София. Увеличаването на цените на клиничните пътеки е положителна стъпка. Това каза изпълнителният директор на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. Генчо Начев в интервю за предаването „Европа сутрин“ по ТВ „Европа“. По думите му по този начин с освобождаване на резерва на НЗОК ще има повишение на голяма част от клиничните пътеки, като преференция имат пътеките, които лекуват детските заболявания.
Проф. Начев коментира и темата за донорството у нас, като заяви, че тази тема касае всички. „Без донори не може да има трансплантации. Едно донорство осигурява няколко органа. Два бъбрека, черен дроб, сърце, бял дроб. Да не говорим тъкани, роговици и т.н. Така че без донорство въобще не можем да говорим за трансплантации“, посочи той.
Според него освен информационна кампания за насърчаване на донорството се необходими и действия по отношение на организацията и координацията на донорството, така че ежедневно да се проверява каква е ситуацията в отделните области относно потенциални донори.
„Само така може да се постигне някакъв успех в донорството. Не може да чакаме някой да ни каже – тук има донор и близките да са се съгласили“, коментира той. По думите му това трябва да се възложи на агенцията по трансплантация. „Те трябва да свършат тази работа, те трябва да дадат алгоритъма и пак казвам, те трябва да търсят отговорност. Защото не може един център, примерно в Търново и в Плевен да са похвалят, че осигуряват 4-5-6 донорски ситуации в годината и Варна мога да причисля към тази бройка, а други центрове, които са големи болници, да няма нито една. Значи се изтърва, потенциалният донор се изтърва по места“, заяви той.