските военновъздушни сили ще разполагат с един от най-усъвършенстваните бойни изтребители на въоръжение в НАТО. За икономиката и индустрията на България това ново дългосрочно партньорство със световен технологичен лидер като „Локхийд Мартин“ ще донесе много ползи“, заявяват от компанията. В съобщението се посочва, че „Локхийд Мартин“ са готови да продължат да подкрепят американското правителство и българските си партньори по време на преговорите за сключване на договор. „Локхийд Мартин“ се ангажира пред България да работи съвместно с американското правителство по проучването на възможностите за намаляване на разходите в следващия етап от процеса по придобиване на изтребители. „Съгласно принципите на програмата за чуждестранни военни продажби (FMS), цената, посочена в писмото за предложение и приемане (LOA), се определя от американското правителство след консултация с компаниите и правителството, което придобива техниката“, заявяват от компанията.
В позиция до медиите директорът на експортния отдел на Агенцията за отбранително имущество на Швеция Йоаким Валин изтъкна, че страната му е разочарована от намерението на България да прекрати преговорите за изтребителите „Gripen“. Валин допълва, че в рамките на ясно дефинирана тръжна процедура, съдържаща набор от прецизни критерии, българското Министерство на отбраната е стигнало до заключение, че „Gripen“ е най-способната платформа по отношение на оперативната ефективност. Той уточнява, че шведската оферта е значително под зададения бюджет, одобрен от българския парламент, като по този начин оставя съществен резерв за покупката на оръжия и оборудване, включително и такива, за които се искат лицензи от САЩ. В текста се припомня, че Швеция предложи на България 10 нови изтребителя „Gripen“, напълно съвместими с НАТО и напълно в съответствие с техническите и оперативните изисквания, както и със зададените от страната бюджет и срокове за доставка. В позицията се казва още, че с „Gripen“ България може да има най-добрата в света ПВО защита с ракетата Meteor и българските ВВС ще могат да гарантират сигурността на българското въздушно пространство след само 24 месеца. „Партньорството с Швеция и Сааб може също да донесе много други ползи за България какъвто би бил регионалния Център за поддръжка на „Gripen“, който ще подпомогне българската военна индустрия, но също така и ще създаде високотехнологични работни места", посочва Йоаким Валин.
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"