София. Бъдещето на здравеопазването е в персонализираната медицина. Това каза изпълнителният директор на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. Генчо Начев в интервю за предаването „Европа сутрин“ по ТВ „Европа“. Той обясни, че отдавна страната ни заема челните места по смъртност вследствие инфаркт и инсулт, но едва сега започва да се разбира за това. „Световната статистика дава едни доста сериозни цифри за заболели хора от сърдечна недостатъчност, особено в крайните стадии, когато са необходими много високи средства за финансиране, за да се лекуват. Така че България не е изключение. Лошото е, че ние чак сега започнахме да мислим по този въпрос, което е много късно. Това е положението и не е много добро“, заяви той.
По думите му всеки човек носи отговорност за своето здраве според това колко здравословно се храни, как се движи, до каква степен овладява стресови ситуации и т.н., но от друга страна фактът, че страната ни е на второ място в Европа по най-ниска продължителност на живота показва, че не може да сме много доволни и от здравеопазването, което получаваме.
„Това са проблеми, които в цял свят ги има. И до голяма степен роля играе това, че ние лекуваме болестите, а не лекуваме човека. Докато Хипократ още е казал, че по-добре да лекуваш болния човек, отколкото болестта, която е предизвикала страданието му. И това е персонализираната медицина. И всъщност това е бъдещето. И това трябва да имаме предвид, защото 60% от заболяванията със 100 хиляди смъртни случая само в Америка идват от усложнения на заболяването или от сбъркан начин на лечение. 100 хиляди души умират всяка година в Америка по тези причини. 100 милиарда долара е преразходът в здравеопазването, за Америка говоря, за САЩ, само по тази причина. Представете си, ако това го няма, тези средства за какви изследвания и какви иновации в областта на медицината могат да се използват“, обясни проф. Начев.