София. Който работи правилно, няма нужда да се притеснява от камери. Това съобщи проф. Генчо Начев, председател на Българското дружество по кардиохирургия, на пресконференция на БТА, на която се обсъждаха обективните данни за дейността на болниците в сферата на ортопедията и кардиохирургията, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
По думите му камерите в болниците са в полза на екипа, който извършват интервенцията. Според него обаче камерата на входа и изхода няма да даде нищо, както и анкетата с болните никога не може да покаже качеството на лечение. Той даде пример с болница „Св. Екатерина“, която ръководи. „При нас има камера във всяка операционна зала, която заснема самата операция. Имаме камери в ангиографските кабинети, които заснемат процедурата. Тези камери са свързани с аудиторията и в реално време може да се предава съответно какво се извършва там за обучение на студенти и специализанти“, каза още проф. Начев. Той посочи, че преди 10 години известен професор е записвал всяка своя операция и когато са го съдили, той е разполагал с доказателствен материал, че е извършил всичко по правилата.
„В София има шест кардиохирургии. Във Виена има две, в Берлин има две“, каза той. По думите му една от болниците в София е със 110 операции годишно при минимум 250. „Съжалявам, че няма представител на Министерство на здравеопазването, защото това е проблем основно техен. Никъде пазарът в областта на медицината не е чист. Никъде няма чист пазар, чиста конкуренция. Той е квазипазар, защото винаги има регулация. Регулацията се прави в името на обществото“, каза още проф. Начев. По думите му тази регулация трябва да се направи от министерството, а вече Касата има възможност да не сключва договори с всички. „Все още не го е направила“, допълни още проф. Начев.
Той даде и статистика за операциите на стент и байпас: „Средно за Европа съотношението между поставени стентове и байпас хирургия е 3,8 към 1 в полза на стентовете“, каза проф. Начев, като уточни, че данните са отпреди две години. „В България 2016 г. съотношението беше 12,36 към 1,2017 г. стана 13,86 към 1“, каза още проф. Начев.