София. Европредседателството се превърна в алиби за шестмесечно отсъствие на управлението по отношение на проблемите на гражданите. Това каза президентът Румен Радев в интервю за предаването „Годината“ по „Дарик“ радио.
Попитан какво мисли за това, че „Политик на годината“ в класацията на „Дарик“ радио са протестиращите майки на деца с увреждани, Радев отговори, че това е съвсем аргументиран и човешки избор. „Защото протестиращите майки показаха, че с морална сила и човешка морална кауза можеш да постигаш и сериозни политически цели. Защото на практика те се превърнаха в един от основните политически играчи на годината“, заяви президентът. Радев благодари на всички българи, които през 2018 г. не са гледали безучастно и са отстоявали своите права чрез протести. „В атмосферата на вселяващ се произвол всяка дума е важна“, заяви той.
Във връзка с българското европредседателство президентът посочи, че една рутинна ротационна процедура на ЕС е била превърната в мощен пиар. „И в едно алиби за шестмесечно отсъствие на управлението по отношение на проблемите на гражданите. В същото време не можем да не отбележим, че редица медии градяха ореол на управляващите като спасители на Западните Балкани и като незаобиколим политически фактор от световен мащаб. И в същото време протестите на хората за ниски доходи, за лоши условия на труд, срещу корупцията бяха представени като антиевропейски прояви. Затова и след края на европредседателството призовах управляващите да се върнат по-бързо към нерадостната българска действителност и да чуят гласовете на хората. Да, успехи има, но да продължиш се хвалиш непрекъснато с тези успехи при положение, че хората се чудят как да си платят сметките, не е почтено“, каза още Радев и посочи, че затова във Западна Европа европредседателството е рутина, а не новина.
„Иначе за приоритета Западни Балкани – да, това е наша задача, откакто сме влезли в ЕС и е нормално правителството да го приеме като приоритет. Но едно прекомерно напомпване на очакванията, че едва ли не ще решим за 6 месеца проблеми, трупани с векове, доведоха до разочарования. Защото правителството толкова се вторачи в Западните Балкани, че спря да вижда какво се случва по на запад от Западните Балкани. Изтървахме важни европейски процеси като катастрофата с нашите превозвачи, които зрееха през това време“, заяви Радев и посочи, че европейската интеграция на Западните Балкани не трябва да става за сметка на българският национален интерес, история и идентичност.
„Бързането на управляващите да подпишат договора за добросъседство с Македония без да говорят с Гърция и без вътрешен консенсус, на практика беше за слава. За основата на този договор се използва декларацията от 1999 г. между Иван Костов и Любчо Георгиевски, а за тези 20 години имаме динамика на процесите на Балканите, имаме два нови фактора – членството в НАТО и в ЕС“, обясни Радев. Той обясни, че като президент на България не е съгласен с името „Северна Македония“ и посочи, че ако България беше имала по-сериозна позиция, сега български премиер щеше да бъде номиниран заедно със Зоран Заев и Алексис Ципрас за Нобелова награда за мир.