В Рим разговорът между представителите на организираното гражданско общество в Европа има за цел да открои ролята на Европейския стълб на социалните права (ЕССП) и как той да се прилага по-ефективно. В този контекст проф. д-р Лалко Дулевски представи позиции на българския Икономически и социален съвет. Една от тях е ЕС да състави пътна карта за приложението на Европейския стълб за социалните права за всички държави членки. Председателят на ИСС подчерта, че в становище, посветено на Европейския стълб на социалните права, ИСС вече е предоставил на правителството редица предложения за по-ефективното прилагане на ЕССП в България, включително и за изработване на национална пътна карта за това.
Според ИСС механизмът на Европейския семестър, който вече включва и 20-те принципа на ЕССП, е успешна формула за балансиране на икономическия и социалния напредък на държавите членки. В същото време резултатите от Европейският семестър биха могли да бъдат още по-ефективни, ако се обвържат с бъдещата европейска пътна карта за приложение на ЕССП и с националните планове.
В словото си пред форума проф. Дулевски подчерта връзката между икономическото, социалното и екологичното развитие и необходимостта тези процеси да са балансирани и справедливи за всички европейци. Той изтъкна пред колегите си, че българският Икономически и социален съвет има редица позиции, свързани с икономическото и социалното развитие на България и Европа, както и за климатичните промени. Във всички тях се откроява посланието за по-амбициозни цели, но със справедливи механизми и за по-работещи политики, но подкрепени с адекватни средства.
Проф. Дулевски насочи вниманието на аудиторията към ролята на кохезионната политика за постигане на устойчиво развитие на ЕС. Той подчерта, че в бъдещата Многогодишна финансова рамка 2021 - 2027 г. средствата, които са насочени към социално сближаване, към изравняване на качеството на живот между регионите и между държавите, не трябва да бъдат намалявани. "Само чрез справедливо, равномерно и балансирано развитие ЕС ще бъде устойчив съюз, съюз - гарант за мир, напредък и доверие", каза още проф. Дулевски.