След срещата на върха във федералната столица Берлин опитите за деблокиране на диалога за нормализиране на двустранните отношения между Сърбия и Косово получиха нов тласък – от срещата в Албания. Представители на страните от Западните Балкани се събирраха в рамките на процеса „Бърдо-Бриони" в Тирана, където се очаква да бъде обсъден диалогът и възможностите за неговото възобновяване.
На срещата присъстваха хърватският президент Колинфда Грабар-Китарович, словенският президент Борут Пахор, президентът на Сърбия Александър Вучич, президентът на Черна гора Мило Джуканович, президентът на Косово Хашим Тачи, албанския премиер Еди Рама и президентът на Албания Илир Мета ... Освен ангажимента за бърза интеграция в ЕС, срещата беше засенчена от напрегнатите отношения между Белград и Прищина, доказано с хладното ръкостискане между Вучич и Тачи, след като атмосферата предварително беше подгрята с информацията, че косовският президент и албанският премиер Рама са говорили албанско пространство без граници и за присъединяване на долината на Прешево към Косово.
Президентът на Косово Хашим Тачи заяви пред репортери в Тирана днес, че има разногласия в диалога между него и сръбския президент Александър Вучич. Косовският лидер заяви, че разногласията са възникнали, защото Вучич отрича престъпленията в Косово и Метохия.
Условието за продължаване на диалога с Белград само след премахване на митата е несправедливо и решението за въвеждането им е справедливо, каза Тачи, цитиран от албанските медии.
Срещата на Вучич и Тачи в Тирана идва ден след като сръбският президент заяви, че никога няма да признае независимостта на Косово, а президентът на Косово заяви вчера, след като се срещна в албанската столица с премиера на Албания Еди Рама, че са обсъди пълното премахване на границата между Косово и Албания и присъединяването на трите общини с предимно албанско население в Южна Сърбия към територията на Косово.
Председателят на председателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик заяви в Тирана, че изявленията на лидерите на Албания и Косово за националното обединение и отварянето на границите са неприемливи, защото застрашават преговорите и не допринасят за решаване на откритите въпроси. Отговаряйки на въпроси на журналисти, Додик каза, че сръбският президент Александър Вучич и той могат да проведат среща за национално обединение като албанския премиер Еди Рама и президента на Косово Хашим Тачи и попита как ще реагира международната общност.
Додик каза, че босненската Република Сръбска подкрепа Сърбия, когато става въпрос за Косово и не „долива масло в огъня“.
Президентът на Сърбия Вучич каза по-рано днес, че Белград и Прищина са се отдалечили на години от възможно решение на косовския проблем, а
в изказване по сръбската обществена телевизия РТС сръбският външен министър Дачич добави, че "Сърбия е малка, но не и глупава".
Албанският президент Илир Мета, който бе домакин на среща на лидерите на страните от Процеса „Бърдо-Бриони“ на съвместна пресконференция с неговите колеги от Хърватия, Словения и Полша, каза, че срещата е постигнала съгласие за по-тясно и взаимно сътрудничество ангажиране с цел запазване на мира и сигурността в региона.
„Ние обещахме по-тясно сътрудничество. В Балканският регион има позитивно движение. Ясен е ангажиментът на всички за мира и сигурността в региона. Следващата среща на върха ще бъде в Словения и аз вярвам с присъствието на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, когото решихме да поканим. Бих искал да изразя удовлетворението си не само от участието и конструктивните послания, но и да изразя убеждението си, че присъствието на президента на Полша и на президентите на две страни-основателки е много важно, така че заключенията от тази среща на върха да бъдат чути още по-ясно в страните-членки на ЕС, каза Мета.
Редакция: Юлиян Марков