Позицията на президента по въпроса за въгледобива е ясна от началото на неговия мандат, включително и от действията на служебното правителство, когато служебният министър е защитил интересите на България и е бил извършен пробив в ЕС. Това стана ясно от думите на държавния глава Румен Радев, който прие по тяхна инициатива президента на КНСБ Пламен Димитров, президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов и представители на ръководствата на двете синдикални организации.

Румен Радев посочи, че на предстоящата среща за климатичните изменения в Катовице очаква да бъде повдигната и темата за преустановяване на добива на твърди горива в Европейския съюз, но като държавен глава е отказал да подкрепи изпратената до него декларация от Австрия, защото не отговаря на интересите на страната ни. Според него въпросът е достатъчно сериозен и важен за България, като от стратегическа гледна точка той изисква ясна и устойчива визия, стратегия с дългосрочен хоризонт и честност от страна на управляващите по отношение на целия бранш. „Иска ясен ангажимент и за развитие на въгледобива, и на нашите ТЕЦ-ове, и на начина за разпределяне и използване на студения резерв, както и план в по-далечно бъдеще по какъв начин може да стане преструктурирането на отрасъла“, подчерта президентът. Той добави, че в тази насока следва да бъде търсена помощ и от ЕС, защото има европейски програми, в които България не участва, а трябва да се работи така, че в регионите на въгледобива у нас да има възможности за трудова заетост в интерес на българските миньори и то в дългосрочен план.

По думите на Радев в изпратеното предложение от Министерски съвет за национална позиция на страната ни, която да бъде представена на форума на високо равнище в Катовице, се подкрепят решенията на Парижкото споразумение за климата и тяхната реализация, но отсъства категорична национална позиция. „Затова сме разработили друг вариант на моето изказване с една много по-категорична национална позиция и съм го изпратил за съгласуване в Министерски съвет“, заяви Радев. Държавният глава призова синдикалните организации да се запознаят и с двата проекта, преди да направи обръщението си на предстоящата среща на високо равнище.

От своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че се радва, че двамата генерали (бел. ред. Румен Радев и Бойко Борисов) ще намерят решение за България и ще отстояват единна и твърда позиция по темата за въгледобив и енергетика. Той благодари на президента за бързата реакция на молбата на синдикатите за среща. „Ние сме обнадеждени от думите, които чуваме от него. Ще се запознаем с проекта за неговото изказване. Организирахме две протестни акции през тази седмица съвсем умишлено, за да можем да покажем както на местно ниво – на цялата общественост в Раднево и региона, ясната и категорична на работещите там. Така и тук, на място пред институциите, колегите от КТ „Подкрепа“ направиха същата акция“, каза Димитров.
Той посочи, че разговорите с властта показват загриженост. „И се радваме, че сме единни и че по тази тема двамата генерали ще седнат и ще намерят решение за България. Защото всички знаем какви са правомощията на президента, но знаем и какво е доверието в него и за това, че макар и с ограничени правомощия, понякога човек може да свърши много повече работа, когато има доверието на хората. За разлика от някои институции, които имат правомощията, но не винаги имат доверие“, заяви президентът на КНСБ.
Димитров обясни, че очакванията по темата за въгледобив и енергетика продължават да бъдат отправяни към двамата държавни мъже. „И съм убеден, че ще има обща, единна и твърда позиция на България, която ще бъде отстоявана и в Катовице, и след това. Искаме да не се ожесточават емисиите към ЕС и да се намери формулата за въглеродния неутралитет на национално ниво“, заяви той.